Windows 7

Cand o sa mai am chef de instalat win-uri o sa vad si daca face la fel fara AHCI, dar acum m-am linistit :smile:.

Se poate activa AHCI si fara reinstall de Windows:

1. Faci un fisier .reg cu codul acesta:

Code:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\services\msahci]
"Start"=dword:00000000
"Type"=dword:00000001
"ErrorControl"=dword:00000003
"ImagePath"=hex(2):5c,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,00,6f,00,6f,00,\
  74,00,5c,00,73,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,44,00,52,\
  00,49,00,56,00,45,00,52,00,53,00,5c,00,6d,00,73,00,61,00,68,00,63,00,69,00,\
  2e,00,73,00,79,00,73,00,00,00
"Group"="SCSI Miniport"
"DriverPackageId"="mshdc.inf_x86_neutral_3f3676f4c0e7d884"

2. Rulezi acel fisier .reg
3. Dai un restart, intri in BIOS si activezi AHCI
4. Bootezi in Windows si instalezi driverele corespunzatoare.

Eu am folosit cu succes metoda pe un Win7 x32 Ultimate. :wink:
 

Attachments

  • ahci.reg
    1.1 KB · Views: 16
Da, stiu hack-ul de AHCI, la mine e invers, de trecut de la AHCI la normal, asta teoretic ar trebui sa mearga direct, dar nu vreau sa fac teste pe win-ul asta "in productie", eu sper sa nu mai reinstalez nimic in urmatorii 2 ani.
 
Cum fac ca două monitoare diferite (fabricanți, generație, semnal de intrare etc) să arate cât mai asemănător sub 7? Wizard-ul de calibrarea culorii ignoră multi-monitors, e global. Din meniurile monitoarelor am reșit să fac brightness și contrast cât de cât apropiate (ochiometric), dar culorle diferă destul de mult și mă distrage acest fapt folosind un background destul de colorat (temele cu peisaje per țări de la Microsoft).
 
Cumperi o chestie din aia USB de calibrat monitoare. Iti genereaza cate un .ICM pe care il pui default la monitorul respectiv in Display Properties.
 
whiskas ai colorimetru? :smile:

Mai am eu un prieten fotograf de la care-l pot cere împrumut; mi-am calibrat într-o zi 2 display-uri acasă și laptopul de birou. Acum am un laptop nou de calibrat, plus netbook-ul, și câțiva colegi ce vor aceeași chestie.
 
Sonofabitch!
Azi noapte mă jucam liniştit Mass Effect 2, eram în navă, povesteam cu oamenii pe acolo, lejer, liniştit, chiar povesteam cu EDI (AI-ul navei, if you're interested), îmi dă ăla un răspuns, se face ecranul negru, apare desktop-ul, rămân blocat cu degetele pe tastatură; încep să se închidă programele, sistemul ăşi face liniştit restart, eu rămân belit cu ochii în monitor!
După aia mă prind: făcea Windows 7 restart de capul lui că instalase nu'ş ce update. WTF!!! Nu tu întrebare, nu nimic.
Ajung să sun ca Marius: where's the fucking user control?
 
Problema e între scaun și tastatură: Windows 7 nu face așa ceva decât dacă tu îl setezi să facă așa ceva. Recomand setarea "check for updates but let me choose whether to download and install them".
 
Am verificat de vreo douăj' de ori: nu e problema de la mine. Am impresia că era cine ştie ce critical, out-of-cycle update şi l-a apucat. Da' mă bucur că mă crezi retard :smile:
 
N-am mai vazut chestia asta pana acum. De obicei cand face cate un update care necesita restart urla popup-ul ala enervant caruia poti sa ii dai postpone.
Deci tu esti de vina. :biggrin:
 
... care popup poate să apară peste aplicaţia care rulează deja, dacă nu e bine făcută, şi poţi să dai click/enter/spaţiu şi să accepţi fără să îţi dai seama. Asta la orice windows.
 
Bingo.
M-am uitat prin History, era ceva out-of-cycle update şi probabil a fost vreun pop-up în spate care n-a mai apucat să apară în faţă şi a ajuns la zero pe şestache.
 
Insist: selectează opțiunea să verifice doar. Nu mai ai nici o ocazie de a da vina pe popups (care nu ajung la zero și restartează automat, ci îți stau enervant într-un colț până faci ceva cu ele), o să facă instalări doar când vrei tu.
 
Şi eu insist: ERA setat aşa. "Download updates but let me choose...". E o vagă eventualitate să scrie una şi să fie alta (cum se mai buşeşte setarea pentru link-urile mailto: ), aşa că l-am schimbat în altceva şi apoi la loc. Sper să nu mai păţesc tâmpenii :smile:
 
Last edited:
Am patit si eu o data, pe sistemul pe care se joaca nevasta-mea, chestia patita de war4peace. Doar ca foloseam Vista.
 
Back
Top