Windows 7

Cred ca intrebarea lui Adrian, avea in spate o intrebare mai ampla "Pentru cine? Mai foloseste cineva asa ceva? Mai se ofera suport pentru acest sistem de operare?".
Anyway, trebuie sa o porteze de fapt pe Win98 ca sa te satisfaca :tongue:
 
Nu, ca in Win98 merge ok. Daca ma uit la un film prin retea, in Win98 hardul se opreste si ramane oprit; in XP, nu. Am auzit zvonuri cum ca in Vista s-ar fi revenit la comportamentul normal si de aceea intrebam daca se poate muta.
 
Caut un program BUN pentru partitionare in/din Win7 exista?
Nu ma impac cu (adicatelea nu ma rezolva) aplicatia default din Win7.
Am incercat cu Paragon si, dintr-un motiv necunoscut, s-a blocat si, ca atare, a insemnat un full re-install.

Sugestii, idei?
 
Aplicația default e Disk Management sau diskpart? Diskpart are câteva opțiuni suplimentare care poate ți-ar fi suficiente.
 
Disk Management (vad ca) ma lasa doar sa fac Shrink Volume.
Incercat si diskpart, insa in loc ca sa aloce un spatiu nealocat unui anume volum nu a facut chiar nimic.
Acum mi-s cu 4 partitii pe care nu pot decat sa le micsorez.
Iar pentru spatiul nealocat nu pot decat sa dau comanda de New Simple ...
 
Adminul de la mine de la job abia asteapta sa cheltuie bani pe Windows 7, moare de dorinta sa vada cum merge Windows 7 pe sisteme cu 256/512 RAM si se gandeste cu deosebita placere la cate apeluri de ajutor i-ar sosi de la noii useri de Windows 7. As zice ca cele 7 motive sa nu pui Windows 7 sunt ok.
 
sisteme cu 256 RAM
[...]
As zice ca cele 7 motive sa nu pui Windows 7 sunt ok.
Eu vad cel putin un motiv sa ramana la Windows 98. Si sa isi caute un job intr-un domeniu care i se potriveste mai bine. :smile:

P.S. Cele 7 motive se suprapun partial deci cred ca s-ar putea reduce numarul.
In fine, Upgrade-ul o sa fie "a pain" indiferent cat de mult astepti. It ain't getting easyer, ba chiar o sa devina din ce in ce mai complicat sa pagi upgrade de la XP la W8-9-10.
Investitia software o sa sa fie mereu aceeasi. Doar nu asteapta versiunea de Windows gratis. Si dupa 8-9 ani de XP chiar nu poti sa te plangi ca nu s-au amortizat costurile. XP a fost si el la fel de scump la vremea lui si nu s-a plans nimeni.
MS o sa suporte XP in ca un timp. Si pentru Trabant inca se fac piese. Eu nu vreau sa trec la noul sistem de operare presat de timp si de faptul ca de azi nu mai e suportat.
O sa cumperi un computer nou... Asta e un motiv de asteptare perpetua.

Singurul argument rezonabil de acolo e ca poti sa astepti SP1. Si chiar ar trebui sa astepti SP1 apoi sa purcezi la o implementare "in masa" dar asta nu inseamna ca nu poti sa folosesti W7 pana atunci ca sa clarifici orice problema si incompatibilitate care ar putea aparea cu echipamentele, softurile si utilizatorii tai.

+1 PB.
 
Windows 98 nu e destul de stabil pe cand XP-ul e suficient de stabil (Marius 95 loads his rocket luncher and targets my admin). :smile:

Domain controler/AD + reguli foarte stricte pentru utilizatorii care risca excesiv ajuta mult securitatea. Eu am drept de admin pe statia mea dar eu am dovedit deja adminului sunt foarte prudent by default.

"Upgrade-ul o sa fie a pain", indeed dar nu e inca necesar deoarece XP-ul isi face treaba foarte bine. Oricum cu cat trece timpul, cu atat un sistem de operare scapa de mai multe buguri.

In unele parti ale firmei pana si alternativa free Ubuntu se descurca minunat (Web interface+basic office).

Investitia software o sa fie aceiasi dar pana cand nu o sa mai aiba suport XP-ul (2014) o sa fie bugetul de investitii in hardware si software mai mare (nu mai e criza and stuff).

Testarea Windows 7 pentru programele firmei se poate face pe 2 tipuri de sisteme hardware (avantajul de a avea acelasi model de PC de X ori in toata firma cu putine exceptii) pana va fi instalat Windows 7 in masa. Asadar 2 statii de teste cu Windows 7 vor fi utilizate.

Ca sa citez o zicala: Daca nu e stricat, de ce sa il repari ?

Era sa uit:
Partea cu userii care trebuie sa se invete cu Windows 7 cred ca se rezolva cu sistemul: program pilot foarte limitat cu Windows 7 + folosirea acasa a windows 7 din partea userilor (cine isi ia acum sistem va avea probabil Windows 7 pe el one way or another :biggrin:).
 
"Upgrade-ul o sa fie a pain", indeed dar nu e inca necesar deoarece XP-ul isi face treaba foarte bine. Oricum cu cat trece timpul, cu atat un sistem de operare scapa de mai multe buguri.
Eu aici m-am oprit. Adica asta un argument suficient de solid cat sa nu prea am cu ce sa il combat. Daca XP-ul isi face treaba atunci investitia in W7 nu se va oglindi niciodata in cresterea productivitatii.
Adica ce vrea adminul tau sa faca este un "upgrade de dragul upgradeului".

Aia de la Gizmodo, in schimb, voteaza NU din start. Pe ei nu ii intereseaza daca in compania ta W7 chiar aduce un plus de productivitate care depaseste cu mult cele cateva zeci de Euro pe an pe care le platesti daca ai, sa zicem, un enterprise agreement. Nu ii intereseaza nici ca poate tu ai deja un uber-PC cu 8-12GB de RAM (si multi au deja asa ceva) si ai nevoie de upgrade macar la x64, indiferent ca e XP sau W7.

Asa ca eu nu pot sa pun prea mare pret pe acel articol. Daca merita sau nu upgrade-ul isi calculeaza fiecare, nu trebuie sa vina gizmo sa-mi spuna ca W7 nu merita pentru ca-i scump. Am valoare, frate, ce-s 200E pentru mine? :tongue:
 
Mai e şi o altă categorie care nu schimbă de lene şi fiindcă cred că nu e mare brânză faţă de Vista. Eu sunt din aia. :biggrin:
 
Back
Top