Windows 10

Pentru cei interesati, a aparut un nou build (10586) de Windows 10, iar MS a actualizat kitul de instalare.
L-am instalat, nimic de comentat in afara faptului ca instalarea a durat foarte mult (vreo 30 min, cred) si ca a aratat la fel cu cea de la Win 8 la Win 10; nici nu stiam daca face ce trebuie sau nu, am instalat din pagina Microsoft de upgrade de la 7 si 8, nu din Windows Updates ca acolo inca nu aparuse.

A creat un Windows.old de 15.1 GB, raportand ca "Old Windows install files" are peste 17 GB; folderul Windows cel nou are doar 14 GB. Am sters instalarea veche (cu Disk Cleanup, nu manual) si toata partitia consuma 27 GB cu swap de 2 GB, 3GB de user data si 6.3 GB in Program Files.

LE: A crapat RDC, face ecranul varza atunci cand nu afiseaza un ecran negru :frown:

Am verificat cu o imagine de dinainte de upgrade, aia merge fara probleme.
 
Da.

Am facut upgrade si la Surface Pro 3 de la 8.1 la 10, November release. Chiar nimic de comentat.
 
Mai tarziu: am instalat pe curat si pe desktop. Are tot atatea FPS-uri in Microsoft Word :tongue:, dar se misca mult mai fluid prin orice fac, aplicatiile se deschid si se inchid mai rapid.

Singura chestie care nu merge e un webcam Microsoft LifeCam VX-1000 care nu are driver nici pentru Win 8, dar mergea cu cel de Vista; in Win 10 e detectat si instaleaza driver pentru o parte din componente (teoretic: microfonul din camera, USB composite device si una din cele doua componente cu numele "USB camera", a doua e cu triunghi galben) si inca nu e vazuta ca webcam in Skype; cand o sa am timp o sa incerc driverul de Vista, dar nu am nici timp nici chef acum de ea. Si o ciudatenie, acum hiberfil nu mai e 27 GB ci doar vreo 12 GB.

Din fericire nu am avut probleme cu Office 2013, se impaca bine. PDF Reader-ul din Win 8.1 a disparut (ce bine :smile: ), acum se pot vedea PDF-urile in browser si functioneaza conform asteptarilor. Prin Devices and Printers nu mai exista setarea de a descarca si folosi icon-uri reale, dar pare a fi activata automat; afiseaza corect receiverul AV sau WDTV, monitoarele si tastatura, la telefonul mobil e un icon generic de mobil iar dispozitivele Logitech (mouse G5 si un joystick) nu se potrivesc: la mouse e un icon cam idiot, la joystick e un ... controller.

Pana acum sunt multumit; nu am apucat sa reinstalez tot ce am nevoie, dar aplicatiile de baza merg fara probleme si se misca mai bine decat sub Win 8.1. O sa incep sa migrez tot ce mai am catre Win 10. Am dezactivat toate setarile tampite de trimis chestii la Microsoft si folosit conturi de-ale lor, nu imi fac probleme.

LE: Am descoperit ca nu vedea in Network serverul cu FreeNAS; ciudat ca in Win 8.1 aparea, ca am gasit cauza - un bind lipsa in FreeNAS, probabil pierdut pe drum de installer la un upgrade mai recent al serverului.
 
Last edited:
Windows 10 November Update mysteriously pulled, as concerns about bugs grow
Systems can still be upgraded to the November update, but direct installation is no longer possible. Instead, the original RTM version must be installed, and the upgrade to 1511 performed through Windows Update.

Well, fuck you Microsoft. Eu am descarcat kitul cu versiunea 1511 si tin cu dintii de el. Posibilitatea de a-l activa cu cheile de Win7/8 si faptul ca ma scuteste de un update major (e ca si cand ai instala de doua ori, dupa cum spunea AdrianB1 mai sus) imi scuteste o gramada de timp.
 
Îmi creează un oarecare disconfort când mai ajung să mă uit la spațiul de pe C: :hihi: Și, mai mult, ca să știu dacă merită să înlocuiesc W8.1. :majoreta:
 
Se face, poate, dar la fiecare update major apare un folder Windows.old care se poate sterge si se elibereaza spatiul.
 
Eu nu vreau sa mai aud de Windows 10, are Saitek-ul niste sistem H.O.T.A.S. (X52 si X52 Pro) si de cand a aparut update-ul 1511 nu mai sunt recunoscute ca dispozitive USB. Apare in Device Manager or un entry cu X52/X52 Pro cu warning sign sau un unknown device. Solutia e sa aleg manual driverul pt Generic USB device pt entry-ul ala si abia apoi merge sa pun driverul Saitek.

Daca aveti produse Madcatz/Saitek/Cyborg mai bine nu treceti la Win 10.
 
Driverele de la madcatz nu mergeau cum trebe nici pe W8. Îs un fel de ATI și ăștia, incapabili să facă drivere și software de doamne ajută.
 
Back
Top