Where's the effin' bottleneck?

SCViper

Membru Senior
Sugar daddy
Problema se pune in felul urmator: mie cand fac browsing imi place sa deschid 50.000 de taburi; de multe ori simultan. Everything's fine and dandy, until the browser starts shitting itself (scuzati limbajul :biggrin:). Dupa un numar variabil de taburi (uneori doar 7-8-10) incepe sa am un lag imens, ca exemplu: pe un tab complet incarcat nu pot face scrolling deloc cateva secunde, daca incerc sa inchid un tab stau 3-4-5 secunde pana sa se inchida, etc. Totul se calmeaza dupa ce se incarca toate taburile si isi revine la normal, dar in momentul ala deja sunt enervat :biggrin:.

Acum intrebarile mele sunt:
1) voi patiti asa ceva?
2) problema poate fi de la browser? (folosesc Chrome, dar parca si pe ffox aveam probleme similare) poate de la flash?
3) problema poate fi hardware?
4) aveti vreo solutie? :smile:
 
Eu pățesc asta pe FX, da' am tone de extensii și aproape că m-am obișnuit.
Folosesc în paralel Opera 11 și FX 4... o, Doamne!, sînt rachete! Ce vreau să spun e că toată chestia cred că e de la browser(e).
 
Idem opera 11. Se face ditai porcul cand deschid >10 taburi si au si flash (500MB din memorie, gen). Daca n-am flashuri e destul de responsive. Probabil suntem noi prea "demanding" sau nu s-a gandit nimeni ca 50.000 de taburi o sa fie la ordinea zilei cand ai monitor de 22" si chiar nu te intereseaza sa mai inchizi din ele. Erm, chiar am 31 acu' :biggrin:
Probleme de alocare judicioasa a resurselor in cadrul programului, ma gandesc eu.
 
Eu o pățesc și pe paginile fără Flash, dar Flash parcă e capacul de pe colivă.
Nu știu care-i soluția. Repet, mie Opera 11, FX 4 ș IE 9 mi s-au părut extraordinar de rapide, n-am pățit ce zice maxu. :smile:
 
Eu rareori depasesc 15 taburi (si nu trec de 20), dar nu am avut probleme de genul asta. Opera 11.
 
Mai, inteleg la 30 de taburi sa faca o figura-doua, dar eu am trei deschise si deja al patrulea se câcâie un pic. O sa testez Opera si Ffox4 si mai bag pareri.
 
SCViper, ceva extensii? Din cîte știu eu, Chrome n-ar trebui să sufere la capitolul de performanță cum suferă FX de la extensii.
Ai încercat și cu un profil curat?
 
Confirm pentru FX (mai toate versiunile). În general am 9 tab-uri deschise tot timpul. Când mai verific XF-ul, deschid fiecare topic într-un tab nou, deci se poate ajunge şi la 30 de tab-uri, pe care le închid în maxim 30 de minute, ajungând iar la 9-10.
Am 8 GB RAM, deci memoria nu ar trebui să fie niciodată un bottleneck. FX-ul ajunge şi la 1 GB RAM ocupat (în 3-4 zile, granted), în condiţiile în care eu mă plimb pe doar câteva site-uri (XF, Slashdot, Hotnews, 9AM, Wimp, Failblog, my blog şi EVE Online) şi de obicei ocup maxim 2 tab-uri pentru fiecare, pe rând. De ce nu eliberează memoria aia, e un mister pentru mine...
Când fac scroll se agaţă foarte des timp de o secundă-două, apoi nu se mai agaţă pe pagina respectivă aproape deloc, dar ce folos.... Când încarc o nouă pagină se agaţă foarte des, tot aşa, dau click pe un link sau buton, zici că dau click pe perete, nu se întâmplă nimic, tebuie să repet mişcarea.
FX4 nu pot să folosesc, fiindcă joc un joc browser-based (Imperion) şi nu merg drop-down-urile sub FX4.
Chrome... am încercat dar nu m-am obişnuit cu layout-ul. Opera... sunt vexat de faptul că merge ca pixu' sub Blackberry şi am o reţinere, aşa :smile:
 
Confirm pentru FX (mai toate versiunile). În general am 9 tab-uri deschise tot timpul. Când mai verific XF-ul, deschid fiecare topic într-un tab nou, deci se poate ajunge şi la 30 de tab-uri, pe care le închid în maxim 30 de minute, ajungând iar la 9-10.
Am 8 GB RAM, deci memoria nu ar trebui să fie niciodată un bottleneck. FX-ul ajunge şi la 1 GB RAM ocupat (în 3-4 zile, granted), în condiţiile în care eu mă plimb pe doar câteva site-uri (XF, Slashdot, Hotnews, 9AM, Wimp, Failblog, my blog şi EVE Online) şi de obicei ocup maxim 2 tab-uri pentru fiecare, pe rând. De ce nu eliberează memoria aia, e un mister pentru mine...

Faptu' că nu eliberează memoria n-ar trebui să fie o problemă la cît RAM ai... mă îndoiesc că întri in swap. Oricum, memoria e eliberată la terminarea procesului.

Când fac scroll se agaţă foarte des timp de o secundă-două, apoi nu se mai agaţă pe pagina respectivă aproape deloc, dar ce folos.... Când încarc o nouă pagină se agaţă foarte des, tot aşa, dau click pe un link sau buton, zici că dau click pe perete, nu se întâmplă nimic, tebuie să repet mişcarea.

Asta mă scoate și pe mine rău de tot din sărite. E un thread pe-aici deschis de mine, da' n-am găsit soluție.

FX4 nu pot să folosesc, fiindcă joc un joc browser-based (Imperion) şi nu merg drop-down-urile sub FX4.
Chrome... am încercat dar nu m-am obişnuit cu layout-ul. Opera... sunt vexat de faptul că merge ca pixu' sub Blackberry şi am o reţinere, aşa :smile:

Crede-mă: Opera 11 e fabulos de rapid. Dacă n-aș fi dependent de atîtea extensii...
 
1. Procesul nu se termină. Eu ţin FX-ul deschis non-stop. La fel ca şi PC-ul. Memoria ar trebui eliberată totuşi, nu să se umfle într-o săptămână de ajunge mai mare decât ăl mai ciumeg joc pe care îl pot juca pe acelai PC. It's... wrong :smile:
2. Opera 11-related: comentariul de aici este bestial:
No Xmarks full version, No Opera! Better go back to ChromePlus! Beh!
Mie îmi trebuie Adblock, XMarks, Download Statusbar şi alea care fac GMail-ul să arate mai bine. În rest, nimic. Download Statusbar e optional though.
 
În general am 9 tab-uri deschise tot timpul.
Screenshot-Confirm close.png
What can I say? Stau prost la capitolu` organizare. :smile:
 
1. Procesul nu se termină. Eu ţin FX-ul deschis non-stop. La fel ca şi PC-ul. Memoria ar trebui eliberată totuşi, nu să se umfle într-o săptămână de ajunge mai mare decât ăl mai ciumeg joc pe care îl pot juca pe acelai PC. It's... wrong :smile:
2. Opera 11-related: comentariul de aici este bestial:
Mie îmi trebuie Adblock, XMarks, Download Statusbar şi alea care fac GMail-ul să arate mai bine. În rest, nimic. Download Statusbar e optional though.
Idem fără XMarks.

Ce working set are al tău FX după o săptămînă?

P. S. Acum sînt în Opera. E mult mai... smooth, inclusiv la chestiile ce țin de UI...
 
You gotta be kidding. :smile:
Nu ştiu ce working set are şi nici nu mă interesează. Eu văd că ocupă aproape 1 GB de memorie şi mă irită chestia asta. Nu că ocupă multă memorie, dar că e sluggish. Dacă îl închid şi îl deschid, e OK din nou.
 
Io problema asta am văzut-o cu doar câteva tab-uri pe... netbook. Dacă deschid câteva thread-uri ale XF-ului în tab-uri separate, îngheață tot Iron-ul până când le încarcă complet și renderizează paginile or something. Nu pot schimba tab-ul, ba chiar la un moment dat nici măcar nu mai schimbă cursorul la mouse când fac link hover în tab-ul curent. Și doar n-avem Flash aici, ci doar pagini destul de complexe și cu JavaScript.

Concluzia mea e că nu-i de la memorie, ci de la 1) procesor, 2) latența cu care încarcă toate elementele paginilor de pe net (+ compararea cu cache-ul) și asamblarea lor grafică în tab-uri, și 3) faptul că tab-ul activ nu pare să aibă prioritate mai mare decât cele din background, deși Iron/Chrome deschid câte un proces pentru fiecare tab. Chiar și când ai procesor mai țapăn decât netbook-ul, tot ți-l încetinește transferul datelor prin rețea-disc-memorie. Poate cu un SSD și o conexiune dementă la net să se simtă o diferență...
 
Procesor E6750 3.6 GHz, 8 GB de memorie şi HDD-ul nu cârâie deloc când se încarcă vreo pagină.
Deci 1). pică, 2). 100 Mbit metropolitan, 10 Mbit extern, deci pică, 3). - problemă de browser, deci back to square 1.
 
Si eu patesc la fel, pe Firefox si Opera. Daca deschid multe taburi, merge mai prost, iar daca taburile au si flash mai mult, chiar merge aiurea.
 
Eu folosesc Opera pe un X2 la 2.5 GHz, deci mult mai slab decat ce are war acolo. si nu ma plang. Dar nu am decat Opera instalat standard, fara nici un fel de customizari decat numarul de conexiuni catre server (marit), cache in RAM (marit) si lista de blocked content (un soi de Adblock foarte rudimentar, dar util).
 
Am trecut azi pe Opera 11 si diferenta e de la cer la pamant. Toate taburile se incarca instant, nici un pic de lag. Daca mai observ ceva va anunt, dar pana una alta am rezolvat problema. Chrome can DIAF.
 
Back
Top