WDC WD7500AAKS-00RBA0 - Spin down, spin up

Status
Not open for further replies.
Deși disecatul firului în patru devine interesant ca un meci de tenis, nemaifiind mult până să ajungem la spinul electronului atomului de pe suprafața magnetică, pare să fie lipsit de relevanță și utilitate pentru problema de față. Propun să abandonăm această divagație.

Western Digital n-are ceva tool de diagnostic hardware și setare a profilului de power/acoustic management?
 
Deși disecatul firului în patru devine interesant ca un meci de tenis, nemaifiind mult până să ajungem la spinul electronului atomului de pe suprafața magnetică, pare să fie lipsit de relevanță și utilitate pentru problema de față. Propun să abandonăm această divagație.

Western Digital n-are ceva tool de diagnostic hardware și setare a profilului de power/acoustic management?

Are tool, dar nu dă erori. Aud HDD-ul cum face spin down, apoi spin up, WD LifeGuard Tools nu zice nimicuţa.
Nu l-am lăsat până la capăt, că durează zile, dar log-ul e curat.

HDD Regenerator (pentru Windows) detectează spin down-urile, marchează grafic zona cu "Delay Detected", dar nu are erori la verificarea suprafeţei HDD-ului. Dar şi ăsta durează zile (din cauza delay-urilor).
Am umplut ieri HDD-ul aproape de tot cu date (nişte filme duplicate la nesfârşit, read+write), nicio eroare (doar o buşeală în structura NTFS, dar probabil din cauză că făceam treaba asta sub Ubuntu).
Azi o să repartiţionez, o să fac numai partiţii ext3 şi o să recopiez datele.
 
Dă și-un meil la WD și povestește-le cu același lux de amănunte, poate sar cu vreo idee.
 
Am mai povestit pe undeva pe-aici. Ceva de genul ăsta pățeam eu cu WD Scorpio Black 320GB (versiunea 7200rpm pentru laptop). Se auzeau zgomote ciudate din timp în timp, cu întreruperi de activitate cam 2-3 secunde, după care totul revenea la normal. Nu am identificat exact cauza, părea un spindown dar era mai greu de spus. Întreruperile erau din ce în ce mai dese. Dat mail la WD, au zis să încerc în alt sistem, preferabil desktop cu sursă ok. Am testat, făcea la fel, au zis RMA. Făcut RMA, primit altul nou, stat liniștit vreo juma' de an cu noul HDD, a început iar să facă. Făcut RMA iar, primit altul nou, după care l-am pus pe un sistem cu mult mai puțină încărcare (laptopul era folosit >10 ore pe zi, sistemul nou doar 2-3 ore pe săptămână). Asta acum vreun an jumătate. Până acum n-a mai făcut.

N-am avut pierderi de date sau alte bălării, iar SMART-ul a fost perfect cât timp au fost zgomotele alea. Doar că nu inspira deloc încredere.
 
Al meu nu mai e în garanţie.
Oh well, o să îl repartiţionez, îl pun în sistemul original, într-un enclosure şi legat la eSATA şi mai vedem...
 
nicio eroare, doar o buşeală în structura NTFS

LOL :rotf:.

Trecând peste afirmația de comă, discurile se testează scriind date pseudorandom verificând apoi hash-ul datelor citite. Tu doar torni apă într-o oală spartă.

dar probabil din cauză că făceam treaba asta sub Ubuntu

Sau probabil că nu. Ți se dezintegrează datele în fața ochilor și tot nu poți să vezi că ceva e stricat. Incredibil.

Deși disecatul firului în patru devine interesant ca un meci de tenis, nemaifiind mult până să ajungem la spinul electronului atomului de pe suprafața magnetică, pare să fie lipsit de relevanță și utilitate pentru problema de față. Propun să abandonăm această divagație.

Fă un split, am postat două posturi consecutive (pe care forumul le-a lipit) să poți muta acest post în noul thread.

Poate nu am fost clar. Daca-i asa, scuzele mele, intentiile erau bune.

Problema nu e că nu ai fost clar, ci că ai făcut o afirmație falsă. Da, intențiile erau bune, toți știm asta, nimeni nu a chestionat asta.

Niciun sistem de fișiere în afară de FAT nu are un file allocation table, denumire improprie pentru că de fapt este un cluster allocation table. FAT-ul nu spune unde sunt fișierele pe disc, asta e specificat în directory entries, care sunt împrăștiate prin tot discul. FAT-ul nu face decât să implementeze o listă simplu înlănțuită de clustere, e o structură de date ce mapează un cluster la alt cluster.

NTFS nu are FAT. În NTFS fișierele se țin într-un tabel care se numește master file table și care e ținut pe disc într-un fișier numit $mft. Prima intrare din MFT e chiar $mft-ul, NTFS e homoiconic. Datele întră în coloana $DATA, dacă nu încap se folosește o schemă îndirectă în care se alocă dinamic extents iar în $DATA se implementează o mapare de la extents la clustere (de fapt un extent, numit în NTFS run, conține mai multe clustere și maparea e de la ceea ce NTFS numește VCL la LCN-uri, dar asta nu contează în exemplul dat).

MFT-ul e o structură de date ce mapează un object-id sau un filename la niște bytes.

În Unix totul e diferit. Metadata și datele asociate unui fișier sunt descrise de un inode. Fișierele nu au nume, numele sunt în directory entries care de fapt fac o mapare între nume și un inode number. Evident, un fișier poate avea oricâte nume. Unele sisteme de fișiere primitive au inode tables, dar există un astfel de tabel pentru fiecare cylinder group. Un astfel de tabel este o structură de date ce mapează un numar la un LBA. Sistemele de fișiere mai avansate nu au astfel de tabele ci țin totul în arbori cu noduri ce pot fi oriunde pe disc.

Strucura de date numită file allocation table din FAT nu o să o mai găsești nicăieri.
 
[ce şmecher şi superior sunt eu şi cum le ştiu eu pe toate]
Uite de-aia n-am dat pe-aici de-un an de zile, că dau de oameni care nu ştiu să se exprime, au caracter de căcat, îşi bagă proiectoru'n ochi cât de şmecheri, superiori, poleiţi cu aur şi dăştepţi sunt ei, dar nu-s în stare să răspundă la obiect, nu au încredere în ce le spun alţii, nu dau sfaturi UTILE, dar se pierd în detalii.

Uite ce e, şefu'. Mă doare fix în vârfu' pulii lu' Băsescu de amănuntele tale. Reprezinţi chintesenţa asemănării dintre un inginer şi un câine: ambii au priviri inteligente, da' niciunul nu ştie să se exprime. Scuze celorlalţi ingineri de pe-aici, dar ajunge un măr stricat ca să împută grămada.

Protip: puteai să zici "rulează tool-ul WTFPLM pe HDD-ul ăla" şi gata, în loc de toată abureala asta doctă pe care simplu şi senin mă piş.

Oi lua un ban pentru asta, da' mi se fâl. Dacă ar exista pedepse online pentru înfumurare, nici măcar n-ai avea acces la net.

Closed.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top