War Thunder (World of Planes)

Hmm, e o problema cu joysticku' in Arcade battles. Nu functioneaza cum trebuie. :capu:
Vestea buna e ca se poate juca super OK cu mouse-ul dar vestea proasta e ca nu poti face manevre dibace cu mouse-ul deoarece te "ajuta" Instructorul sa-ti controleze avionul.

Dar overall jocul e perfect jucabil free pina pe la Tier 8 (unde am ajuns io) si e si fun al naibii chiar daca Arcade battles seamana cu Random Battles din WoT (adica lumea e haotica, fiecare face ce-l duce capul) dar macar aici daca ai skill primesti ceva inapoi (credite si XP) iar daca esti clei iei ciuciu.

Si spre deosebire de perioada de mai sus in care serverelele erau goale acum seara cind ajung acasa vad 25-30k jucatori online si undeva pe la 800-1000 de batalii.
Matchmakerul pentru tier-urile mici/medii e OK, adica nu mai vad jet-uri cind joc pe la Tier 5-8.
Momentan singura problema majora a jocului e economia. Adica se cistiga cam greu banutii dar se va schimba si asta in fo' 2 saptamini.

Daca aveti fo' tangenta cu avioanele eu as zice sa-i mai dati o sansa, chiar si cei vechi care l-am abandonat pe vremuri. :smile:
 
O sa il mai incerc peste vreo 2 saptamani, dar modelul de zbor nu are prea multa treaba cu avioanele, ci cu modul in care copiii mici cred ca avioanele zboara :frown:
 
Adi modelul de zbor difera de modul de joc pe care-l alegi.
Vrei nebunia de pe lume fara sa-ti bati capul prea tare atunci Arcade Battles scrie pe tine.
Vrei o combinatie juma' simulator-juma' arcade atunci Historical Battles scrie pe tine. E cam boring dar daca faci ceva damage te umpli de bani si XP.
Vrei simulator atunci Full Real Battles e alesul. Aici se joaca numai din cockpit si cu joystick si absolut tot controlul avionului e manual.

In clipa de fata AB cistiga detasat in fata HB/FRB din doua motive principale:
- e fun si e relativ usor si pentru afoni sa "piloteze" cu mouse-ul si tastatura
- MM-ul functioneaza aproape foarte bine numa' in Arcade (logic avind in vedere ca vasta majoritate a jucatorilor numa' asta joaca).

Singura problema de gameplay din AB e aceeasi cu cea din Randoms din WoT: fiecare face ce-l duce capul si nimeni nu da o ceapa degerata pe coechipieri/obiective.
Mai sunt si clasicele ram-uri, kill steal, dar unele le mai pun si pe seama afonilor (ca de-alde mine) care zboara in Arcade. :biggrin:

Poti contracara un pic haosul de mai sus prin faptul ca poti face pluton de 4 piloti si daca sunteti buni la pilotat si va aparati kooru' unul la altul chiar puteti decide soarta jocului deoarece (cel putin deocamdata) schilu' chiar conteaza la jocul asta (si este si recompensat pe masura).
Mai jos e o poza cu un meci de-al unui romanas de-al nostru acu' dupa peciul de ieri. Ca termen de comparatie io iau XP-ul/creditele alea cam in 5-6 meciuri asa ca mi se pare OK recompensa pentru un cunoscator vs. rookie.
 

Attachments

  • post-131088-0-20661800-1370949792.jpg
    post-131088-0-20661800-1370949792.jpg
    74.3 KB · Views: 38
Ma bag si eu in seama! :biggrin:

Am incercat sa il instalez si avira mi-a gasit unul dintre fisiere ca virus. Am dat Disable la "Real - Time Protection" si dau mai departe cu instalarea. Totusi, sa imi fac griji?

virus.png
 
http://www.avira.com/en/support-threats-description/tid/4691/tlang/en
TR/Crypt.XPACK.Gen2

Description:
A generic detection routine designed to detect common family characteristics shared in several variants.

This special detection routine was developed in order to detect unknown variants and will be enhanced continuously.

File details
Runtime packer:
In order to aggravate detection and reduce size of the file it is packed with a runtime packer.

Adică dacă orice alt executabil este reîmpachetat cu un runtime packer asemănător ca să fie mai mic, poate fi clasificat drept acest troian generic.

False positive.
 
Mda, nu's ce are Avira cu aces.exe. Mai sunt pe forumul lor citiva care au raportat "problema". E doar un FP. :smile:

In alta ordine de idei pentru jucatorii noi (sau vechi) intre timp a aparut si o pagina oficiala pe Wiki. E bine de citit ca-ti explica notiunile de baza ale jocului (de la interfata la tech-tree).
De asemeni sectiunea Flight Academy de pe forumul lor e plina cu sfaturi utile insotite de poze/filme/etc.
 
Modul "Full Real Battles" e o mare gogomanie. Modul de zbor e imbecil si nu are nici o legatura cu realitatea; un avion de genul celui de la inceputul jocului are un cuplu serios care trebuie corectat din palonier, dar acceleratia la plecarea de pe loc e mai mare ca la un ULM real (care are un raport putere-greutate mult mai bun), avionul trage in ambele directii (ceea ce in realitate nu se intampla), palonierele din tastatura nu sunt controlabile (la un avion real nu exista nici o forta in paloniere la viteza mica si e un feedback urias la viteza de decolare, nu ai nici o sansa sa le apesi prea mult si sa o iei in directia opusa) si sunt mult prea sensibile. Cred ca tipii care au facut jocul ar trebui sa isi urce fundul intr-un avion si abia mai apoi sa faca un mod "realist" la joc.

Mai departe: cand pleci de pe loc cu comenzile pe mijloc pe la 40-50 avionul se pune singur la orizontala, iar pe la 80-100 are tendinta sa se ridice singur in palier; daca il lasi si il controlezi doar din paloniere decoleaza singur pana la 2-3 metri si cam 150 km/h, unde e mai bine sa tragi de mansa doar pentru o viteza ascensionala optima, nu din alte motive. Daca nu face asta inseamna ca ai de reglat trimmer-ele :frown:

Motorul se tureaza mult prea rapid; in WW2 daca faceai asta inecai motorul, acum daca faci asta o sa ia vreo 3-4 secunde sa creasca turatia elicei si asta doar daca motorul e cald (2-5 minute incalzit la sol) si pentru ca are 2 seturi de bujii si magnetouri per cilindru (altfel nu primesc omologare).

Fara joystick si rudder, ambele cu force feedback serios, nu ar trebui sa poti sa joci in modul "real". Dar jocul te lasa sa incerci cu mouse si e incontrolabil. O sa vorbesc cu un amic care e instructor de zbor, examinator pentru piloti si mare pasionat de simulatoare sa vad ce zice, eu nu am joystick cu mine si oricum o a doua parere nu strica. Pana il incerc si pe joystick o sa mai incerc arcade battle, desi nu suna prea tentant.
 
Adi tu vorbesti din postura de pilot acolo. :smile:
Pina la urma e un joc care teoretic ar trebui sa fie si fun chiar si in FRB.
Nu le iau apararea Doamne fereste dar nu cred ca un joc care ar simula 100% comportamentul unui avion ar avea succes pentru marea masa de gugustiuci. Sigur ar avea fanii lui hardcore care l-ar savura in deplinatatea realismului dar restul nici macar n-ar incerca. Asa ca io cred ca astia de la Gaijin au incercat o cale de mijloc ca sa impace toti pasionatii de avioane, Arcade unde "zbori" cu mouse-ul, HB unde e juma' Arcade juma' simulare si FRB unde s-ar vrea ceva mai apropiat de simulare. Teoretic toata lumea isi gaseste un locsor in jocul asta. Ca mai e de imbunatatit, sigur. Dar macar e primul pas.

Uite si cum e acu WT, covirsitoarea parte a jucatorilor joaca Arcade cu mouse-ul. Lumea vrea ceva simplu de controlat si care sa faca poc-poc. :biggrin:
 
Face poc-poc si atat, vad cateodata avionul ca sta stramb si zboara drept sau invers, incerc sa ma plimb prin canion si el nu se prinde ce fac sau intr-un looping inceput ca la carte cu viteza mare se angajeaza brusc si pica daca il fac la altitudine mica.

Am ajuns la nivel 3 si nu doar ca nu stiu cum si de ce, dar nici nu stiu ce inseamna asta. E mai criptic decat un adventure clasic in linie de comanda.
 
Banuiesc ca manevrele (mai pretentioase) ratate sunt din cauza instructorului care te "ajuta". :biggrin:
Nivel 3 intr-o natie sau nivel 3 pe general?
De avansat prin nivele e simplu, joci si primesti bani si XP. Cu cit joci mai bine cu atit sunt mai multi bani si XP.
Nivelul general momentan e doar un fel de e-peen. In afara de deblocat niste iconite de pilot nu stiu la ce foloseste.

Momentan problema cu grind-ul la jocul asta e ca ajungi mult mai sus ca si experienta fata de banii pe care-i faci pentru cumparat un nou avion si apoi upgradat (ammo belts/motoare/fuselaj/rack-uri/etc) si/sau facut echipajul Expert macar.
Dar partea buna e ca macar ai o gramada de distractie in tier-urile mici. Hurricane de Tier 3 cu un miliard de mitraliere si rachete. La rusi Chaika/Ishak. Bombardier la japonezi care care bomba de o mie de kile. Si tot asa.
 
Tier 3 in general si 2 la americani. SI ma baga in batalii de tier 2-3, din ce vad, nu pot sa imi aleg eu in ce batalii sa intru? Nu de alta, dar am un avion de tier 2, unul de tier 1 si unul de zero.

Azi am in program Dayton air show, dar cand ma intorc daca mai e timp o sa mai incerc sa vad ce e un instructorul ala.
 
Asta e modul garage battle. Intri in lupta in functie de tierul maxim pe care-l ai in garaj. In speta, la tine avind un avion de tier 2 max intri ca punct de referinta in meciuri de Tier 2-3.
De asta e bine ca sa tii toate avioanele din garaj aproximativ in tier-uri apropiate fara sa ai discrepante mari intre ele.
Dar la o adica poti juca cu tierul maxim si dupa ce mori dai quit battle fara sa le bagi si pe alea mai mici.
Oricum la tier-uri asa mici nu prea conteaza, dureros a fost la mine de exemplu cind mi-au urcat un Spitfire de la Tier 6 la Tier 12 si mi-au dat peste cap tot garajul. A trebuit sa renunt la el ca sa am un MM rezonabil.

Dar ca idee in jocul asta (mai ales dupa peciul 1.31) orice avion poate termina orice avion. Am reusit cu Chaika (sau Ishak) sa dau jos Spitfire/Corsair sau nu mai stiu ce mama dreq avioane de tier-uri medii (am luat si ceva medalie cum ca am omorit un avion cu 5 tier-uri mai mari ca mine pe chestia asta).

Instructorul nu se dezactiveaza decit in Realistic sau FRB mode si trebuie musai sa joci cu joystick pentru modurile alea. Parca asa ceva daca nu ma inseala memoria.
 
Maine pun mana pe joystick (poate si pe mansa daca nu sunt prea obosit) si incerc modul realist. Vreo idee cum pot interfata castile de general aviation (2 mufe) la PC pentru o doza suplimentara de realism?
 
:what:
Aia ce mai e?

Castile de aviatie au 3 tipuri de mufe si 2 impedante: "general aviation" cu 2 mufe independente, "helicopter" cu o mufa si "military" care are alta mufa si alta impedanta. Si toate au noise reduction de 20-25dB.
 
Economy peci azi.
Se presupune ca ar trebui sa te ajute cu stringerea creditelor. Recunosc ca la stilul meu de joc ar fi un real ajutor ca pina acu' in 99% din meciuri cistig mai mult XP decit credite. Nu va ginditi la sume astronomice, pe cont Premium un 15k credite cu 20k XP e un meci superb pentru mine (rar, dar bun). :capu:
Cam astea ar fi noutatile majore
1. Prices for buying new planes, modifications, specializations reduced
2. Battle trophies introduced. It is additional reward that could be received after battle in AB, HB, FRB.
3. Chance of getting battle trophy depends on your performance in battle, time spent in the air and number of players in game session.
4. After-battle calculation of damage dealt to a plane is changed, now more parameters are taken into account, thus making calculation significantly more precise.
 
Back
Top