Vreau maşină de spălat. Ce maşină de spălat vreau?

OPC. Acum. Lasa studiile asupra masinii, maine ti se strica si tu nu ai acte la ea! Politie, ANAF, alte organe. Ce naiba...

Poate n-ar strica sa si inregistrezi pe mobil ce discuti cu vanzatorii.
 
Am totul scris, pe email, e mai bun decat orice inregistrare.
Azi mi-au confirmat in sfarsit ca au trimis actele cu curier, vor ajunge maine.Coafura rezista!
 
Doamne ajuta. Si poate ar fi bine ca de acum inainte, cand iti vine un musteriu, dupa ce se face comod in "fotoliu" sa-l intrebi cu un zambet nevinovat: "Nu va suparati, Dumneavostra lucrati cumva la Flanco?" :dracu:
 
Azi i-am anuntat pe cei de la Flanco ca le returnez masina.
Ma duc la Altex sa cumpar Beko - masina si uscator separat. Mi-am facut nota de comanda catre casa, ma duc sa platesc, dar ma opreste un baiat de la raion sa-mi arate si un Whirpool. Imediat imi pica fisa ca stiu pe cineva de la service ul Whirpool, il sun, omul la pensie, il iau de acasa cu masina, ii expun problema. Se uita si constata ca amortizoarele ce sustin cuva erau fierbinti de nu puteai sa pui mana pe ele. In acelasi timp constatam ca erau uscate, le da cu un pic de vaselina si wow, masina mea toarce ca o pisica chiar si la 1600 rpm! Problema rezolvata! Pfuuui ca greu a mai fost.
 
Din pacate sunt aproape sigur ca problemele abia incep. :frown: Sper ca nu ati rupt sigilii si ati invalidat garantia... Sau ca nu ati lasat urme evidente in masina, care sa indice ca ati umblat in ea. Amortizoarele trebuie sa se incalzeasca, d'aia sunt amortizoare, transforma miscarea in caldura. Of...

Asteptam Urzeala Tronurilor, sezonul 2. :biggrin:
 
Am umblat pe sub masina, n-am rupt niciun sigiliu, om vedea! Deocamdata sunt f. happy ca nu a fost nevoie sa cumpar abominatiile (desi si mesterul meu nu a avut decat cuvinte de lauda despre Beko si le-a indicat ca fiind singura alternativa, in bugetul meu, la Hotpointul actual). De termodinamica am auzit si pe aici, dar mai intai am aprofundat (nu de buna voie sau de placere) fizica de cls a 6-a care explica cum e cu frecarea.
 
Nu dadeam in tine, nu-mi permit. :biggrin: Dar "mesterul" ala trebuia sa le cam stie... Nu de alta dar e naspa daca dai de unul care iti da cu vaselina pe discurile de frana de la masina... ca sa nu mai scartzaie. :biggrin:

PS: Jos Vodafone!!! :zbang:
 
Pai si vrei sa spui ca daca dai cu vaselina pe discurile de frana nu rezolva scartaitul? Ba garantat ca nu mai scartaie!
Acum asta e gluma, sper sa n-o aplice cineva spre binele lui.
Cat despre masina de spalat, nu inteleg cum amortizoarele erau uscate, cand ele sunt bazate pe ulei. E drept, acel ulei este inauntru si nu ar trebui sa-l vezi vreodata, ca daca-l vezi trebuie sa le inlocuiesti ca nu-si mai fac treaba.
 
Amortizoarele de la mașinile de spălat sunt niște jucării, nu-s pe ulei. Îs un soi de frecuș-învârtecuș metal pe cauciuc/plastic, nu folosesc legile hidrodinamicii. :wink: Ar fi fost bine să fie cu ulei sau măcar cu aer. Da' la 20-30 de lei bucata... canci. Când le-am schimbat prima dată la bătrâna mea Whirlpool și mi-au sosit prin curier, pe mine m-a umflat râsul. Și eu mă așteptam la amortizoare. Când colo, niște junghiuri.
Mă gândesc că la solicitările rapide (și cu masă inerțială nu prea mare) ce au loc, cele hidrodinamice ar fi cam lente/ineficiente, poate de-aia s-a ales soluția de mai sus.
 
Last edited:
Cuvă Indesit după ~20 de ani de utilizare (până când ieșea prin găuri mai multă apă decât putea intra pe țeavă :smile:). Acolo unde era gaura aia mare de rugină era un senzor de temperatură.

IMG_2129.JPG
 
Cuvă? Păi astea sunt ori din inox, ori din plastic. Ăla nu pare a fi din vreunul din materialele alea. :biggrin:
 
Nu. Sunt din inox sau plastic. Știu bine ce zic. Tamburii sunt din inox.

Quark, arată unul pe ulei. Îmi pare rău că doar ce le-am aruncat pe cele schimbate de mine: nici vorbă de amortizare pe aer, ca la "telescoape". Posibil să fie așa la mașinile de peste mia de euro.
 
Back
Top