Vreau maşină de spălat. Ce maşină de spălat vreau?

Viteza de stoarcere ar trebui să o consideri până la 1600rpm. Nu e neapărat o idee fantastică să storci cu viteză atât de mare, iar senzorii anti-răsturnare/anti-vibrație de regulă limitează viteza de stoarcere până la punctul în care aproape își pierde stabilitatea, în funcție de cât de uniform s-a așezat încărcătura în cuvă. Dispunere destul de egală => viteză mai mare de stoarcere; 2-3 piese grele care nu prea se pot întinde uniform => viteză mică de stoarcere. Personal nu văd rostul unei mașini cu mai mult de 800-1000rpm la stoarcere, fiindcă rareori îi poate atinge; face bine la marketing, în schimb, cam ca și viteza maximă inscripționată pe vitezometrul unei mașini.
 
Inteleg asta si nici nu ma gandeam sa abuzez de viteza asta mare de stoarcere, dar ideea era ca am cumparat ceva care ar trebui sa functioneze perfect in conditiile date. La comparatia cu viteza maxima, de cele mai multe ori teoretica sau in conditii ideale a unui automobil nu m-am gandit, dar probabil ca ai dreptate. Deci am cumparat incarcare de 11 kg si 1600 rpm doar in conditii de laborator, asta e, cat traim invatam!

In final nu pot sa ma plang, pentru ca asa cum am spus sunt foarte multumit de cum spala si usuca.
Mai nasol e ca am spalat tot ce se putea spala de prin casa si tare as vrea sa o mai testez inainte de a-mi expira perioada de gratie pt returnare.

Adrian am inteles de prima data ce ai spus, iar eu am confirmat ca masina e stabila si in plus, e si dreapta! Exista niste metricsuri pt presiunea la sol? Pot masura tensiunea a.i sa o fac sa fie "egala in sol" altfel decat "la mâna"?
 
Last edited:
Verdict: pe gresie a mers brici. Nu e chiar la fel de silentioasa ca in brosura (scrie 72dB, in realitate la stoarcere maxima avea 74-75dB la 1m de ea), insa nu mai vibreaza ca la nebuni.
Cine se pricepe la pus gresie? 1 mp, in loc de parchet. :goofy:
 
dreamer ai grjia la ce mester apelezi pentru ca unii sunt in stare sa-ti puna gresia peste parchet ... si nu glumesc.

Pe de alta parte in urma cineva zicea de covoarele de cauciuc de pus sub masina ca sunt rele. Pot sa intreb si eu de ce?
 
Precum spunea cineva: iti sare masina la gat, te trage in padure sa te manance. Practic: in momentul in care incepe sa stoarca, vibratiile se accentueaza, se zbate din ce in ce mai rau pana decoleaza. Dar poti sa incerci daca nu ai incredere... :smile:
 
Why? Cauciucul ar trebui să absoarbă vibrațiile? Nu e ca și cum e o minge de plajă, e o mașină de spălat de 50-75-90 de kile. :hmm:

PS: de ceva timp au apărut și la a mea vibrațiile și deplasările prin baie, deși e bine așezată, nu joacă. Dacă tot a fost vorba, aseară am pus bolobocu' pe ea. În specificații, dar în partea din spate parcă e puțin puțin mai joasă. Investigăm.
 
Eu am vazut unele dintr-un fel de pluta sau ceva cauciuc compozit.
Si mie mi s-a parut ca ar trebui sa amortizeze, ca e dur materialul, nu e moale ca sa-l apesi cu mana.
Dar e posibil sa aveti si voi dreptate, cine stie cum se compun undele.
 
Cauciucul nu absoarbe vibratiile, actioneaza ca un resort. Smoala absoarbe vibratiile, plumbul absoarbe vibratiile. Ceva care se deformeaza, transforma energia cinetica in caldura, deci nu mai revine la pozitia initiala. Clar? :smile:
 
Caroseria mașinii de spălat ar trebui să fie partea stabilă, iar în interior cuva cu motorul constituie partea mobilă, ancorată cu arcuri de caroserie, și cu greutăți pentru a permite vibrațiile și a le atenua. E o idee foarte proastă să crezi că producătorul nu și-a făcut temele în ceea ce privește buna funcționare a acestui ansamblu static-dinamic, și să introduci încă un punct de mobilitate - suprafața de sprijin (pe care producătorul cere strict să fie cât mai rigidă și stabilă). Dacă pui mașina de spălat pe un burete sau cauciuc sau orice alt material, caroseria va deveni instabilă și tot ansamblul va funcționa mai prost (fiindcă ai introdus doar un element ce asigură mobilitatea, dar nu și unul care să aibă rol de amortizare controlată a mișcării).

În comerț se găsesc niște covorașe care se pun sub mașina de spălat, dar ele sunt făcute cu scopul de a absorbi zgomotul produs. Ar trebui decupate încât piciorușele reglabile ale mașinii să treacă prin materialul moale și să se sprijine pe pardoseala fixă. Cine cumpără diverse amortizoare elastice ca să monteze mașina de spălat pe ele și-o caută singur, când va pleca matahala de zeci de kile la plimbare prin casă cu covoraș cu tot, trăgând furtunul și cablul de alimentare și frecându-se de mobilă.
 
Ce am vazut eu parea foarte tare, in sensul ca nu s-a deformat nici cand m-am urcat pe el.
Dar intr-adevar puterfixer s-ar putea sa aiba dreptate ca se poate decupa in dreptul picioarelor.
 
Daca ajungi prin Buch. iti dau eu patru chestii din alea, luate din Bricodepot, sa te joci cu ele. Desigur ca nu pot fi tras la raspundere pentru eventualele incidente. Casa o ai asigurata?
 
Asigurarea pentru calamități naturale nu cred că acoperă și țopăitul mașinii de spălat, chiar și de intensitatea unui cutremur local.
 
La mine e WIP.

O rotire cu jumatate de spira la unul din picioruse a imbunatatit situatia insa tot face ca trenul. Macar acum nu mai pleaca de pe loc.
Nasol e ca ajustarile astea tre' sa le fac neaparat cu cineva forțos langa mine si cum nu am pe nimeni in familie depind de musafiri/ prieteni.
Nasol 2 e ca masina nu-mi permite sa ma duc direct la faza de centrifugare, asa ca tre sa stau cel putin 18 min ca sa pot sa o vad cum centrifugheaza.
Nasol 3 - Depanero vine la constatare in 1-15 zile pentru service in garantie, postgarantie se poate astepta si 45 de zile.
Nasol 4 -Flanco care nu mi-a trimis actele in original. Mare atentie! Daca nu se sesizeaza lipsa actelor in 48 de ore, mumu ajutor din partea Flanco!
Lipsa certificatului de garantie al produsului trebuie semnalata in maxim 48 (patruzecisiopt) de ore de la receptia produsului pe adresa de e-mail flanco@emag.ro. Orice sesizare ulterioara nu va fi luata in considerare.
Nasol 5 - Depanero nu vine la constatare fara sa am certif. de garantie in original, fizic in mâna, eu am doar copii primite pe email . "Luati in cazul acesta legatura cu Flanco, ei va pot da cea mai buna solutie".
Nasol 6 - Masina e cumparata de pe emag marketplace - e un fel de no man's land, unde toata lumea ridica din umeri - nu recomand! Am cumparat de acolo din pura neatentie, cand mi-am dat seama, era deja prea tarziu, altminteri Flanco pentru mine nu exista, iar povestea asta confirma ca am instincte bune.

Alte ganduri de maxima introspectie:

Programul de spalat cu optiunea antisifonare - reduce de fapt turatia centrifugarii la 600 rpm - asta e marele feature antisifoanare
Optiunea de scurtare a programelor le reduce durata cu aprox 10 min.
Capacitatea fizica de incarcare a masinii de de vreo 8kg, (am cantarit ) mai multe nu au incaput, probabil ca poate spala 11kg de batiste, dar cine sta sa faca experimente.


Quark multumesc pentru oferta, cand vin in Bucuresti iesim la o bere sa discutam un pic despre cabluri si afumaturi.
 
Last edited:
Back
Top