Vreau masina. Ce masina vreau?

Banuiesc ca stiti ca, daca cel care te loveste e beat sau drogat, RCA nu te despagubeste chiar daca drogatul are RCA valabil. :frown:
 
Stiam asta pentru politele CASCO (daca lovesti masina si esti baut atunci nu-ti da nimeni banii) dar aceeasi regula pentru RCA mi se pare stupida, ca asta e pentru protectia celorlalti nu a ta.
 
Quark, ei au citit aiurea sau eu am citit aiurea.

Deci te lovește cineva şi e beut sau droggy. Are rca valabil.

Tu nu ești despăgubit?


 
În mod normal firma de asigurări la care are ăla RCA-ul ar trebui să plătească (de aia e RCA obligatoriu în caz de accident), apoi ar trebui să-l dea în judecată pe asiguratul lor beat sau drogat pentru a-și recupera banii. Dar se pasează problema tot proștilor.
 
În OUG 54/2016 zice
(3) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice, în incinte şi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât şi în timpul staţionării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de răspundere prevăzută în contractul RCA pentru:
[...]
e) prejudiciile provocate terţelor persoane, în situaţia conducerii vehiculului sub influenţa băuturilor alcoolice sau a stupefiantelor.
Dar și eu știam că e complicat în cazurile astea.
 
Eu zic ca aia a lu' Miahi e abrogata de asta a mea. :biggrin:

PS. De fapt Lexu' zice nu io (art. 45).
 

Attachments

  • Lege 132_2017.pdf
    197.3 KB · Views: 5
ART. 12
Neacordarea despăgubirii
Asigurătorul RCA nu acordă despăgubiri pentru:
a) cazurile în care proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului vinovat nu are răspundere civilă, dacă accidentul a fost produs:
(i) într-un caz de forţă majoră;
(ii) din culpa exclusivă a persoanei prejudiciate;
(iii) din culpa exclusivă a unei terţe persoane, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 11 alin. (3) lit. d);
b) prejudiciile produse bunurilor aparţinând conducătorului vehiculului răspunzător de producerea accidentului, precum şi cele produse ca urmare a vătămării corporale sau decesului acestuia, indiferent
cine solicită aceste despăgubiri;
c) în următoarele situaţii:
(i) prejudiciile au fost produse bunurilor aparţinând persoanelor fizice sau persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în proprietatea ori utilizat de aceeaşi persoană fizică sau juridică şi care este condus de un prepus al aceleiaşi persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde persoana fizică sau persoana juridică;
(ii) bunul avariat şi vehiculul asigurat fac parte din patrimoniul comun al soţilor;
(iii) bunul avariat este utilizat de proprietarul vehiculului asigurat, care a produs dauna;
d) prejudiciile cauzate în situaţiile în care nu se face dovada valabilităţii la data accidentului a asigurării RCA sau asigurătorul RCA nu are răspundere;
e) partea din prejudiciu care depăşeşte limitele de răspundere stabilite prin contractul RCA, produs în unul şi acelaşi accident, indiferent de numărul persoanelor prejudiciate şi de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea prejudiciului;
f) amenzile de orice fel şi cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului;
g) cheltuielile făcute în procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului
asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului, chiar dacă în cadrul procesului penal s-a soluţionat şi latura civilă;
h) sumele pe care conducătorul vehiculului răspunzător de producerea prejudiciului este obligat să le plătească proprietarului sau utilizatorului care i-a încredinţat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;
i) prejudiciile produse bunurilor transportate, dacă între proprietarul sau utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducătorul auto răspunzător şi persoanele prejudiciate a existat un raport
contractual la data producerii accidentului;
j) prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate în vehiculul cu care s-a produs accidentul, dacă asigurătorul RCA poate dovedi că persoanele prejudiciate ştiau că vehiculul respectiv era furat;
k) prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalaţiile montate pe vehicule, atunci când acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalaţii de lucru, acestea constituind riscuri ale activităţii profesionale;
l) prejudiciile produse prin accidente survenite în timpul operaţiunilor de încărcare şi de descărcare, acestea constituind riscuri ale activităţii profesionale;
m) prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea
prejudiciului;
n) prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul în timpul unui atac terorist sau război, dacă evenimentul are directă legătură cu respectivul atac ori război.


Nimic de bețivi sau drogați.
 
Aveti grija ce contract semnati. Chiar daca legea spune ca se despagubeste, daca voi ati semnat ca sunteti de acord ca ei sa nu plateasca in conditiile astea ....
 
Initial, RCA te apara pe tine, cel care AI PROVOCAT un accident in sensul ca nu te tiganesti, bati, scoti din buzunar propriu o suma oarecare dorita de catre pagubit. Iar in acest spirit, rolul ei era doar pentru cel pagubit, tu, aveai optiunea sa iti repari masina in regie proprie cand si cum ai chef sau sa contractezi CASCO. Acesta este si motivul practic pentru care RCA nu iti repara masina ta. De aceea, ca si la CASCO, daca esti tampit, platesti.
Dar probabil in vreo 50 de ani vom pricepe rolul initial al RCA, asta daca nu reusim sa transformam RCA in ceea ce am crezut ca trebuie sa fie de la bun inceput: un CASCO pentru tot omul (ceea ce e fair, atat timp cat nu provoci accidente ca sa ai ocazia sa-ti repari masina).

Ba, voi stiti ca eu am XF?
 
Dacă ești băut când l-ai pocnit pe unul, nu înseamna ca nu e valabil RCA, doar ca în acest caz legea ii permite asiguratorului sa te cheme la conciliere / dea în judecata pentru a recupera paguba.

Pe de alta parte, acum mai multi ani (pana sa se introducă amiabila), am fost la politie după o tamponare ușoară și stăteam la coada la ghișeu unde te punea sa sufli în etilotest. In fata mea erau unii în aceeași situație ca mine, doar ca vinovatul picase testul - consumase ceva alcool, iar reacția polițistului a fost: "Ba ești prost? Dacă știai ca ai consumat băuturi alcoolice, la ce naiba ai mai venit sa sufli în fiola? Puteai sa ii explici păgubitului și veneați mâine dimineață - aveti 24 de ore. Acu RCA-ul tau nu mai e valabil și trebuie sa-i plătești omului reparația."
 
Bai, imi vine sa-i omor cat au defrisat din padurile alea! :mad: Acum 15 ani era copac langa copac. Iar drumul ala (din dale de beton), facut ca sa coboare Ceausescu cu ARO la Vila Speciala, nu se deteriora daca nu bagau cretinii camioanele cu busteni pe ele. Asa isi bat joc de tara asta... :frown:
PS: ar cam trebui sa-ti platesc eu spalatul senilatei. :biggrin:

LE: urca si prima parte (Izvorul 24 - Heliport), daca o ai. Chiar sunt curios cum au reparat drumul lu' Cici. :biggrin:
 
Back
Top