Vreau masina. Ce masina vreau?

Modul meu de utilizare nu e compatibil cu chestii electrice, n-am unde le încărca, iar de accelerația aia îți trece după ce vezi cât îți scade range-ul.
 
Pentru electrice trebuie infrastructura.
Aici in SE au destui electrice, dar le folosesca aproape exclusiv in oras, pentru ca orasul e mare. In rest tot alea clasice.
 
Nu se poate, doar una din cele doua. E treaba ta ca mai iti iei un Golf, Octavia, Mondeo, 3007 sau altceva omenesc.
Acum am văzut, sunt ușor ofensat (te găsesc eu!) că mi-ai pus mașina în aceeași enumerare cu abominația aia de 3007.
 
Ehehe, ce poa' să spună niște măscărici engleji despre o mașină franțuzească? Bine că nu-s nemți, totuși. :wink:
 
Nu ai înțeles nimic de-acolo :smile: Prosteala aia a lor o văd zilnic la 99.99% din cei care conduc Peugeot aici. Evident este exagerat, dar mno. Despre mașini în sine, sunt mediocre, singurul lor atu este că le prinzi la oferte super bune (ai mei au luat un 307 în 2006 cu 3/4 din prețul unui Ford Focus). Problema este că-s proaste, pică chestii în draci pe ele (ai mei au avut din nou noroc cu carul, lol), în general primele care se duc sunt ambreiajul și cutia de viteze (am un prieten cu 206 căruia i-a decedat brusc și subit cutia de viteze când a venit la mine de Rev, a plecat cu ea cu platforma lel), apoi papă ulei cu carul în cazul motoarelor diesel mici (1.4 este infam de-a dreptul) și în general să te ferească satana de greierii electrici/electronici că ești realizat :biggrin:

Pur și simplu în aceeași bani îți poți cumpăra mașină mai bună nouă iar SH au niște prețuri fantastice - până pică chestii pe ele.

Iar în general mașinile franțuzești sunt petarde cu ceas, noroc că au motoare de pe la Ford. Din păcate, nu ajunge doar să ai motor bun.


Ca idee, Top Gear nu și-au bătut niciodată joc de chestii decente, dar asta despre conducătorii de Peugeot este legendară pe aici. Sunt tute în marea lor majoritate și asta o spune și faptul că și-au luat astfel de mașini în primul rând :smile:
 
Șoricelu vrea accelerație cu mușchi și geamuri electrice, da' el nu știe cum e aia să cari în Matizu ăla și o soacră, și un cazan de țuică, și un porc făcut cârnați slănini și toate cele, și să încapi cu tot cu mașină în lift. :biggrin:
 
Hammond nu e ăla care a tronsit 2 supercar-uri în ultimul an?
Nu ai înțeles nimic de-acolo :smile: Prosteala aia a lor o văd zilnic la 99.99% din cei care conduc Peugeot aici. [...]
Ca idee, Top Gear nu și-au bătut niciodată joc de chestii decente, dar asta despre conducătorii de Peugeot este legendară pe aici. Sunt tute în marea lor majoritate și asta o spune și faptul că și-au luat astfel de mașini în primul rând :smile:
N-ai văzut ultimul episod din Grand Tour, nu? Cel cu apologia Jaguarului, bestest cars ever.

TG/GT e o emisiune de divertisment și o iei ca atare. Peugeot-urile alea ce apar în clip nu erau mașini îngrijite, e clar că sunt niște troace cu care urmează scenariul. Dacă mașinile franțuzești sunt varză, ce naiba să mai zicem de Alfa Romeo, Fiat, Opel etc? iar 1.4HDi ăla hulit e produs de PSA, adică a fost și pe Fiesta. Acolo nu papa ulei? Nu crapa cutia?
 
Hammond nu e ăla care a tronsit 2 supercar-uri în ultimul an?

N-ai văzut ultimul episod din Grand Tour, nu? Cel cu apologia Jaguarului, bestest cars ever.

TG/GT e o emisiune de divertisment și o iei ca atare. Peugeot-urile alea ce apar în clip nu erau mașini îngrijite, e clar că sunt niște troace cu care urmează scenariul. Dacă mașinile franțuzești sunt varză, ce naiba să mai zicem de Alfa Romeo, Fiat, Opel etc? iar 1.4HDi ăla hulit e produs de PSA, adică a fost și pe Fiesta. Acolo nu papa ulei? Nu crapa cutia?
1. Ba da :biggrin:

2. Ba da, l-am văzut. Mai tongue-in-cheek episod n-am văzut încă, mi s-a părut genial :smile: Și dacă tu crezi că au făcut apologia Jaguarului, nu ai înțeles nimic :biggrin: Au făcut mișto de Jaguarurile vechi (din care sunt unele faine, dar toate crapă pe capete). Cele noi... well. Sunt bune.

3. Clar este de divertisment, dar tu nu pricepi o chestie. Pe aici (UK), maaarea majoritate a Peugeot-urilor sunt așa (troace) și cei care merg cu ele sunt niște tute. Iar cei care au Peugeot-uri noi (ăia așa puțini cum sunt) sunt extra tute. Dar este ok, nu ai cum să înțelegi dacă nu trăiești aici să conduci zi de zi printre ei. Sunt efectiv de speriat, prefer țăranii cu Audi, măcar ăia se duc învârtindu-se, dar ăștia stau și dorm pe ei (pe banda din mijloc a autostrăzii, evident) și în general conduc înfricoșător de aproape de ce vezi în filmulețul ăla.

Ca idee, așa cum chavs acum au Audi în loc de BMW, și cei care cumpărau Peugeot au evoluat la alte chestii mai ok dpdv tehnic (dar în mare parte pentru că Ford au oferte mult mai bune ca Peugeot aici pentru că-și permit s-o facă, în ce mod nu mă întreba).

Alfa Romeo au suflet. Nu interesează pe nimeni cât crapă, crapă în/cu stil©. Arată cel mai bine dintre toate mașinile atunci când sunt trase pe dreapta cu capota ridicată.

Fiat și Opel. Nu înțeleg. Sunt cam tot pe acolo. Parcă discutam de mașini? :biggrin:

4. Da, știu că a fost și pe Fiesta. În mod cvasitragicomic acolo nu crapă transmisia pentru că nu este aceeași transmisie. Iar motorul pare să nu pape ulei, nu am vreo explicație coerentă pentru asta. Dar îți trebuie un grad interesant de incompetență să faci o mașină și să pui motor bun în ea și să meargă mai prost/unreliable ca pe altă mașină.
 
2. Eram ironic, de-aia și comentariul de la sfârșit, în italic.
3. Cam ca mașina germană în Ro, nu?
 
In calitate de posesor de Citroen C3 1.4HDI Diesel (fratele Peugeot 206) pot sa zic ca nu am avut probleme cu consumul de ulei nici eu nici tatal meu. Distributia si ambreiajul au fost intradevar schimbate dar sincer nu stiu daca treaba e legata de felul de condus agresiv si lipsit de rabdare al tatalui meu sau de calitatea masinii. Totusi, masina are doar ~ 62500Km la bord.
 
Deci vorbeam de doua masini romantice, una geeky, una childly si ajungem sa discutam ca Peugeot e nasola sau nu? Deci romantismul intern catre ce v-ar indemna daca aveti obligatia cand mergeri la vot sa alegeri si una din cele doua sa plecati acasa si pentru care nu exista taxe dar totusi consumul trebuie platit.


 
Back
Top