Vreau laptop. Ce laptop vreau?

Velkan

Moderator
Știu, foarte original; am fost scenarist la The Force Awakens.

Îmi trebuie în principal pentru deplasări și office, internet, streaming, podcasts etc. Cel mai probabil va rula Fedora.
Singurele criterii obligatorii ar fi display (bun) de cel mult 14 inch și neapărat SSD. Aș prefera carcasă metalică. Bateria nu e relevantă.
Bugetul maxim e 3.000 lei, dar aș prefera ceva mai ieftin dacă dotările suplimentare nu se justifică.

Am găsit Acer Swift 3, de exemplu, doar că se plînge lumea de display, și nu știu dacă sînt probleme de lumea întâi, gen nu se vede la 170 grade în soarele amiezii sau dacă într-adevăr e un display slab.

Menționez că fac trecerea de la Dell Precision M4500, pe care nu pot să îl iau cu mine pentru că e pe lista ONU de arme de distrugere în masă.
 
Am mai recomandat asta de câteva ori - HP 2570p. Variantă oarecum "de bază" cu i7 dual core cu HT (arhisuficient) și 4GB RAM este pe la 200EUR. Apoi, de restul de bani până la 3000 RON iei 16GB RAM (DDR3 este ieftin, găsești Corsair Vengeance cu garanție lifetime) și cel mai mare SSD care mai încape în buget. Baterie iar poți lua încă una cu vreo 30EUR.

Ecranul nu-i nemaipomenit, dar vezi poze și până la urmă este un TN care merge calibrat ok. Se deschide 180 grade, apropos, o chestie de care cele mai multe laptopuri nu sunt capabile. Este mic, portabil și în general my go-to dacă vreau să Windows sau Linux. Are un port eSATA powered de pe care poți boota un alt SO, apropos. Are porturi "di tăti", spre deosebire de majoritatea laptopurilor din ziua de azi. La biro îl poți conecta la un display mai mare (are display port și VGA :biggrin:). În loc de unitatea optică poți pune un caddy cu încă un SSD. Al meu l-am "upgradat" la BT 4.0 și Wi-fi ac cu o plăcuță care a costat cam 20EUR gen.

Dacă vrei doar o paleașcă la care să te uiți la filme la hotel când ești în deplasare nu-i chiar foarte bun iar 1366x768 este uneori enervant de-a dreptul. Poate singurul minus al micuțului.


Altfel, un macbook pro mai vechi iar este excelent. Da, merge și Linux pe ele, chiar foarte bine, dar nu ai nevoie cu OS X oricum (ceva gen MBP Retina 13'' late 2013).

----

Cele de mai sus nu se aplică dacă vrei ceva nou nouț din magazin, cu factură etc (gen ți-l cumpără firma or smth). Ce este ultrabook în ziua de azi ba este lucios, ba fac throttle din greu, ba au procesoare cu "U" în coadă...

Singurul pe care l-aș cumpăra ar fi ăsta, dacă mai poți pune 300 RON la buget. Ecran 1440p, SSD M.2 de 512GB, 8GB RAM (sigh, fie), jack de căști, 1x USB 3.1 type C, 2x USB 3.0 din ce văd, HDMI, card reader, 1.6kg, una peste alta o jucărie bunicică și ecran excelent pentru office (sincer 1080p mi se pare enervant de când am trecut la 1440p la monitorul principal, încap mai multe chestii pe ecran :biggrin:). Nu știu cum e cu slotul ăla unic de RAM din specs, dacă are 2 sloturi de RAM te-ai cam scos, mai pui un stick de 8GB când o fi și aia e.
 
Asus Vivo? S14 sau chiar S15 (nu-i foarte mare diferenta intre dimensiuni; plus stiu ca ai zis maxim 14, dar poate mai punem de-un korby vs. the world :biggrin2:)
 
Io am un stinkpad x230 pentru asa ceva. i5, parca, in care am varat 2 ssd-uri si 16Gb de ram, slapped a gentoo si de vreun am sta in dulap ca nu am mai plecat nicaieri :tongue:
 
Singurul pe care l-aș cumpăra ar fi ăsta, dacă mai poți pune 300 RON la buget. Ecran 1440p, SSD M.2 de 512GB, 8GB RAM (sigh, fie), jack de căști, 1x USB 3.1 type C, 2x USB 3.0 din ce văd, HDMI, card reader, 1.6kg, una peste alta o jucărie bunicică și ecran excelent pentru office (sincer 1080p mi se pare enervant de când am trecut la 1440p la monitorul principal, încap mai multe chestii pe ecran :biggrin:). Nu știu cum e cu slotul ăla unic de RAM din specs, dacă are 2 sloturi de RAM te-ai cam scos, mai pui un stick de 8GB când o fi și aia e.
Aproape sigur are un singur slot de ram, dar tot aproape sigur e slot liber, mai toate mini-laptoapele astea au memoria lipita pe placa si slotul ram liber. Lenovo pana si la modelele ieftine gen V110/V130 au unicul slot liber si memoria lipita pe placa. Chiar daca nu, am eu o presimtire ca linux + ssd va face suficient si 8 gb ram...
 
  • Like
Reactions: Neo
Back
Top