Vreau electrocasnice. Ce electrocasnice vreau?

Exista si masina de spalat LG varianta neagra, dar numai ieftina nu-i.
Cat despre pret, in general cele scumpe sunt mai atent lucrate.
 
Vezi ca de la Bosch sunt bune alea scumpe.
Yeah, I guess. La recomandarea unei cunoștințe aș merge pe Ariston și pt. plită + cuptor. :/ Ce mișto e când fiecare îți recomandă altceva. :biggrin:
Exista si masina de spalat LG varianta neagra, dar numai ieftina nu-i.
Cat despre pret, in general cele scumpe sunt mai atent lucrate.
Da, este și Ariston neagră, dar am citit că n-ar fi tocmai grozave mașinile de spălat de la ei. Și să sperăm că-s mai atent lucrate astea un picuț mai scumpe, am schimbat 2 mașini de spălat low-cost în ultimii 7 ani.
Asta e ca mine cu combina frigorifica rosie. :goofy:
Așa... un pic? :biggrin: Am văzut un Gorenje cu design 50s, pare mișto, dar și cu 50% mai scump.
 
Exact aia e combina dorita la mine in casa. Design si culoare = premium de 50%. :goofy:
Cat despre recomandari, intre Hotpoint si Gorenje cred ca e diferenta doar de preferinta personala. Am avut Hotpoint in apartamentul vechi, cand m-am mutat am ales Gorenje mai mult pe considerente de design si de pitici. Doar, din nou, nu lua cele mai ieftine modele. :tongue:
Ref masini de spalat, am avut Hotpoint de vreo 7 ani, inca functioneaza fara probleme in vechea casa, aici am luat LG pentru silentiozitatea modelului cu uscator si pentru faptul ca avea abur.
 
Bun atunci, probabil mergem pe Ariston Hotpoint pt. plită și cuptor, poate și hotă. Să văd ce zice soața și cum mă înțeleg și cu mobila.
Mașina de spălat o vreau LG cu Direct Drive din pricina silențiozității, de-aia și întrebam dacă e doar marketing sau chiar face o diferență.

iM6vjiD.png
c7qXFRe.png

Na. :goofy:
 
Doar că e tot o hotă înaltă, trebuie să ai grijă cu integrarea în mobilă.
 
miahi, ce a ales korby sunt telescopice ambele.
Din cauza dificultatii de integrare in mobila am renuntat si eu la cele tip semineu, mult mai faine, insa ieseau in fata cu cca 15 cm fata de nivelul mobilei, numai bine sa le dai cate o capatana zdravana din cand in cand. :goofy:
 
Ditto la ce zice dreamer despre Bosch (deci daca vrei bun tre' sa iei cuptorul de 1700 de lei si plita cu inductie de 2000).
Ditto si la ce zice Quark despre Teka (si nu doar pentru hote), cu mentiunea ca astia inca n-au primit memo-ul despre inox anti-amprentă.

La cuptor fii atent la sistemul de curatare. De asemenea, ghidajele extractibile pentru tavi te ajuta mult. Si montajul la semi-inaltime...
Pentru plita eu am mers pe asa ceva pentru zona FlexiCook (practic 2 zone de gatit care pot fi folosite ca una singura).
Pentru hota ia in considerare situatia din teren. O hota care e cotata pentru 500mc/h va scoate mai putin in functie de numarul de coturi ale burlanului de evacuare si de reductii (de la 150mm la 120, sau chiar 100mm) ale aceluiasi burlan. De asemenea, capacitatea maxima de extractie inseamna si zgomot maxim.

Cauta chestii cu 5 ani garantie. Tot ce te tin dupa aia e bonus :wink:
 
Fix plita aia Whirlpool am comandat-o si eu dar n-am apucat sa o montez.
Acum am vazut ca scrie pe ea 7,2kW si eu i-am pus siguranta de 25A.
 
Eu o folosesc intr-un apartament, nu-mi da ENEL 7.2kW pentru toata casa :hihi:.
Am pus-o pe circuit separat cu siguranta de 16A, si ma descurc cu jumate din puterea nominala. N-a sarit nimic in aer pana acum, nici macar siguranta.
 
Mno, știți ceva? În seara asta mă duc și mă holbez ce siguranțe sunt acolo. :biggrin: Dar după feedback-ul primit și după ce am citit în stânga și în dreapta, parcă n-aș luat Whirlpool.
 
O chestie in plus de urmarit la cuptoare, e usa complet demontabila. Usa e de fapt un sistem sandwich cu doua foi de sticla, care stau pe o rama cu balamale si un mâner. La Electroluxul meu se demonteaza complet tot ansamblul ceea ce-mi da posibilitatea sa pot spala perfect toate suprafetele. Se afuma atat de tare cateodata, ca nu se mai vede ce e in cuptor, curcan sau cozonac! :biggrin:
 
"Când"? :biggrin: Ce planuri au unii. :smile:

O să încerc să caut ceva cu ușă demontabilă și cu șine pt. tava. Sau rămâne ăsta. Sau fuck it. :biggrin:
 
Back
Top