Vreau Chromebook, ce Chromebook vreau?

Depinde. La fel ca orice, de altfel.

De:
- tehnologia folosită la iluminare (LED/OLED);
- tipul panel-ului;
- tipul cover panel-ului - mat, glossy sau între;
- calibrarea display-ului;
- nits sau cd/m2 se "duc" în timp (sau se obișnuiește userul, încă nu mi-e clar);
- lumina disponibilă în cameră.

Personal am un ASUS PG279Q care este rated la 350 cd/m2 (sau 350 nits) și-l folosesc la 100% brightness cu calibrarea de la TFTCentral.co.uk); este luminos și ok pentru mine. Dacă-l folosesc așa cu lumina zilei din spate lui într-o zi însorită am probleme cu adaptarea ochilor.

Trebuie văzut cum cumperi. 300+ ar fi ideal. 500+ este excelent (dar 500+ de obicei sunt OLED/HDR thingies care-s foarte scumpe și de obicei indisponibile pe laptops ieftine). 250 aș spune că-i totuși ooook. Ecranul de la 2570p-ul meu este un TN jigărit de 166 nits cu care totuși nu am probleme la unghiul de vizualizare potrivit. Chiar și într-o zonă foarte bine luminată direct de o lampă LED.
 
250-300 e ok pentru interior, dacă nu bate soarele. Dacă vrei să-l folosești afară la prânz în august, pe la 500 începe să fie ok-ish (eu am laptop cu 600 și e utilizabil pe șezlong, dar preferabil sub umbrelă, pentru că trebuie și ochelari de soare). Ce m-ar interesa mai mult ar fi să nu aibă flicker (PWM backlight).

Of course, se aplică legile fizicii - cu cât mai luminos, cu atât consumă mai mult, adică se duce mai repede bateria. La fel și cu rezoluția ecranului, trebuie să consume mai mult ca să deseneze un ecran cu rezoluție mare.
 
Mh, nu prea găsesc chromebooks cu ecran luminos. De fapt chiar și la astea superscumpe de la HP făcute pentru medii enterprise, lumea tot se plânge că de ce s-a zgârcit la tărâțe HP să bage un ecran IPS FHD cu luminozitate insuficientă.

La criteriul de căutare am aplicat mereu IPS de 14-15". Modelele la care am ajuns (câteva modele HP, câteva Lenovo) sunt FHD mat dar n-au peste 300 nits. OLED cu burn-in n-au decât să-și ia alții. La Acer sau Asus nu m-am uitat; să îndrăznesc?
 
Tre' să văd unul într-un showroom ca să-mi dau cu părerea. Și apoi probabil trebuie să-l comand din Olanda ca să vină cu tastatură US-EN, nu QWERTZ germană, că moșul nu tastează pe nevăzute.
 
Am trecut pe mega fast forward toate rant-urile lui Neo :goofy:

Eu folosesc de peste 18 luni ca device personal (adică în afara job related tasks) Lenovo Duet și acum aștept să apară în EU varianta cu 8 Gb pentru ăsta.

Dar să trecem la good and bad.

Good:
  • cu deștele mele grosuțe m-am adaptat repede la tastatură și îmi fac treaba basic cu ea.
  • poți conecta ușor tastatură și mouse prin bluetooth dacă ți se pare prea înghesuită soluția de bază
  • bateria ține o zi de utilizare softcore (pentru mine e imens)
  • este ultraportabil
  • îl poți folosi și ca tabletă, dacă îi dai jos husa magnetică chiar e ușoară
  • dacă vrei musai un ecran mai mare (deși o poți lega ușor la un monitor) există și varianta de 13 inch
  • se conectează foarte smooth cu telefonul meu pixel - sms, tethering, deblocarea tabletei cu telefonul, sharing de wifi networks, etc
  • băbăiatule am dat 270 de euro pe ea
Bad:
  • la această variantă procesorul este vraiște (probabil și cu ajutorul aplicațiilor prost optimizate). practic nu pot să fac un zoom și să dau share screen, aplicația de youtube este aproape inutilizabilă deși în browser merge fără probleme.
  • ai o senzație că nu poți face multitasking din cauza procesorului
  • bootup speed nu e întotdeauna de 2023. uneori are foarte foarte mult lag
Din câte am înțeles toate astea se rezolvă cu CPU Snapdragon dar eu tot aștept și 8Gb ca să fiu 100% sigur.
 
Am trecut pe mega fast forward toate rant-urile lui Neo :goofy:
[...]
Bad:
  • la această variantă procesorul este vraiște (probabil și cu ajutorul aplicațiilor prost optimizate). practic nu pot să fac un zoom și să dau share screen, aplicația de youtube este aproape inutilizabilă deși în browser merge fără probleme.
  • ai o senzație că nu poți face multitasking din cauza procesorului
  • bootup speed nu e întotdeauna de 2023. uneori are foarte foarte mult lag
:goofy: sună a super user experience, zi și tu că a sacadat în așa hal că a sărit peste posturile mele de tot :goofy:
 
[...]

:goofy: sună a super user experience, zi și tu că a sacadat în așa hal că a sărit peste posturile mele de tot :goofy:
Yes, master Neo.
Am recitit și mi-am dat seama că se poate înțelege un pic greșit. Totuși o folosesc de 18 luni și nu a reușit să mă enerveze de tot. Normal browsing works like a charm.
 
  • Love
Reactions: Neo
Sincer chiar te înțeleg. Am o tabletă Samsung Galaxy Note 10.1 pe care am instalat Lineage OS și merge perfect... single app. Dacă vreau split screen stuff sau ceva app mai intensiv moare în chinuri. Dar pentru citit o carte/browsing/documentație la ceva îi perfectă. Merge și cu tastatură BT (HHKB) și-i more than enough pentru light work :biggrin:
 
Dar mai important, câte muște ai pleznit cu ea? :biggrin:

10" e puțin pentru un moșneag ochelarist. Tre' cât mai laptop-like, deci 13-14-15" și tastatură full size. Și procesor mai puternic decât o tabletă ARM totuși, și neapărat stocare NVMe că se simte. De-aia am sărit peste variantele astea tabletă cu tastatură, dar bine de știut ce bube are cu youtube, nu mă așteptam.
 
Își poate permite un Macbook Air M1 sau M2, 16/512 sau 1 TB, care să-l țină un deceniu. Nu m-aș întoarce niciodată la un laptop non-Apple (a nu se uita că nick-ul meu inițial fusese Bill, și nu degeaba - 30 ani de Windows poweruser). În fiecare zi în care pierd 15 ore pe Macbook Air-ul M2, mostly web browsing and reading, mă bucur că nu m-am zgârcit la tărâțe. My best buy in the last 5 years, I love the damn thing and their whole tech ecosystem.
 
Last edited:
Își poate permite un Macbook Air
Problema nu este despre ce își poate permite, ci despre ce poate folosi mai departe imediat cu un minim de efort de adaptare, ceea ce înseamnă Windows sau Android(-like). E prea în vârstă ca să învețe altceva, prea limitat de nevorbirea limbii engleze ca să se poată descurca singur, prea rezistent la schimbare pentru a te baza pe raționamentul că „e intuitiv” - nu, nu este.

Acum vreo 15 ani când era cu mintea considerabil mai snappy a fost o imens de dificilă schimbare de la Office 2000 la Office 2003 fiindcă „arată diferit” (încearcă să-ți amintești ce era atât de diferit vizual; da, exact, flat buttons au devenit 3D buttons cu umbre și degrade-uri, altfel nimic).

Acum, 15 ani mai târziu, posibilitatea de a trece la Office 365, pentru care avem licență dar chiar arată semnificativ diferit, este de domeniul imposibilului, oricât ar fi de intuitiv pentru tine și mine. Și cu siguranță nu-mi dau foc singur la valiză și să fac asistență tehnică la Apple, unde nu am experiență, nici mediu de test/învățare, nici vreun interes să îmi cumpăr și eu un Apple doar ca să aflu cum se face X sau Y de câte ori sunt sunat. Am lucruri mai bune de făcut cu timpul liber și țin la sănătatea mea mentală pentru a mă băga în așa ceva, doar fiindcă vai cât e de magnific Apple pentru alții.

Dar dacă vrei să preiei on-call-ul ca expert în Apple, atunci susțin în întregime ideea unui Apple, și îți doresc multe și nebănuite succese :biggrin:
 
Confirm ca si maica-mea are aceleasi probleme de adaptare, atat de mari incat acum vreo 2 ani a renuntat complet la PC si a ramas doar cu tableta si telefon.
 
Dar dacă vrei să preiei on-call-ul ca expert în Apple, atunci susțin în întregime ideea unui Apple, și îți doresc multe și nebănuite succese :biggrin:
Sorry to hear that. Nu știu dacă ai observat, dar eu nu mai povestesc cu el despre absolut nimic, așa că nu știam. Și asta vine dintr-o experiență suficient de îndelungată de el le știe pe toate mai bine, inclusiv meseria mea, în vremuri mai bune. So I sympathize. :biggrin:

IMO, tabletele (mai ales iPad) bat orice laptop cu genul acesta de utilizatori (ai rămâne mască de la ce e în stare să facă mama mea pe un iPad, în timp ce pe un calculator e zero).

Apropo, iOS are interfață completă în română. Socrul meu, care are 77 ani, 10 clase și nu vorbește limbi străine, freacă la un iPad Air de ani de zile (anul trecut a primit un al doilea), inclusiv pentru streaming și poze, cu backup automat pe iCloud. Când are nevoie de suport, căutăm pe Internet și apoi îl ghidează fiică-sa prin meniul românesc. Zic de iPad și nu de tablete Android, pentru că primele sunt mult peste (mi-ar fi mai ușor și mai ieftin să îi iau o tabletă similară cu telefonul Android).

Sorry pentru off-topic. La Chromebook-uri nu mă pricep. Cele bune sunt aici la prețuri similare cu iPad-urile mai bune.
 
Last edited:
Problema nu este despre ce își poate permite, ci despre ce poate folosi mai departe imediat cu un minim de efort de adaptare, ceea ce înseamnă Windows sau Android(-like). E prea în vârstă ca să învețe altceva, prea limitat de nevorbirea limbii engleze ca să se poată descurca singur, prea rezistent la schimbare pentru a te baza pe raționamentul că „e intuitiv” - nu, nu este.

Acum vreo 15 ani când era cu mintea considerabil mai snappy a fost o imens de dificilă schimbare de la Office 2000 la Office 2003 fiindcă „arată diferit” (încearcă să-ți amintești ce era atât de diferit vizual; da, exact, flat buttons au devenit 3D buttons cu umbre și degrade-uri, altfel nimic).

Acum, 15 ani mai târziu, posibilitatea de a trece la Office 365, pentru care avem licență dar chiar arată semnificativ diferit, este de domeniul imposibilului, oricât ar fi de intuitiv pentru tine și mine. Și cu siguranță nu-mi dau foc singur la valiză și să fac asistență tehnică la Apple, unde nu am experiență, nici mediu de test/învățare, nici vreun interes să îmi cumpăr și eu un Apple doar ca să aflu cum se face X sau Y de câte ori sunt sunat. Am lucruri mai bune de făcut cu timpul liber și țin la sănătatea mea mentală pentru a mă băga în așa ceva, doar fiindcă vai cât e de magnific Apple pentru alții.

Dar dacă vrei să preiei on-call-ul ca expert în Apple, atunci susțin în întregime ideea unui Apple, și îți doresc multe și nebănuite succese :biggrin:
Eu le-am luat alor mei iPhones și se descurcă de minune, fiecare cu limba pe care o preferă - mama în Franceză, tata în Română, eu tot cu engleza am rămas - sunt foarte happy că pot să țipe după telefon prin casă și Siri le spune unde este :biggrin:

Altfel cu apps n stuff se descurcă, au reușit să-și insitaleze toate pros... errr chestiile care îi interesează. Iar eu am scăpat de telefoane gen "telefonul mi s-a blocat, ce are?" care erau aproape zilnice cu Android. Acum ne conversăm la telefon de plăcere, nu ca să fac suport tehnic.

Depinde de fiecare, evident. Dacă tu crezi că un Chromebook este mai potrivit, probabil asta este cel mai potrivit pentru el.
 
Io pot crede multe chestii, om vedea proba focului dacă le dovedește adevărate sau că m-am înșelat. Pățăști.

Dar acum mi-am amintit că există în ecuație și un stick pentru semnătură digitală pentru relația cu autoritățile române, și tre' să aflu dacă are suport pentru linux/android sau e Windows-only. Ăla s-ar putea să fie dealbreaker.
 
Aici e un pic invers, trebuie să vezi dacă au autoritățile române suport pentru linux/android. Că drivere pentru token probabil găsești :frown:.
 
Trebuie să fie suport complet de la autoritatea emitentă (digicert, digi-ceva), nu doar chestii găsite pe net. Că dacă ceva nu merge, să-i poată suna și ăia să rezolve. Din instrucțiunile văzute, e inexplicabil de complicat de folosit, iar interfața zici că a fost programată acum 25 de ani.
 
N-a fost, că hardware tokens pentru criptare/semnare electronică PKI au devenit (legal) necesari doar în anii recenți. Da' dacă lași un inginer programator să facă și UI și procedurile și documentația, iese ce iese.
 
Back
Top