Vreau boxe amplificate - deci pentru PC. Care sunt alea?

Probabil ei s-au axat pe partea de "fully balanced" și a ieșit ceva dubios pe intrările ne-balansate.
 
Atunci cauta prin cutia cu maimute orice poate contine ferite si pune-le pe cablu.
Sau chiar poti cheltui cativa lei pe asa ceva daca conteaza.
Pai unde sa mai pun? Cablul dintre DAC si amplificator deja are, iar rezultatul e foarte bun. Sa pun pe cablul USB intre calculator si DAC? Are sens asa ceva? Nu cred ca am vazut ferite pe cabluri scurte cu semnal digital.
 
Adauga pe acelasi cablu. Efectul se aduna, e ca si cum ai pune doua rezistente in serie.
Da, are sens si pe cablul USB. Chiar daca sunt digitale, acolo nu au ce cauta frecvente in domeniul audio de ordinul kilohertzilor. O sursa de alimentare nefiltrata corespunzator poate avea armonici in spectrul audio.
 
OK, o sa incerc. De unde cumpar ferite la bucata? Nu am mai fost pe Maica Domnului de peste 5 ani, gasesc pe-acolo?
 
Mi-e greu sa iti raspund ca nici eu nu mai sunt de mai bine de 5 ani acolo.
Dar sa stii ca si atunci unele magazine de acolo aveau site cu stocul actualizat, macar stii ca te duci la sigur sau chiar cumperi online.
 
Pai nimeni nu spune ca toata camasa e continua. Pot fi foarte multe inele distantate intre ele, efectul total e acelasi ca si cum ar fi un cilindru continuu.
Acum treaba e mai complicata: aceste ferite sunt facute din diferite materiale, care se comporta ca un atenuator intr-o anumita plaja de frecvente. Dar de obicei la frecvente mici feritele sunt mari (dimensiuni fizice). Nu stiu ce au facut ei acolo.
 
Feritele sunt de obicei formate din oxizi de fier + alte substanțe înglobate într-o masă ceramică. În teorie, așa cum există magneți flexibili poate să existe și ferită flexibilă (principiul e cam același). Dar proprietățile pot fi destul de diferite (ex: nu există magneți flexibili cu putere mare de atracție). Posibil să compenseze cu faptul că e pe tot cablul.

 
In orice caz, cablul este foarte "quiet" si suna foarte bine dupa urechea mea, insa nu stiu daca ajuta la o problema asa grava ca cea de mai sus. Eu nu aveam zgomot de fond semnificativ nici cu alte cabluri interconect.
 
Zgomotul acela nu vine din cablu. Sunt rare sansele ca acel cablu sa fie o antena pentru zgomot in gama aceea de frecvente audio.
Si nici nu putem spune ca exista armonici de la ceva emitatoare radio de putere mare.
 
Am dat cu cardul (pentru varianta pe alb).
Dupa vreo 5 zile de la sosire le-am desfacut din ambalaj. Am inspectat vizual, am facut o poza.
Nu e ce trebuie, deci retur.

Pare rau sa zic dar musamaua care inveleste incinta is a big no no.
 

Attachments

  • 20230509_230026.jpg
    20230509_230026.jpg
    198.5 KB · Views: 34
Am dat cu cardul (pentru varianta pe alb).
Dupa vreo 5 zile de la sosire le-am desfacut din ambalaj. Am inspectat vizual, am facut o poza.
Nu e ce trebuie, deci retur.

Pare rau sa zic dar musamaua care inveleste incinta is a big no no.
Ai desfăcut sau nu ambalajul acela din jurul boxelor? Până și Microlab Solo 6C vin cu protecții pentru tweetere și sună absolut oribil dacă nu le scoți :facepalm:
 
Inteleg ca principala plangere este fnisajul. Sincer nu am vazut niciodata modelul alb, doar cele negre si maro, iar alea arata ca orice boxa hi-fi din gama entry-level, imbracate intr-un fel de vinil care imita furnirul de lemn, perfect acceptabil si chiar imi place, mai ales varianta maro. Chiar si acasa am ales finisajele mai simple cand am putut, la Elac BS 244 am luat non-glossy desi nu ma costa nimic in plus o varianta high-gloss, in oferta pe care o primisem (in mod normal exista o diferenta de pret). Ma rog, nu regret ca floorstanderele sunt glossy, arata foarte bine, dar cand vine vorba de curatare... parca regret nitel. :biggrin:
 
Back
Top