Viteza Gigabit in retea

chrisTian

Membru
NU am viteza Gigabit pe calculator - viteza este de 100Mbps aratata in proprietatile placii de retea incorporate in placa de baza AsRock P55Extreme. Am citit si manualul placii de baza, poate mi-o fi scapat ceva, dar aparent nu.
Routerul Buffalo are ultima versiune de DD-WRT , iar pe PS3 am setat manual viteza Gigabit.
Am mufat cablul conform T568A - inainte era mufat standard (portocaliu, verde, albastru, maro). Nu aveam nici pe cablul mufat vechi viteza Gigabit.
Questions: ce mai tb. facut ? Am citit ca tb. sa las placa de retea pe autonegociation - done, fara efect. Am schimbat 3 cabluri pe noul standard: calculator - router, PS3-router si router - priza RDS. Am internet, pot sa trag de pe torente - deci mufarea am facut-o bine. (Gigabit fiind compatibil backwards cu 100Mbps).
Dupa cum am zis in alt post, in router mi-am prins urechile usor. Ce este activat in el, doar de wizard a fost trezit. Eu doar am inchis reteaua wi-fi. Logica ma duce la concluzia ca nu este o bifa pusa undeva in meniul routerului. So, help, need assistance.
Cine stie linux si vrea sa intre remote, dati beep pe privat. (aramdune unde esti ?)
 
Ce cablu folosesti? Cat 5/5e/6?
Ai cum sa probezi cablurile mufate de tine facand o conexiune directa calculator <-> alt dispozitib gigabit?
Incearca un cablu "gata facut" luat din magazin sau venit la pachet cu un router/alt echipament de retea.
 
Dacă nu merge cu nici un cablu și nici un device, e probabil de la router. Trebuia să nu te grăbești cu dd-wrt, văd că mai există oameni care se plâng de probleme la conectivitate cu dd-wrt + router-ul tău în anumite configurații, par să fie ceva probleme la negocierea Gigabit.
 
Cablul este cat5e - achizitionat mai demult.
Nu am instalat eu tomato pe router - a venit asa. Chiar si eu am fost surprins, ca citisem pe net despre unii clienti "nervosi" ca routerul venea cu softul Buffalo si nu cu DD-WRT la care i se face reclama pe pagina produsului. (deh, amerikanskyy). Daca mai sunt si altii in aceeasi oala, ma simt impacat.:lol: Probabil o noua versiune de firmware si/sau soft original sau chiar "rosia" o sa rezolve problema. Daca voi apuca zilele alea ...
 
Back
Top