[Vind] ASUS P5Q-E + E8400 + Ninja rev.B cu TR Bolt-Thru

burebista

Manic Miner
Da, ma pregatesc de maritis la credinciosul 775 ca e pe vine Sandy Bridge.
E8400 C0 FPO Q818A146 - 350 lei?
P5Q-E - 350 lei?
Ninja + TR Bolt-Thru - 100 lei?

Cred ca nu mai am garantie la ele ca au facut 2 ani juma' si nici macar nu mai gasesc factura de la emag. Transportul e suportat de mine prin curier rapid in toata tara iar ca bonus cine ia MB si CPU primeste moka Ninja cu Bolt-Thru.

Citeva cuvinte despre ele.
Procesorul a stat 90% din timp la 2GHz si 1.1500 VID, 9% la 3GHz si 1.1500 VID iar restul au fost incercarile mele haotice de OC.
Nu ma intrebati de OC ca nu ma pricep, nu ma intereseaza. Stiu ca mergea ~3.5GHz la VID 1.2250 si fo' 3.6-3.7 pe la 1.27xxV.
Cam asa arata cind frec menta pe net
attachment.php


Ninja cu Bolt-Thru. A tinut si fanless si cu un fan anemic la 4xx RPM procesorul. Detalii despre temperaturi si tentative de Oc sunt prin threadu' asta.

MB. Are ultimul BIOS modat de un nene de pe XS care cica ar face astea
BIOS Info:
------------------------------------
- Based on official Asus 2101 BIOS -
------------------------------------

Changelog:

- Inseted Rampage Formula 1001 P6 table
- Inserted Rampage Formula 1001 memory table
- Intel SATA RAID ROM updated to 9.6.0.1014
- Marvell 88SE6121 Option ROM updated to 1.1.0.L73

Potential bugfixes / improvements:

- Better FSB clocking
- Better CPU clocking
- Better RAM clocking
- More stable voltages
- Faster booting from HDD / SSD
- Improved HDD / SSD Reads & Writes
- Improved SSD / HDD compatibility
- Generally all-round better system performance
Va minte el in release note va mint si eu.
Tot ce pot spune e ca MB-ul a suportat 2 SSD-uri (S128 si F80), 2 HDD-uri WD, o optica pe PATA, firewire/USB pentru camera mea video, o gramada de dispozitive pe USB (mouse, tastatura, camera WEB, imprimanta, nspe stick-uri), citeva placi video (GTX260, HD5850 si 2 GTX460 1GB), o placa de sunet PCI (Xonar D1).
Toate au fost plug-and-play, bagate si uitate acolo.
N-am avut probleme cu BSOD-uri sau altceva (in afara de tentativele mele de OC), ce sa zic un MB exemplar.
 

Attachments

  • e8400_idle.png
    e8400_idle.png
    45 KB · Views: 292
Last edited by a moderator:
Kit-ul de mai sus s-a dus. Doamne ajuta. :biggrin:
Acu' am ramas cu un Noctua NH-U12P pachet complet. 150 lei? Transport moka prin curier rapid.
Din pasta am folosit doar 2 bobite (una pe Wolfdale si una pe Sandy Bridge).
 
OK, hai ca poate-s pe cimpii cu pretu'. Io am calculat cam asa, 90 lei Noctua P12, 40 lei TIM-ul si fo 15 lei kit-ul cu backplate si deja am ajuns la 150 lei ceea ce inseamana ca heatsinku' iese gratis. :biggrin:
Avind in vedere ca au functionat 2 ani am zis ca 150 lei ar fi un pret OK pentru un cooler Noctua complet dar se pare ca nu e asa.
Trageti-ma de mineca atunci si spuneti voi un pret corect pentru el.
Stiu ca minusul mare e ca nu are prindere pentru 1366/1156/1155 dar ce sa fac daca pe vremea cind a aparut nu erau socket-urile astea? :frown:
 
E ok, dar cu MH tot în jur de 150 e dificil...
TIM-ul e f. bun, dar are are numai 1.4ml... nici vorbă de 15 aplicări... poate 7-8.
Fan-ul e overrated. Un Scythe sau un Nexus... in fine, ştii ce zic.
Anyway, 90 RON HT (la concurenţă cu un ZT iese clar winner), 40 RON fan, 10 RON TIM. Posibil să găseşti clienţi mai repede aşa.
 
M-am plictisit. Il dau cu o suta tot si transport moka.
Daca nici asa nu-l vrea nimeni il arunc in boxa. :biggrin:
 
Are prinderi pentru 939/478? Dacă da, pune-l lângă celălalt care trebe să mi-l expediezi :biggrin:
 
În cazul ăsta îl iau eu, dacă tot desfac calculatorul alor mei să pun procesorul de la maxu. Kindof overkill pentru TDP 45W, da' poate merge fanless (carcasa e destul de aerisită, dar n-are cooler de sistem) şi scap de curăţatul părului de mâţă din ventilator.
 
A mers si fanless pe E8400 al meu dar ceva mai prost decit Ninja rev.B fanless. Oricum nimic ingrijorator ca temperaturi in load.
Da' niste detalii pe PM si miine il pune nevasta-mea la curier. :smile:
 
Back
Top