Very low frame rate

sundar

Membru Senior
Salutare,

Am cumparat o placa video GT 1030 racita pasiv de la gigabyte pentru baietelul unui amic, pentru a putea juca decent Minecraft. Pina acum a mers cu o integrata geforce 9300. Am instalat placa cu ultimul driver (win 10 pro X64).
Am rulat furmark 20 de minute la 1280x720 cu o medie de 35 FPS, ceea ce e normal pt placa asta. Totusi in Minecraft am .... 2-10 FPS! Procesorul este e5200 3.4Ghz, iar cantitatea de RAM este de 4 GB. Am incercat tot felul de setari video in joc fara niciun rezultat. Pe net am vazut ca la setari medii placa livreaza 100 fps fara probleme. Aveti idee ce se intimpla?
 
Monitorizeaza placa video cu GPU-Z in timp ce merge jocul, vezi daca o foloseste sau nu.

Pai ... de folosit nu prea are ce sa foloseasca altceva ca am bagat cablul HDMI in iesirea placii cumparate. Ar trebui sa monitorizez fracventa GPU, memoria de pe placa si folosirea bus-ului?
Daca despre asta e vorba voi face chestia asta cind ma duc la amicul meu acasa.
Deocamdata i-am aratat cum sa instaleze ultima versiune de java si Optifine pt Minecraft si mi-a spus la telefon ca acum jocul se misca cursiv, fara niciun fel de lag sau sacadare a imaginii.
 
Back
Top