Vand unitati tape si tape-uri

Status
Not open for further replies.

bausto

The year of grace, 2007
Curatenia in dulap continua. Vand unitati de tape backup:

1) Unitate externa (SCSI) HP StorageWorks DAT72, model Q1523A.
E ca si nefolosita, doar cateva probe cu tape-urile desigilate de mai jos.

2) Unitate interna (SCSI) HP StorageWorks DAT 24 DDS-3, model C1555D
Inca in punga ei antistatica asa cum a venit de la HP, nu a fost montata sau alimentata niciodata.

3) Cateva tape-uri:
  • 6 bucati DAT72 (72GB) sigilate
  • 5 bucati DDS4 (40GB) desigilate
  • 1 bucata DDS3 (24GB) desigilata
  • 3 bucati cleaning cartridge sigilate
Toate tape-urile sunt HP cu exceptia uneia care este Compaq.

Preturi: 1) 500lei 2) 100lei 3) DAT72:40lei/buc; DDS4:20lei/buc; DDS3:10lei/buc; cleaning cartridge: 20lei/bucata

Prefer sa dau tape-urile toate la un loc, cu o reducere evident. Deocamdata nu se dau inainte de unitati.
Preturi aproximative de pe la noi dupa care m-am orientat si eu.

Preturile sunt negociabile, mai ales daca ma scapa cineva de toate.
 
Cat de usor se poate automatiza backup-ul unor directoare din Windows XP cu unitatile astea? O persoana care habar n-are ce este ala backup poate face ceva de genul:
- Introduce caseta
- Dubluclick pe un icon
pentru a crea un "incremental backup" (traducere?) al My Documents?
 
Pe Windows Server 2003 am folosit utilitarul de backup inclus într-un batch script rulat de task manager ca să facă backup în fiecare noapte. Scriptul verifică dacă e banda corectă, face backup-ul, îl verifică şi ejectează banda; face jurnale pentru toate operaţiunile, şi dă e-mail de succes sau failure cu motivul problemei. Deci de putut se poate chiar mai mult decât ce vrei tu; ţie probabil îţi va fi suficient să rulezi doar fişierul generat de wizard, şi ăsta face tot ce i-ai spus.
 
Cat timp controllerul si unitatea sunt vazute de sistemul de operare, the sky is the limit. Poti sa folosesti orice soft ca sa faci backup. Atat ntbackup-ul din Windows pe care il scriptuiesti un pic pentru automatizare cat si un soft de backup mai inteligent care probabil are toate functiile built in (Backup Exec, Arcserve Backup, etc.).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top