Vând Opteron 170, AN8 Ultra, 3GB RAM, 7950GT

Status
Not open for further replies.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Later edit: Vândut tot.

So, am făcut upgrade-ul, acum să scap de chestiile vechi. Preferabil la pachet, merg perfect împreună.

Opteron 170, 2GHz dual core, 2x1MB cache, socket 939. L zice că ține 2.7GHz (pe AN8 Ultra), eu l-am dus doar pe la 2.5, că e nevoie de ventilație mai serioasă pe urmă și e prea zgomotos pentru mine. Preț: 110 lei.

Abit AN8 Ultra. Chipset nForce4 Ultra, 1xPCI express 16x, 2xPCI express 1x, 3xPCI, 4xSATA II, sunet 7.1, ieșire optică. Condensatori întregi, stabilă. Nu se înțelege cu HD5750, nu știu cu alte plăci PCI express 2.x. Preț: 100 lei.

Cooler Scythe Ninja Plus. Pe lângă 939 mai are prinderi de LGA775 și socket 478. Răcește Opteron-ul overclockat la 2.4GHz cu un Nexus la 800rpm. Preț: 70 lei.

Memorii DDR1 2x512MB PC4000 (450MHz) Kingmax Hardcore, cu radiatoarele originale. Preț: 90 lei.
Memorii DDR1 2x1024MB PC3200 (400MHz) [nu-mai-știu-firma], cu radiatoare Vantec. Preț: 170 lei.

Placă grafică Asus GeForce 7950GT cu radiator Zalman. Preț: 90 lei.

Pentru tot pachetul reducere la 550 lei.
 

Attachments

  • w7_7950gt.png
    w7_7950gt.png
    132.1 KB · Views: 43
  • 3dmk2006_7950gt.png
    3dmk2006_7950gt.png
    21.3 KB · Views: 46
  • GPUZ_7950.gif
    GPUZ_7950.gif
    16.5 KB · Views: 45
Nu, sunt de la bausto. Celelalte sunt de la tine parcă :smile:. Probabil mai e pe undeva anunțul, dar la câte a vândut e mai greu de găsit. Am impresia că-s TeamGroup.
 
Rezervate: procesor, placa de baza, placa grafica, ninja.

Memoriile de 512 s-au dat.

Au mai rămas memoriile de 2x1GB.
 
Placa de bază s-a dat. Procesorul revine la vânzare, preț nou: 100 lei.

Ninja și placa grafică pleacă în seara asta.

Rezervate: memoriile 2x1024.
 
Ninja s-a dus, placa grafică e în teste de încălzire, memoriile s-au dat.

A mai rămas procesorul.
 
M-ar interesa pe mine procesorul, dar e complicat: computerul în care vreau să îl bag e tot un nForce 4 pe care vreau să pun un Ati 5650. Dacă merge, îmi trebuie procesorul, dacă nu merge trebuie să schimb toată platforma. Placa video se zice că apare în magazine abia pe 10 ianuarie, dacă nu îl dai până atunci și merge placa îl iau sigur, dacă îl dai altcuiva între timp asta e.
 
Eu pot să aștept, nu e problemă. Nu e problemă nici dacă faci ca mine cu i5-ul :biggrin:. Verifică totuși înainte (dacă mai găsești liste de compatibilitate) că suportă Opteron 170 (exact ăsta), am întâlnit plăci care nu-l vroiau punctual (cum era placa pe care i-am dat-o lui maxu în celălalt "val", suporta cam orice alt Opteron în afară de 170 - și într-adevăr, nu boota deloc cu el).
 
Asus A8N-E, pe site la Asus apare în lista de procesoare suportate AMD Opteron Dualcore 170 (revE6). Trebuie doar să cumpăr un 5650 și să îl testez - nu prea am chef să schimb acum platforma pentru că nu e unul din computerele primare, dacă nu merge bag placa video la mine și las 939-le așa cum e.
 
Da, ăla e procesorul. E bine că ai "backup" pentru placa grafică :smile:. Eu am cam renunțat la desktop-uri, în afară de Atom și i5 nu mai am nimic, în schimb se umple de laptopuri...
 
3 laptopuri ajung?

Un desktop pentru virtualizare (mult RAM) și pentru gaming ocazional și un NAS sunt oricând bune ca lasa omului. Nu prea se pretează un laptop la așa ceva.
 
4 here. Pentru două persoane :biggrin:. Deja sunt specializate, unul pentru kindof home theater (că are și ieșire DVI), altul (mai vechi) "consolă" pentru Atom și dat pe net din pat (că e cel mai ușor și nu se încălzește)...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top