Vand laptop IBM Thinkpad R51

hulubei

questionable intruder
Vand IBM Thinkpad R51 (1831-BLG).

Negru, business class, carcasa cu sistem roll cage din magneziu, balamale din otel, shock mounted HDD, iluminare tastatura.

Aparatul a fost cumparat ca si produs refurbished si chiar si acum arata ca nou (fara zgarieturi, tastatura netocita).

Configuratia de baza se poate vedea in linkul de mai sus dar cu mici observatii ce v-ar putea interesa:

-Afisaj: 15 inches, rezolutie 1024*768
-Intel Centrino Pentium M 1.6GHz 2MB L2 cache si suporta tehnologia Intel Enhanced SpeedStep
-Chipset: Intel Montara i855MP + ICH4-M cu HW monitoring
-Memorie: 2*1024MB DDR
-Video: ATi Mobility Radeon 7500 32MB DDR (memorie video dedicata, nu shared, pixel and vertex shader DX8.1 hardware)
-HDD: Shock Mounted 160GB 16MB buffer (HDD-ul este monitorizat de un dispozitiv special - accelerometer - care, in functie de pozitia laptopului si de miscarile sesizate parcheaza capetele pentru a proteja harddiskul si implicit informatia de pe el)
-Unitate optica: CDRW (+/-) si DVDROM Hitachi-LG hot swappable (se poate scoate in timpul functionarii si inlocui cu o alta de alt tip, un FDD sau chiar o baterie suplimentara).
-LAN: Intel Pro/1000 GIGABIT LAN 1Gbps
-Ultraconnect Antenna WIRELESS LAN Intel PRO 2200BG
-Infrared
-Trusted Platform Module 2.0 (TPM) Secure chip
-Modem: IBM integrated 56k V92
-Sound/Boxe: Soundmax Integrated Digital Audio
-Ultranav dual input: Trackpoint + touchpad
-2xUSB 2.0
-Firewire iLink IEEE 1394
-TVOUT S-Video
-Iesire monitor extern – DSUB
-Port Paralel
-Docking station port
-Headphones/Mic jacks
-Microfon incorporat
-Kensington Security Port
-Iluminare tastatura Thinklight
-Alimentator original IBM light
-Baterie Li-Ion 6 Cells (contorul este dereglat dar din experienta, se poate viziona un film de o ora si 30 de minute fara alimentare de la priza)
-Windows XP Professional
-Greutate 2.7KG.

Daca nu se stia deja, constructie foarte solida, robust ca un tanc asa cum stie IBM/Lenovo sa faca laptopurile din seria business, Thinkpad. Tastatura legendara IBM, format full, robusta, fara flexare, cu o cursa a tastelor ideala (personal iubesc tastatura aceasta, mi-as lua si pentru desktop daca as gasi asa ceva) spill-proof, protejand astfel laptopul de lichidele ce pot fi varsate accidental peste el. Nu cred ca mai trebuie sa mentionez de beculetul Think Light sau UltraNav.

Bonus ofer un DockingStation pentru el.

Deci cine vrea un TankPad? Pretul incepe de la 1500RON negociabil cu mentiunea de mai jos:

Dupa cum spuneam, fata de configuratia de baza de pe siteul Lenovo am mai intervenit cu upgrade la RAM si la HDD. Fata de pretul de baza, se poate reconfigura cum doriti tinand cont ca detin si HDD-ul original de 40GB cat si alte doua modeule de 256MB DDR pentru reducerea eventualelor costuri (pentru configuratia de baza din linkul Lenovo, pretul este de 1200RON negociabil).

Pentru cei care vor anumite poze (colturi, ecran, sau mai stiu eu ce detalii va intereseaza), astept cereri din partea lor.
 
Păcat că are rezoluția atât de mică. În rest ar fi fost o mașina ideală pentru OpenBSD sau NeXTstep.
 
Trebuie sa recunosc ca pentru lucru serios devine frustrant. Cel putin pentru mine care am la desktop 1600x1200.
 
Back
Top