Vând laptop Acer Travelmate 4150

Status
Not open for further replies.

Neo

The Good Doctor
Face parte din seria business de la Acer, modelul exact e 4150.

Specificatii tehnice:
- Platforma Centrino 2 (Sonoma) - Intel Pentium M + chipset Intel 915GM + WiFi 802.11b/g
- Procesor Intel Pentium M 1.73GHz (nucleu Dothan), FSB 533MHz
- 2x512MB RAM
- video integrat Intel 915GMA cu RAM shared pâna la 224MB; ecran 15', rezolutie 1024x768, fără niciun pixel mort, output pe monitor extern pâna la 2048x1024; TV-OUT;
- HDD PATA 60GB
- LAN 10/100; WiFi 802.11b/g; port IR; bluetooth-ul este o enigma nedezlegata, proprietarul anterior mi-a spus ca mergea cu Windows-ul XP Home Edition cu care a venit, eu am pus XP si nu vrea; oricum, nici nu am avut nevoie, cârcotasilor le pot oferi adaptor USB pentru Dinte Albastru;
- 4 porturi USB 2.0;
- port Firewire;
- slot PCMCIA;
- modem integrat pentru aventurierii pe dial-up din zone izolate;
- cititor carduri integrat xD/SD/MS/MS Pro;
- microfon integrat :biggrin:
- DVD-RW superultramegauberextraetc 8x/4x (+/-R, respectiv RW);
- culoare: argintiu+negru, sobru, fara a o da în bling-bling :biggrin:
- vine cu puzderie de hârtii si hârtiute, CDurile de instalare, partitii gata facute, o sa-i pun si Windows-ul proaspat pe el. Licenta este de XP Home.


Duce bine Office, World of Warcraft (dupa ce m-am prins ca în mod de culoare 24 bit mere mai bine ca in 16 bit :biggrin:), muzici, filme (chiar si în format HDTV, se testeaza la cerere).

Bateria tine 4 ore 15 minute vizionat încontinuu Prison Break format HDTV, compresie x264 720p, deci nimic usor. M-am uitat pe tren, în drum Bucuresti - Braila. Când l-am închis, mai aveam 3% la baterie, dar nu s-a întrerupt, asteptând cuminte intrarea in hibernation.

Aceste 4 ore si 15 minute s-au obtinut printr-un mic tweak, care se poate face la cerere si care va trece neobservat de catre utilizator. Consta în scaderea voltajului procesorului fara afectarea frecventei acestuia, deci temperaturi mai mici de utilizare si durata de viata a bateriei extinsa cu aproape 2 ore. Durata de viata normala, fara modificari, este cam de 2 ore si jumatate.

De ce îl dau? A aparut ocazia unui upgrade, un HP ceva mai procopsit. Renunt cu greu la el, dar no...

Poze pun la cerere, nu gasesc sapuniera :biggrin:

Pret: 1900RON. Are doar garantie internationala, dar probleme nu am avut cu el si nici nu cred ca vor fi, avand in vedere soliditatea si calitatea constructiei.

Contact: PM, thread. Telefon 0743.64.92.80. Nu insistati, ca daca nu pot nu raspund :biggrin:

Notă: laptopul devine disponibil imediat ce îmi ajunge cel de upgrade şi îmi transfer imaginea HDDului. Asta ar fi cam pe joi-vineri :smile:
 

Attachments

  • proc.PNG
    proc.PNG
    19.3 KB · Views: 80
  • RAM.png
    RAM.png
    10.9 KB · Views: 67
  • placa de baza.PNG
    placa de baza.PNG
    12.7 KB · Views: 63
  • untitled.PNG
    untitled.PNG
    53.6 KB · Views: 69
Up. Schimbare la nr de tel, am o problema cu orange-ul -.-

Contact: 0728.407.439
 
Ok, pentru doritori negociem şi oferim 2GB RAM. Până la urmă o să merg pe un desktop se pare :smile:
 

Attachments

  • ram.PNG
    ram.PNG
    15.3 KB · Views: 72
Ok, deci uber ofertă, 1950 RON cu 2GB RAM. Doritori?

LE: vine la pachet cu numpad USB de la Thrustmaster si cu un mini-mouse USB tot Thrustmaster.
 
Se adaugă şi un HDD Seagate Barracuda S-ATA 150 de 80GB, preţ de dumping 80RON :smile:

Stare perfectă de funcţionare, niciun bad. Motivul: upgreid done.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top