Vand boxe Scythe Kro Craft (Rev.B)

Status
Not open for further replies.

Cosmin_C

melomaniac
Cum zice si titlul, se pun la vanzare boxele Scythe Kro Craft (Rev.B). Fata de modelul original aceasta revizie are magnetul de la difuzorul de mid-bass mai mare cu ~5 mm lucru care ajuta la "curatarea" frecventelor medii si la oferirea mai multor nuante de bass. Eu am 2 perechi si vreau sa vand cel putin una din ele - cumparate la comanda pentru teste - insa sunt dispus sa vand si ambele perechi in ideea de cumpara si alte boxe ieftine in vederea testarii. Atentie, este vorba de boxe pasive, tip hi-fi, care necesita amplificator dedicat - orice amplificator merge, de la cele facute tot de Scythe pana la un T-Amp sau un amplificator hi-fi vintage.

Ca sunet pot spune ca mi se par imbatabile la raportul pret/performanta, avand unele calitati - inalte mai fine dar totusi oarecum retrase, medii bine conturate, bass strans si corect - care nu prea le-am gasit la boxe de PC normale, aici incluzand si cunoscutele Microlab Solo. La puncte slabe pot mentiona randamentul slab si SPL-ul maxim testul de mic, lucruri normale la niste boxe atat de mici - deci nu merge sa dai bairam cu ele. :smile:

Boxele au cam o luna de la achizitie, deci garantie destula; de astazi o sa am o pereche si acasa - zona Dristor - deci se pot asculta (sau chiar imprumuta pentru auditii @home userilor cu vechime pe XF) sau testa in orice alt fel. Pot face si poze cu ele, daca doreste cineva, dar dupa cum puteti banui arata impecabil, ca noi.

Pretul fix 200 RON. Nu cred ca voi trimite in provincie, la un colet de 7 kg pretul boxelor va creste semnificativ.

Link importator.
Link review la modelul original, sa-i zicem Rev.A
 

Attachments

  • KroKraft.jpg
    KroKraft.jpg
    665.2 KB · Views: 88
Inteleg ca n-au niciun fel de masti (care sa protejeze cat de cat tweeterele la transport)? Oricum banuiesc ca ai ambalajele originale...
 
Nu au masti, in pachet exista doar 2 cabluri de 2 metri fiecare si destul de subtirele. Le-am pus eu niste picioruse de cauciuc, sa nu stea direct pe birou. Da, boxele au ambalajele originale, care au si un maner pentru transportare usoara. Ma rog, tot nu e foarte usoara transportarea pe metrou, cutia are totusi aproape 7 kg si e voluminoasa. :smile:

Pentru userii cu vechime pe XF pretul este negociabil, in special la prima pereche pentru ca chiar nu am ce face cu 2 perechi. :biggrin:
 
Urmeaza sa-mi fac camera de joaca. :biggrin: Niste boxe decente n-ar strica. Dar am niste intrebari. De necunoscator. :smile:
1. Imi trebuie statie?
2. O sa bubuie daca le folosesc si pentru jocuri/filme? :smile:
3. Imi trebuie o placa de sunet dedicata?
Am avut un sistem 5.1 cumparat acu' multi ani de la itdirect (cred ca sunt Empire). M-am saturat de fire intinse prin camera si le-am pensionat. Acu', mai mult de nervi, mi-am lasat pe birou niste chestii din plastic, Altec Lansing, care au un zgomot de fond/bazait enervant (probabil din cauza placii de sunet integrata). Asta ca sa iti dai seama ce fel "audiofil" sunt. :smile:
 
1. Da, iti trebuie un amplificator pentru ele. Scythe are si niste amplificatoare in oferta, micute si decente cica, dar nu-s aproape niciodata pe stoc in Romania - la fel ca boxele, dealtfel. Te ajut eu sa-ti gasesti amplificare pentru ele, daca te decizi. Ca idee te poti uita pe aici - in zona 200-250 RON sunt cel putin 3-4 variante pe care le-as imperechea fara retineri cu aceste boxe.
2. Depinde cum definesti "bubuie" insa daca compari cu sistemele PC ieftine 2.1 atunci da, bubuie linistit cat un subwoofer d-ala submediocru. Se poate face un test si vedem daca-i multumitor pentru urechile tale.
3. Tind sa cred ca nu daca ai o placa de baza fabricata in ultimii 2-3 ani, desi pentru jocuri poate ar fi fost buna oricum. :biggrin:

P.S. Se gasesc destule oferte si la sectinea multimedia de pe CG. De exemplu, as sari oricand pe unul din astea 2 amplificatoare daca as avea nevoie...
 
Daca esti lenes, cauta un amplif cu telecomanda. Si daca te citesc eu bine, cred ca un receiver AV nou (cat de ieftin) ar fi mai indicat pentru tine decat un amplif vintage caruia, in 90% din cazuri, o sa-i paraie potentiometrele peste cateva luni (depinde si de cat de bine le-a dat cu spray de contacte vanzatorul). IMHO, eu nu sunt guru audiofil. :wink:

Si cauta o placa audio cu DAC-uri Wolfson. :dracu:
 
Amplificator: notat. Pret: notat. :smile:
La bubuit ma refeream daca nu cumva le "intinez" folosindu-le in astfel de scopuri "blasfemice". Nu sunt pasionat deloc de volum, zgomote puternice si mai ales bas "patrunzator".
MB este un ASrock P67, deci sunetul integrat e un Realtek ALC892. Am pe acasa si am folosit o vreme si o placa de sunet Creative Audigy. Ceva destul de basic si ieftin. Nici nu mai stiu de unde o am. :biggrin:
Quark, suna interesant ce zici tu. Dar suna si scump in acelasi timp. Gresesc? :smile:

Concluzionand: as vrea boxele, dar luna asta am reusit sa raman falit. Daca ai rabdare inca vreo saptamana te scap de ele.
 
OK, vorbim pe privat. :wink: In orice caz, nu cred ca pot "intina" niste boxe de 230 RON indiferent ce faci cu ele. :smile:

P.S. Ramane la vanzare si cealalta pereche...
 
S-a vandut si cealalta pereche. Mai exact, o pereche a plecat deja la fericitul proprietar, iar cealalta este rezervata de lai pana la salariu. :smile:

Mai tin topicul deschis pana la finalizarea tranzactiei, dar in principiu nu mai am boxe de vanzare. Momentan. :biggrin:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top