Vama romaneasca

Marius '95

troubleShooter
Am cumparat din China. Dupa vreo saptamana, primesc telefon de la DHL sa le dau email-ul ca sa-mi trimita niste documente. Primesc documentele: o colectie dezorganizata de docx-uri si imagini care ma informeaza ca urmeaza sa-mi soseasca coletul si am:
- varianta 1: Imi rezolva ei vama si platesc la sosirea coletului TVA-ul, taxele si 100 lei comisionul lor.
- varianta 2: Ma duc pe customs.ro sa fac o cerere pentru un numar EORI si imi platesc singur vama.
Purced la varianta 2.
Deschid siteul, gasesc link catre pagina unde fac cererea, fac clic siiii.... pagina goala.
Deschid pagina in editor si gasesc o aplicatie java.
Instalez, asadar, java. Deschid iar pagina si constat ca e la fel de goala.
Google: Firefox v52+ nu mai suporta java + o gramada de alte plugin-uri.
Deschid pagina cu IE. Jdemii de popup-uri despre conexiuni la portul 9001 (site-ul lu' peste!). Dezactivez firewall-ul.
Reload. Jdemii de popupuri java, ca aplicatia nu-i semnata. Bag exceptii. Nimic.
Dezinstalez java si scotocesc prin arhiva. Gasesc java de acu' 5 ani. Install.
Reload. Apare aplicatia. Ma scarpin in cap juma' de ora pana imi dau seama ce/cum sa completez acolo.
Dau send. 3 erori. Mai completez. Inca 5 erori. Iar mai completez. Send. Successss!!!
Popup cu un PDF. Dau save si print.
Acu' astept si imi dau seama ca pe formular n-am lasat nici telefon, nici email. Naiba stie cand s-o aproba. Cred ca miercuri trebuie sa fac o vizita pe la vama.

Sfat: Daca va vine un colet, dati aia 100 lei ca merita.
 
Am cumparat si eu, dar mi-a venit prin Posta Romana care are si birou vamal, cate unul pe sector in Bucuresti si probabil unul in fiecare capitala de judet. Costa 8 lei vama la ei. Partea mai nasoala e ca la unele colete cand te prezinti in vama nu iti cer nici un fel de taxe, dar pierzi 1-2 ore cu drumul si asteptatul pe-acolo.

Cat despre vama romaneasca, acum vreo 20 de ani au vrut sa platesc taxe vamale pentru importul unei masini. Masina era un Aro fabricat in Romania, dar ei voiau taxe vamale pentru ca am rascumparat-o de la ambasada Bulgariei din Iordania care cumparase masina de la reprezentanta, deci nu fusese inmatriculata in Romania, deci era import :biggrin:
 
Daca primesti doar din cand in cand pachete care trebuie vamuite sugestia este sa apelezi cu incredere la cineva (gen DHL) care face asta in mod curent, ca daca stai tu sa razbati prin birocratia romaneasca mai bine nu mai cumperi.
 
Lol 100 lei vama, eu nu am tupeul să cumpăr de la chinezi de suma asta ^^


 
Depinde ce cumperi. 100 lei poate fi avantajos in cazul unui laptop sau mai stiu eu ce chestie mica si scumpa.
 
Nu e 100 de lei vama, e comisionul DHL sa faca vama. Probabil si daca e vama 20 de lei comisionul lor e tot 100.
 
Depinde ce cumperi. 100 lei poate fi avantajos in cazul unui laptop sau mai stiu eu ce chestie mica si scumpa.

De ce ai cumpăra chestii scumpe de la chinezi?

Mă refer în cazul în care nu te dau banii afară din casă, evident.


 
Cum ziceam, 100ron nu este semnificativ la pretul acela. Mai ales ca nu e pentru tine acasa. Dar evident tine de tine si de nervii si timpul tau liber.
 
Prima mea cumparatura pe AliExpress. Am luat doua d'astea (sa am redundanta) :tongue: Ca tot m-a lovit dragostea sa reprogramez bios-uri. Sa vedem ce-o iesi. :biggrin:

LE: Uitasem: no 3Dsecure... :zbang:
 
La 2$ programatorul si free shipping? C'mon. :biggrin: Era parca si un model cu clesti, pe la 12$, dar iar ar fi trebuit sa pierd timpul in vama. :frown: BTW: pe Okazii, ce am luat eu costa fix 99Lei. Sa tot faci afaceri cu fratii tai romani. :zbang:
 
În max. 3 săptămâni - 1 lună le ai. I-am comandat fiică-mii zeci de drăcii la 2-3$ și au venit fără probleme. Nu știu cum e pe-acolo, dar aici mergi la vamă și pentru alea. :kul:
 
Chinezii scriu și pe pachetele de $50 că sunt $10, așa că n-o să pierzi nimic.
 
La mine astia de la BSI isi bat joc in voia cea buna. Am colet confirmat de chinez ca a intrat in tara pe sfirsitul lui aprilie iar la BSI apare intrat saptamina trecuta si asa a ramas.

Partea buna e ca-mi vin si coletele peste 10 dolari la posta normala si nu mai trebuie sa ma duc la vama.
Partea proasta e ca-mi vin si dupa 2-3 luni dar aici e numa' posta romana de vina.
 
Back
Top