Upgrade router

Ideea cu routerul cu WAN mai lent decat WiFI e urmatoarea: pe WAN face firewall, routing si NAS, asta mananca CPU, pe WiFi face switching cu un eventual MAC filtering, ceea ce nu consuma CPU. De asemenea Romania e una din putinele tari cu WAN atat de rapid, de-aia gasesti inca routere cu WAN la 100 Mbps. Or fi procesoare cu 8-16 cores in desktopuri, dar intr-un router de 60 de lei sunt pleznitori low cost low power care erau noutati acum 5 ani.
 
I-ati facut vraiste topicul lui Marius, ar trebui mutat totul la "Sfaturi achizitie router". :goofy:
Eu astept sa vad cum functioneaza pocnitoarea standard de la Telekom care vine moka cu un abonament de la ei, daca semnalul acopera suficient de bine casa alor mei (280mp impartiti egal pe 2 etaje, amplasare router la parter intr-un capat al casei, nu central), altfel va trebui sa cumpar un router wifi cu ADSL, imi trebuie semnal wifi bun, ca viteza pe ADSL in locatia respectiva oricum e jalnica la 6 Mbps.
 
Wtf, noo meleoane? :what: :insane:
Nu-mi prea trebuiesc nici 200 Mbps, dar am făcut un calcul și, momentan, RDS-ul mă cam trage în piept, iar de banii ce mi-i ia acum, aș putea avea absolut aceleași servicii, plus upgrade de net de la 100 la 200 Mbps. Niște dobitoci: client vechi de 8 ani, abonament de pe vremea Triplay, au mărit tariful ușuuuurel până la 69 lei, fără nicio notificare. Și ei în loc să bonifice fidelitatea, o batjocoresc prin menținerea serviciilor, dar mărirea tarifelor. Plănuiesc să le fac o vizită și să mă cert nițel cu ei. Știu, am puține șanse de izbândă cu o recalculare, dar măcar să știe că știu. Singura problemă e că m-am sesizat cam târziu.

M-aș folosi de graficul ăsta pentru throughput WAN-LAN, dar așteptam o recomandare de la Dvs., domnilor.:yeap:

Io nu știu cum e cu WAN în halul ăsta de rapid, salivez mereu când citesc de el apoi îmi trece când îmi aduc aminte de împrejurimile unde se găsește respectivul WAN :biggrin:

Dar pot spune că routerul ăla își merită banii doar dacă ai țâșpe devices în principal. Efectiv este un monstru, atât fizic (este ditamai hardughia, de vreo 3-4 ori mai mare ca vechiul meu DIR-655), cât și ca firmware și acoperire efectivă wireless. Efectiv am renunțat să mai cablez Macul (singurele chestii din casă care au wi-fi 802.11ac sunt Macbook Pro-urile) pentru că nu-i nevoie, viteza via wi-fi este arhisuficientă încât nu merită pierderea mobilității prin casă. Am acoperire și-n parcare (via câțiva pereți de beton + 2 etaje juma').

Ca să iei un router serios, care are și WAN și LAN GBit și nu trebuie restartat de 3 ori pe oră, trebuie să scoți ceva din buzunar, din păcate. Eu când am făcut investiția am planificat-o pe multicei ani (minim 5), deci în loc să schimb 4-5 routere ieftine îl folosesc p-ăsta. Time is monies. N-am pus DD-WRT pe el pentru că țin la timpul meu :biggrin:
 
Ideea cu routerul cu WAN mai lent decat WiFI e urmatoarea...
Ar mai fi ideea să cumpăr un adaptor WiFi pentru Desktop și să-l folosesc pe WiFi și pe el, să nu-i mai folosesc placa de rețea cu cablu. Am ideea preconcepută (sau nu?) că pe WiFi n-ar mai merge așa bine în online gaming.
 
Cablul e sfânt. Wifi poate avea congestii surpriză, mai ales la trafic susținut se văd. E ok pentru un laptop, o tabletă, da' un PC fix chiar nu văd de ce.
 
Ideea cu routerul cu WAN mai lent decat WiFI e urmatoarea: pe WAN face firewall, routing si NAS, asta mananca CPU, pe WiFi face switching cu un eventual MAC filtering, ceea ce nu consuma CPU. De asemenea Romania e una din putinele tari cu WAN atat de rapid, de-aia gasesti inca routere cu WAN la 100 Mbps. Or fi procesoare cu 8-16 cores in desktopuri, dar intr-un router de 60 de lei sunt pleznitori low cost low power care erau noutati acum 5 ani.

Huh? WAN si WiFi sunt doar interfete, nu se face routing pe o interfata anume, se face in kernel. De asemenea, resursele consumate se consuma global, si WAN si WiFi/LAN.
Routing-ul nu prea mananca CPU, NAT-ul da.
Sau nu asta e arhitectura unui router?
 
La alea la care la care mi-au trecut pe vremuri prin mana documentatia, WiFi era cuplat intr-un port din switch, traficul in LAN consuma aproape zero CPU pentru ca singura operatiune catre WiFi era filter + criptare (WEP, pe atunci) facuta hardware in ASIC-ul care cupla WiFi de switch. Cam asta era arhitectura pe vremea aia, daca acum o fi schimbata nu am nimic de comentat. Nu mai am documentatii de pe vremea lui Noe, doar amintiri.
 
Back
Top