Ultimul album muzical

The Asteroids Galaxy Tour - Fruit
Un album foarte catchy. Trupa am descoperit-o intr-o reclama la iPod.
http://www.youtube.com/watch?v=p2Q7hiHV3O0&NR=1

Alice in Chains - MTV's Unplugged
Un album foarte bine inregistrat. E o placere sa il ascult in casti. Recomand.

P.S. Primul meu post aici (desi urmaresc forumul de ceva timp)
 
Sa contribui si eu cu ceva...

Sting - If On A Winter's Night
Un fel de album cu "colinde" care-s de fapt niste simple melodii cu teme de iarna. A nu se confunda cu ce face Hrusca pe la noi, nu are nici o legatura. Putin mai lent decat mi-as fi dorit dar bine tras si evident exceptional interpretat, ca orice album Sting.

Diana Krall - Quiet Nights
Se pare ca Diana Krall s-a intalnit cu alt gen de muzica, nu stiu exact care - ceva oarecum sud-american dar nu latino sau buena vista, ceva de nisa, nu am cultura muzica care sa-mi permita sa-i dau nume - iar rezultatul e destul de interesant. Prima auditie a fost mai degraba neplacuta, a doua deja a inceput sa placa; ca de obicei, impecabil inregistrat si cantat.

Dream Theater - Black Clouds And Silver Linings
Probabil cel mai bun album Dream Theater dupa Six Degrees of Inner Turbulence din 2002, pacat ca the loudness war a fost pierdut din nou iar albumul sta prost cu dinamica, fiind aproape la fel de plat si obosit ca si Death Magnetic @ Metallica. Interpretarea in schimb a fost excelenta, la fel si compozitia.

Metallica - Francais Pour Une Nuit
Ca tot vorbeam de Death Magnetic, acesta e unul din concertele seriei, 2009, scos pe BD cu sunet DTS-HD de foarte buna calitate. Teoretic, pentru ca si aceasta inregistrare sufera de loudness si in plus e aproape lipsita de bass jos, de toba mare - pentru prima oara a trebuit sa apelez la corectiile de ton din amplificator pentru a face Metallica sa sune ca un metal. In rest, paradoxal, sunet destul de bun, cu o tona de detalii la chitara, cinele, etc si cu o interpretare foarte inspirata, practic cel mai bun concert Metallica dupa S&M de acum 10 ani. Il recomand oricarui ascultator de metal, e piesa de colectie...

Arne Domnerus - Jazz at the Pawnshop
Unul din cele mai bune albume de jazz facute vreodata, considerat de referinta in lumea audiofila si nu numai; in anul 1976 o mana de artisti unul si unul s-au adunat intr-un club de jazz si au cantat ce le-a trecut lor prin cap. Sunetul este live, cu vorbaraia din bar, cu paharele ciocnite de meseni, cu micile acordari de instrumente dinaintea pieselor. Totul suna complet, natural, nimic supra-prelucrat cum face Chesky Records de exemplu. In varianta XRCD din 1996, facuta dupa recuperarea unor master tapes pierdute in anii '80, pot spune ca am trait cea mai veridica experienta de live de pana acum, evident cu exceptia live-ului adevarat. Trebuie avut in colectie si incercat chiar daca de obicei nu ascultati jazz/blues sau chiar daca nu agreati genul. Merita o incercare, trust me...
 
Cosmin, lol. Prin avatarul si semnatura ta ai acoperit 2 pozitii din Top 3-ul meu:biggrin:.

Legat de Death Magnetic, asculta varianta Moderus III (proaspat aparuta). Dupa parerea mea, cea mai buna varianta Death Magnetic:wink:

Am urmarit si eu Francais Pour Une Nuit. Genial as putea spune. Si prestatia lor (probabil cea mai buna dupa S&M, cum ai spus si tu, desi au mai avut cateva show-uri ca lumea : Big Day Out '03, Live in Seoul '06, din ce imi amintesc acum) si arena:biggrin:. (Arenes de Nimes)

De asemenea, iti recomand si Orgullo, Passion Y Gloria (live in Mexic, 2009). Chiar daca nu e tras asa bine, atmosfera e foarte mijto.

Ontopic: Tocmai ma relaxez cu Mothership de la Zeppelin:tongue:


P.S. Hai ca m-ai facut curios cu Arne Domnerus - Jazz at the Pawnshop. Il ascult in seara asta. :smile:
 
Pregateste un vin bun sau un scotch, Jazz at the Pawnshop nu-i muzica de bere sau pepsi. :biggrin:

P.S. Pentru a gasi exact versiunea aia mult-apreciata cauta ceva de genul asta...
Arne Domnerus - Jazz at the Pawnshop - (1976) - XRCD 1996
 
Uite mai exact ce am gasit eu: Good Vibes at the Pawnshop (vinyl, 24bit-96khz). FLAC, ~500Megi.
E ok? Sau mai dau o tura pana la magazin?:biggrin:

L.E. Mda. Am gasit si versiunea mentionata de tine. :smile:
 
Arne Domnerus - Jazz at the Pawnshop. La recomandarea lui Cosmin am ascultat si eu albumul asta. Ce sa zic? Genial.:wink: Cu toate ca nu ma dau in vant dupa jazz, l-am ascultat cap coada de 8 ori pana acum. E ceva de neimaginat. Totul este atat de natural, de autentic... Iti da senzatia ca esti acolo. Chiar m-am speriat pe la sfarsitul primei melodii cand incepe publicul sa rada...:eek: Recomand..:smile:

The 25th Anniversary Rock And Roll Hall of Fame Concert Nu numai numele e lung,ci si showul care e produs de HBO si are peste 4 ore. Pe scurt, vin pe scena diversi si canta 3-4 melodii . Sa amintesc cativa: Metallica (care canta impreuna cu Ozzy, cu Lou Reed si cu Ray Davies), U2 (+ Bruce Springsteen + Patti Smith + Mick Jagger), Jeff Beck, BB King, Crosby Stills si Nash, Aretha Franklin, Stevie Wonder, Tom Morello, Sting etc. Merita vazut. Mi-au placut la nebunie prestatiile celor de la Metallica, U2 si a lui Bruce Springsteen. Recomand oricarui pasionat de muzica:biggrin:



P.S. Scuze pentru cele doua posturi consecutive, dar sunt la cateva zile distanta (deci nu mai pot da edit):wink:
 
Louis Armstrong & Duke Ellington - The Great Reunion (1961)
Cred ca nu o sa ma satur de Louis Armstrong nici peste-o suta de ani, un muzician complet, genial la trompeta si vocal. Asta e una din inregistrarile mai bune si una din ultimele sale albume de studio. Nici nu stiu ce sa mai spun, tocmai il ascult inca odata pe anul asta...

Ella Fitzgerald - Forever Ella
Acesta e un fel de best off aparut in 2007, din pacate e aproape imposibil de gasit vreun album in forma sa originala. Ma rog, nu erau albume tematice dar mi-ar fi placut sa le am cum trebuie; anyway, este vorba iar de un jazz/blues de scoala veche, o voce deosebita si o muzica care se scurge natural, numai buna de ascultat noaptea in surdina...

P.S. Asta-i muzica de nisa ca sa zic asa, nu OZN ca Jazz at the Pawnshop. :biggrin:
 
Daca tot vad si un jazz scapat p'aici asculta si tu un John Surman, Ornette Coleman, John Coltrane, Lester Young, Ben Webster, Coleman Hawkins, Wayne Shorter (da imi plac saxofonistii vechi :biggrin:).
Unu' care ma binedispune intotdeauna cu stilul lui e Fats Waller. Tot timpul imi smulge un zimbet.
 
Da, asta dacă mai foloseşti şi dacă n-ai, ca tot omu' normal, 2-3 ISO-uri de linux în share.
 
Pentru 10^n oara reascult intreaga discografie PF. Numai studio albums. Dar de data asta am reusit sa incropesc numai CD-uri adevarate (made in UK sau USA pentru DSOTM), audiofile, verificate personal via accuraterip. Ce sa spun... parca am intinerit 30 de ani. :biggrin:

Si am pus deja in stiva toate albumele Yes. Aproape toate... vreo trei sunt de negasit (pressing-uri bune, nu ce am ascultat pana acum!). :frown: Vezi "Tormato", "Open your eyes" si "The ladder". Numai Tormato imi da dureri de cap (adica il vreau neaparat), restul care imi lipsesc sunt un fel de britni in duet cu Chris Norman.
 
Oh, da, The Ladder e în mare fel. Ce pressings ai la Dark Side of the Moon și Wish You Were Here? :biggrin:
 
Stai sa scanez CD-urile. Sau ca dau un raspuns mai rapid: acele pressing-uri care imi desfunda urechile si care au un confidence level de minimum 40 pe accurip. :smile:
 
Nu stiu de ce ,dar de cateva zile nu ma mai satur de melodia asta: Allan Taylor - Colour To The Moon :eek: Nici cu A House by the River nu mi-e rusine :biggrin:
 
Pe IuTiub toată lumea care comentează melodia asta se referă strict la calitatea înregistrării. Trist.
 
Back
Top