Ultimul album muzical

fishy

Membru Senior
Daca exista deja thread-uri dedicate filmului, cartilor de ce sa nu existe si unul dedicat muzicii? Ar fi prea multe orgolii? Prea multe stiluri muzicale?
De exemplu eu ascult cam toate genurile muzicale. Caut in special melodii care sa ramina in colectia mea indiferent de stilul abordat, perioada de lansare sau locul ocupat in topuri.
Pentru inceput am sa atasez citeva link-uri pe care le vizitez mai des pentru a-mi putea face o impresie despre un artist, un gen muzical sau o melodie:
1- Last.fm http://www.last.fm/music/
2- AllMusic http://www.allmusic.com/
3- Stereophile http://www.stereophile.com/musicroom/ (sectiunea Music Room)

Acesta din urma (Stereophile) mi se pare extrem de interesant in ce priveste review-urile albumelor muzicale. Plus ca mai are si subdomeniu de hardware review.
In continuare va las pe voi sa contribuiti cu site-uri asemanatoare.
 
Bună idee cu cel mai recent album ascultat, chiar intenţionam să deschid un astfel de thread. Ca fapt divers, există deja topic despre muzică în general, deci am putea să ne referim aici doar la chestii concrete.

Personal prefer Rolling Stone pentru review-uri, mi se par ceva mai pretenţioşi decât AMG. Îmi mai arunc ochii de asemenea pe NME, cu unele rezerve totuşi, întrucât review-urile lor vizavi de formaţiile britanice sunt foarte subiective. Baza rămâne însă Prog Archives, pentru că aici găsesc majoritatea chestiilor care mă interesează. :smile:

N-am mai ascultat mare lucru de vreo lună, deci cele mai recente ar fi:
Rush, Moving Pictures (1981) - kickass, cam la acelaşi nivel cu 2112 şi Signals;
Dream Theater, Systematic Chaos (2007) (credits to Rabbit) - not so kickass, deşi - tipic pentru DT - albumul devine mai plăcut după mai multe ascultări. L-aş plasa lângă Octavarium, deci nu e un must have, dpmdv. Rush e prog rock, DT e prog metal, roughly;
The Sword, Age of Winters (2006) - doom metal bunicel, nu mă pasionează în mod special genul, dar merge;
Tool, 10,000 Days (2006) - prog rock, ăsta merită luat măcar pentru Wings for Mary şi Wings, Pt. 2 (are un intro excelent melodia asta; e incredibil ce poţi să faci cu un bass şi nişte cinele).

Va urma.
 
Last edited by a moderator:
Bună idee cu cel mai recent album ascultat, chiar intenţionam să deschid un astfel de thread. Ca fapt divers, există deja topic despre muzică în general, deci am putea să ne referim aici doar la chestii concrete.
Ups! Nu-l vazui la prima cautare pe forum. Dar daca nu se supara nimeni vom continua aici. :smile:
Din categoria rock cel mai bine ma prinde Pink Floyd (altii ar fi HIM, Lake of tears, Dolores O'Riordan solista de la The Cranberries, REM etc). Si cum ma indrept usor spre clasic, ma linistesc cu The London Philharmonic Orchestra: Plays The Music Of Pink Floyd. Daca tot am vorbit de muzica clasica, ma pasioneaza tot ce tine de "music orchestra". Printre favoriti clasici se numara: Carl Orff- Carmina Burana, Salvatore Accardo, London Philharmonic Orchestra (Dutoit) - Paganini (Violin concertos) - instrumentul preferat fiind vioara.
Sa nu uit de partea instrumentala unde Yann Tiersen face legea.
Ar mai fi si partea de dance, pop, tehno, r&b unde sunt destui preferati.
 
Last edited by a moderator:
Limbin Park- Minute pana la miezu' noptii.
Sau Linkin Park - Minutes to midnight, pentru iubitorii de spaniola.
E... altfel fata de ce cantau pana acum. Nu foarte diferit, dar destul cat sa fie altfel. Muzica a mai evoluat, versurile la fel (s-a maturizat trupa, ca sa folosesc un cliseu). Nu-metal v2.0.
Merge.
 
Nightwish - Dark Passion Play (Promo). Nu ma asteptam la cine stie ce (oricum nu ma pot intitula fan Nightwish) dupa plecarea Tarjei. Na belea, ca albumul suna foarte bine, vreo 2 piese sunt chiar excelente (from my POV).

Tangerine Dream - Springtime in Nagasaki. Exceptional, pus pe repeat pana la saturatie.
 
hidden...

Amaran's Plight - Voice in the Light

Dacă nu ştiţi deja despre ce e vorba, componenţa este:

Line-up:
DC Cooper (vocals)
Gary Wehrkamp (guitars)
Nick D'Virgilio (drums)
Kurt Barabas (bass)

Guests:
Michael Sadler (lead & backing vocals - #13)
Trishia O'Keefe (lead & backing vocals - #4, 6, 13)
Rick Fisher (backing vocals - #3, 4, 11)
Jim Roberti (acoustic guitars - #4, Part a)
Joe Stone (guitar solo - #3, 10)
Chris Alla (guitar break - #1)
Shawn Gordon (keyboard solo - #10)

În afară de cele de pe pagina ProgRock Records de mai sus, reviews ar mai fi pe Prog Archives sau cel de aici...
 
Limbin Park- Minute pana la miezu' noptii.
M-ai facut curios si am ascultat si eu albumul lor. Melodiile care au ramas in colectie sunt: Wake, Leave out All the Rest, Shadow of the Day si Hands Held High. Restul parca e prea "alternativ" pentru mine. :smile:

Un album bun este si Sailing to Philadelphia - Mark Knopfler: http://www.last.fm/music/Mark+Knopfler/Sailing+to+Philadelphia.

P.S.: Mark K. mi se pare mai pe gustul meu fata de Carlos Santana, Bruce (Fredrick Joseph) Springsteen sau Christopher Anton Rea (Chris Rea). Nu e de neglijat, chiar de loc, nici Eric Clapton dintre virtuosii chitaristi.
 
Sună binişor sample-urile de la Amaran's Plight. Gonna look into it.

Porcupine Tree, Fear of a Blank Planet (2007) - prog rock. Între noi fie vorba, se uită de sus la Systematic Chaos. :goofy: Pe album apar şi Alex Lifeson de la Rush şi Robert Fripp de la King Crimson.
Jamiroquai, The Return of the Space Cowboy (1994) - recunosc că tot ce ştiu despre ei (şi nu el, cum credeam) e Deeper Underground, şi dacă m-ar fi întrebat cineva cu două zile înainte ce cântă Jamiroquai, acid jazz era ultimul lucru care mi-ar fi trecut prin cap. De ascultat.

Ah, da, legat de ce spunea PigBrother mai sus: vocea tipei celei noi de la Nightwish mi se pare mai loveable decât a Tarjei. Don't hit me!
 
Porcupine Tree cântă prog-rock, Dream Theater cântă prog-metal. Primii ar putea fi, cel mult, comparaţi cu Pink Floyd, DT cântă într-un registru destul de diferit şi o comparaţie mi se pare gen mere vs. pere. Nu e chiar mere vs. buldozer, da' parcă tot nu merge.
 
OSI - Free (2006). Excelent. Sunt şi faze experimentale, că doar vorbim de Kevin Moore, dar albumul curge bine.
Marillion - Clutching at Straws (1987). Au! Quark, nu mai da... Nu-l ştiam... AU! :biggrin2:
Must-have.
 
Marillion cu Fish e o mica bijuterie. Pe vremea cind mai eram la curent cu muzicile mi se pareau candidatii perfecti la cum trebuia sa sune Genesis dupa plecarea lui Gabriel.

Dar cam ca toate marile formatii dupa plecarea creierului dispar incet-incet...
 
Mda, groaznic. Uite unde a ajuns PF dupa plecarea lui Syd Barrett... :biggrin:

Ok, deci Genesis bifat, Marillion bifat, pai tema urmatoare ar fi sa treceti putin si prin curtea lu' Crimson King. :wink:
 
Da' un Premiata Forneria Marconi nu vrei? :biggrin:

PS: Hai ca o dam pe OT si ne baneaza Pache.
 
Păi încearcă.

Porcupine Tree cântă prog-rock, Dream Theater cântă prog-metal. Primii ar putea fi, cel mult, comparaţi cu Pink Floyd, DT cântă într-un registru destul de diferit şi o comparaţie mi se pare gen mere vs. pere. Nu e chiar mere vs. buldozer, da' parcă tot nu merge.

Era o comparaţie la nivel de “two essential progressive releases”, cum ar zice site-urile pretenţioase. :tongue:
 
Sună binişor sample-urile de la Amaran's Plight. Gonna look into it.

Looked into it şi a ajuns pe wishlist-ul meu de pe Amazon. :biggrin: Dovadă că se poate face şi prog metal muzical, nu doar jam session-uri reci. Se vede unde bat? :goofy:

Thanks, Spawn.
 
Back
Top