Ultimul album muzical

Alternez între melodiile de pe albumul Nostalgia al lui Annie Lennox și originalele din urmă cu 80 de ani - Duke Ellington, etc. Foarte mișto tribute, din partea unui artist cu care mă bucir că am fost contemporan.

Și uite cum am ajuns la Masterpieces by Ellington. Nimic mai mișto decât un jazz de calitate, în surdină, în miez de noapte. Momentul meu de zen.
 
Scriu si eu cite ceva chiar daca las impresia ca tocma' ce-am descoperit apa calda. :smile:
Doua cuvinte inainte. Am fost un ascultator de progresiv intre anii '82-'92 si de jazz un pic dupa '92. Dupa aia s-a rupt filmul pina acu' fo' 2 saptamini.
Am sa impart ce-am ascultat in 3 categorii mari si late (ordinea din categorie e pur aleatoare).

Gura cascata.
1. Renaissance. Am mai zis, probabil e rusinea vietii mele de ascultator ca n-am auzit de ei fiind contemporani cu numele grele. Am ascultat primele trei albume care m-au lasat buimac si apoi a venit Seherezada ala care m-a pus in cur.
2. Änglagård. Niste suedezi care au scos 3 albume mari si late. Belea trupa.
3. Bubu. Fo' 8 argentinieni s-au strofocat 8 ani sa scoata un album si apoi au disparut. Cei care au un firicel de saliva in coltul gurii cind asculta King Crimson/Van der Graaf sunt invitati in special sa asculte albumul asta. Daca nu le iese din prima sa mai incerce o data, de doua ori.
4. Phideaux. Le-am ascultat (deocamdata) ultimele 3 albume. Nu stiu de unde au iesit si astia. Beton armat.

Progresiv tata.
1. Birds and Buildings. 2 albume au dar sunetul de prog este acolo. Si e asa cum trebuie. Foarte putin le-a lipsit sa-i trec in categoria de mai sus.
2. Flor de Loto. Peru. Un progresiv mai sud-american dar este.
3. Itoiz, Supay, Spirogyra. Trei trupe pe care le-am ascultat cu placere. Cite un album din fiecare.
4. Kharmina Burrana. 2 albume si astia. In spiritul progresiv. OK.
5. Porcupine Tree. Mai am mult de ascultat din discografia lor dar din cele 3 albume ascultate imi plac overall.
6. Kaipa. Mixed feelings deocamdata, dar sunetul de progresiv este acolo.
7. Ciccada. Suna bine pentru mine dar nu m-au facut sa cad pe ginduri.
8. Gryphon. Doar un album am ascultat si suna bine.

In studiu. Adica nu prea m-au prins.
1. Harmonium. Am ascultat albumul lor care e foarte bine vazut dar...ramine sa mai incerc de citeva ori poate-s prost io.
2. Los Jaivas. La fel, nu m-au atras cu aclamatul lor Machu Pichu nu's cum.
3. Premiata Forneria Marconi. Deocamdata primele doua albume care nu m-au atras. Dar au o discografie bogata si poate imi schimb parerea in timp.
4. Strawbs. Doar un album am ascultat si la fel m-au lasat cam rece.
 
In afara de Phideaux, n-am ascultat nimic din lista aia, dar urmeaza...
La Phideaux, doar Number Seven m-a lasat cu gura cascata. Celelalte sunt... prea progresive. :biggrin: Nu stiu daca l-am auzit pe ultimul. Ori nu l-am auzit, ori nu mi-a placut.
 
Seven Impale - City Of The Sun.

6 norvegieni care au jazz si muzica clasica in spate s-au hotarit sa scoata un album progresiv.
PLM, au nimerit-o binisor as zice. Un vocal care-mi aduce aminte de Gabriel/Fish iar muzica-mi aminteste de Marillion.
Cred ca intra lejer la categoria Progresiv tata. :biggrin:
 
Bacamarte - Depois Do Fim

M-au lasat scarpinindu-ma-n cap. :biggrin:
Avem chitara rece si chitara electrica. Ambele minuite bine zic eu. Sunt tobe si bas la locul lor. Apare efemer si pian/flaut/sintetizator. Colac peste pupaza mai intervine si o gajicuta care cinta in portugheza sau asa ceva.
Overall e de bine. Cred.
Cind aveti chef de ceva nou dati-i o sansa. In cel mai rau caz pierdeti fo' juma' de ora din viata.
 
Arena - Contagion. Marillion-esque cu ceva mai mult metal. Merge dar cind seamana prea mult cu originalul am o oaresce retinere.

Barock Project - Coffee in Neukolln. Jethro Tull-esque dar diferit (orga, cor ascult acu' ca-s prin mijlocul albumului, scriu live ca sa zic asa). Aici sunt subiectiv ca Jethro Tull e formatia mea de suflet iar orice trupa care aduce cit de cit cu ei trece automat la favorite. :biggrin:

Focus - Moving Waves. Bun overall dar tre' sa mentionez prima piesa care m-a cam surprins. Credeam ca am auzit cam tot felul de sunete scoase pe gura in progresiv dar iodlere n-am auzit. Pina la Hocus Pocus. :nuts:
Tot de la ei merge si Hamburger Concerto. Fara iodlere de data asta.

Magenta - Seven. Bun nene. Se simte o boare de ELP/Yes dar doar o boare. In schimb au o fatuca care da din gura si cam strica atmosfera. Saraca cinta corect dar n-are absolut nimic care sa ma atraga la vocea ei. Mi-a placut albumul dar cred ca mi-ar fi placut mai mult daca n-o auzeam pe tanti.

Jan Dukes De Grey - Mice And Rats In The Loft. Asta a aparut de nicaieri, mi-a tras una sub centura de m-a lasat cu ochii holbati si gura cascata. :eek:

Comus - First Utterance. Trebuie sa aveti stomacul tare si mintea limpede. Ca sa va faceti o idee incercati sa va imaginati Jethro Tull cintind citeva piese grele d'ale lui King Crimson. O nebunie.
Nu l-am digerat complet dar ma atrage.

Si cu asta basta. Pauza citeva zile ca-mi iau creierii foc de atita progresiv. Trec pe jazz sa ma linistesc. :biggrin:
 
Si cu asta basta. Pauza citeva zile ca-mi iau creierii foc de atita progresiv. Trec pe jazz sa ma linistesc. :biggrin:
Ei pe dreq. Cind aud de progresiv sunt atras ca fluturele la lampa sau ca musca la kkt mai pe romaneste. :biggrin:

Ange - Guet-Apens. Nu e rau deloc dar am o problema. Nenea cinta in franceza si io nu prea suport franceza (mai ales in cintece). Daca ar fi fost numa' instrumental era OK asa e OKish (pentru parerea mea subiectiva ofcorz).

De acu' trec pe prog portughez. Prima strigare:

A PRESENÇA DAS FORMIGAS - Ciclorama. Sunt incadrati la folk-prog. Cam asa e. Nu e nici folk pur da' nici prog d'ala greu.
Trebuie sa va prinda intr-o stare propice pentru a-l asculta. Albumul e foarte linistit asa ca daca vreti sa va racoriti mintile acordati-i o sansa (la mine s-a nimerit perfect dupa maratonul de prog de zilele trecute plus nenorocirea aia de meci cu Elvetia d'aseara).
Ascultati-l mai pe seara pe (semi)intuneric si cu mintea limpede. Are de toate, sunet de folk, sunet de prog, vioara, flaut, sax, trompeta, muzicuta, dialog vocal si cireasa de pe tort o tanti care cinta in portugheza si te unge pe suflet.
Atita vreme cit nu aveti asteptari de prog d'ala stufos si vreti doar o aroma de prog linistitor eu zic ca e OK.
 
Am ascultat cateva din recomandari. Nu prea tin pasul cu ritmul vostru, dar asa, selectiv, am facut o comparatie cu "Best of" din playlist-ul meu.

Renaissance / Tuscany = pare cam folk pentru gusturile mele, si oricum, nu ajunge la nivelul Blackmore's Night
Blackmore's Night este referinta mea pentru rock-folk si e chiar foarte decent dupa ce elimini redundantele (a se citi "track-uri care suna mult prea asemanator intre ele incat ajung plicticoase").

Satyrian / Eternitas = Nu l-as incadra la rock progresiv. E metal-gothic clar. Cantareata are voce foarte faina, dar melodiile in sine nu se ridica la acelasi nivel.
Autumn / Cold Comfort este referinta mea in categoria asta.

Phideaux = Number Seven da, excelent. Restul... ordinar spre slab. Referitor strict la Number Seven, nu prea stiu cu ce sa-l compar. Aduce un pic a Pink Floyd, perioada lor de glorie, si ca sunet, si ca mesaj.

----------------
Va dau si eu niste recomandari d-ale mele:

- The Gathering = trip-rock. Incepeti cu Home, ca sa prindeti gustul. A se remarca cat de bine suna Anneke van Giersbergen, inainte sa treaca pe pop si sa-si iroseasca talentul/viata. :tongue:

- Autumn (grija ca sunt mai multi numiti asa) = metal, metal-gothic, metal-progresiv, etc. Incepeti cu Cold Comfort.

In opinia mea, daca n-ati auzit The Gathering si Autumn, ati ratat 90% din muzica contemporana care merita auzita. :biggrin:
Dar sa continuam...

- Blackmore's Night = folk-rock, dar cum am spus, fiecare album are track-uri excelente si multa umplutura care suna bine, dar care la un moment dat devine foarte plictisitoare prin repetitie. Taiati umplutura inainte sa puneti in playlist-ul final.

- Flowing Tears = Nume nasol, stiu, dar li se potriveste. :tongue: Metal-gothic-doom. Muzica lenta de taiat vena pe lung si versuri deosebite. Incepeti cu Jade.

- The LoveCrave = amestecatura de metal, gothic, progresiv, alternativ... si altele. Eu zic ca le-a iesit foarte bine. Incepeti cu Soul Saliva ca sa va reveniti dupa Flowing Tears. :smile:

- Lisa Germano = intr-o categorie total aparte. E genul de muzica ce nu poate fi ascultat in tramvai, metrou, la serviciu sau cu boxe/casti proaste. Nici sa nu incercati! Aici excelenta vine din detalii. :smile:

- Ophelia's Dream = rock-simfonic. Am ascultat doar Not A Second Time, din lipsa de timp. Pana acum LIKE+++.

- Hoovephonic = tot simfonic. Albumul With Orchestra este un fel de "Best of" si acopera cam tot ce au scos bun.

- Qntal = medieval folk + ceva ce se cheama "darkwave" (genurile astea ma termina). Incepeti cu Ozymandias.

Maine va dau un link https, daca v-ati depasit ratia pe what.cd.

PS: A auzit cineva High Hopes in varianta Nightwish? E cred ca le-au dat clasa la Pink Floyd.
 
Am ajuns acasa asa ca o sa-mi continui calatoria portugheza.

QUARTETO 1111 - Onde Quando Como Porquê Cantamos Pessoas Vivas. Prog cinstit. Nimic extraordinar dar la fel nimic prost. E acolo.

TANTRA - Misterios E Maravilhas. Bun nene. Bun. De ascultat atunci cind v-ati saturat de ce stiti si vreti ceva ce nu stiti.

SAGA - Homo Sapiens. L-am ascultat aseara dar am uitat ce impresie mi-a lasat. Tre' sa-l mai ascult o data ca ma lasa memoria. :mda:

Urmeaza JOSÉ CID - 10.000 Anos Depois Entre Vénus E Marte care cica e in Top 100 progresiv all-time. Sa vedem a zis surdul. :biggrin:
 
Cid ala. Pare a fi OK dar din pacate ori originalul ori FLAC-ul suna groaznic. Practic am auzit numa' medii spre joase si pe deasupra infundat. Nicio dinamica, nimic inailt, chiar m-am chinuit sa termin albumul de ascultat.

BANDA DO CASACO - Hoje há conquilhas, amanhã não sabemos. Bun. Merge ascultat vreodata cind v-ati saturat de ce stiti.

PETRUS CASTRUS - Ascenção e Queda. Decent si astia dar nu pierdeti nimic daca nu-i ascultati. Merg ca un fond muzical cind tai ceapa pentru sarmale de exemplu. :biggrin:

Gata cu portughezii. Trecem la random.

Ikarus - Ikarus. Merg si astia. Treaba nemteasca.

Island - Pictures. A doua surpriza a vietii dupa Renaissance. Le fac o nedreptate comparindu-i dar doar pentru a va face o idee: Van der Graaf intilnindu-se cu Gentle Giant si salutindu-i si pe aia din Genesis. Fcking unbelievable pentru un fan VdGG. :eek:
 
Last edited:
- Lisa Germano = intr-o categorie total aparte. E genul de muzica ce nu poate fi ascultat in tramvai, metrou, la serviciu sau cu boxe/casti proaste. Nici sa nu incercati! Aici excelenta vine din detalii. :smile:

Am ascultat o piesa inregistrata probabil cu banii de tigari. Ma refer la No Elephants. Calitatea e jalnica, ba chiar se aude cum isi cauta un telefon semnal, se aude bazaitul ala clasic. Ca sa rezum cu vorbele tale "E genul de muzica ce nu poate fi ascultat." :biggrin:
 
Bai frate cit de mare a fost piatra sub care am stat atitia ani? :capu:

Gnidrolog - Lady Lake. Ca si cum Gentle Giant s-a maritat cu Jethro Tull si la nasterea astora au asistat si cei de la Van der Graaf. Puteam sa jur ca-i Ian Anderson la flaut. Inca stau cu gura cascata si respir greu (si nu e de la caldura :biggrin:).

Se pare ca azi a venit Mos Craciun pe la mine. :vesel:

Circus - Movin' On. Elvetieni ca si cei de la Island. Tot Van der Graaf style dar de data asta imprietenindu-se cu King Crimson (in special ultima piesa de pe album care chiar daca seamana cu Starless and Bible Black nu rasare). N-au chitara electrica si nici keyboard. Au flaut/sax, basu' si cu toba mare.
Sunt lovit la punctul sensibil. :inlove:

O ciudatenie.

Paternoster - Paternoster. Straniu sound. Inteleg ca se numeste Krautrock. Dar ce m-a lovit in ureche a fost vocalul. E mai straniu decit muzica lor. Imaginati-vi-l pe Jim Morrison pe marginea prapastiei cintindu-si toate durerile si cam asa suna nenea asta. Parca da sa se sinucida in momentul urmator. :nuts:
Ma bintuie albumul asta. Cu vocea lu' nenea si cu orga care e orga. Creepy...

Mad Curry - Mad Curry. Dafuq is this shit? Nu e jazz. Nu e fusion. Nu e prog. Dar are din toate. Exista ceva care se cheama progjazzion? :nuts:
Mai e si o tanti polivalenta care cind ii zice (si zice bine al dreq) jazz cind mai folk-pop asa.
Overall e placut de intrat in ansamblul format din ciocan-nicovala-scarita dar fara pretentii de rupt gura tirgului.

RAM - Where (In Conclusion). Niste americani care au scos un album. Asta. Merita ascultat.

Si cam gata bajeti cu noutatile. De acu' trec la pritocit ceea ce am adunat ca o furnicuta.
muzici.jpg


Voi puteti scrie in continuare ca naiba stie de unde sare iepurele. :biggrin:

Am o intrebare. Aveti cumva idee de ce unele fisiere cue nu mi le deschide nici prin interfata WEB la Daphile si nici cu Squeezer ala de pe mobil? In schimb cu foobar si PotPlayer merg in voia cea buna.
M-am uitat prin ele, sintaxa pare corecta iar numele fisierului flac e corect si ala.
N-ar fi o tragedie prea mare ca flacurile le deschid chiar daca nu vrea cue dar am o gramada de albume cu imagine la CD/LP si nu la fiecare track si e cam naspa sa nu stiu cum se cheama piesa care cinta.
 
Si cam gata bajeti cu noutatile. De acu' trec la pritocit ceea ce am adunat ca o furnicuta.
Sigur ca da. Sau ca nu. Am ascultat Gentle Giant (Three Friends) si iar mi s-a facut pofta de ciudatenii. :biggrin:

Schimbam meniul. Argentina urmeaza.

Crucis - Kronologia. Astia au scos doua albume. Asta e alea doua intr-unul. Trebuie ascultat. Au un chitarist si-un organist de nota 10. Nu mi-e rusine nici cu basu' si cu toba, dar aia doi sunt misto. Vocalul e cam naspa da' nu cinta foarte mult si oricum suna mai bine decit orice francez care cinta prog. :goofy:

Espiritu - Crisalida. Cinta corect oamenii astia dar... Dar ce? Patesc la fel ca la Premiata Forneria aia. Suna mult prea cunoscut. Astia aduc a Yes cu ceva Genesis dar nu ma tulbura deloc. Merg acolo pe fundal si cam atit.
 
In caz ca doreste cineva, am si Roger Waters - The Wall Live in Berlin.


Am ascultat o piesa inregistrata probabil cu banii de tigari. Ma refer la No Elephants. Calitatea e jalnica, ba chiar se aude cum isi cauta un telefon semnal, se aude bazaitul ala clasic. Ca sa rezum cu vorbele tale "E genul de muzica ce nu poate fi ascultat." :biggrin:
Incearca Paper Dolls, From a Shell, To Dream. Unele sunt, intr-adevar, prea hard pentru pentru a putea fi ascultate. :tongue:
 
Last edited:
Contraluz - Ramos Generales. Cam așa ar fi cântat Jethro Tull dacă s-ar fi născut în Argentina. Nu comentez mai mult că sunt subiectiv. Doar că mi-am "luat" 4 albume cu ei. :angel:
 
Back
Top