Ultimul album muzical

Winter's Wolves, Iron Swan, etc. Plus că:

„Laboring in the liquid light of Leviathan
Spectres swarm around the sunken cities of the Saurians
Rising up from the void through the blackness of eternal night
Colossus of the deep comes crashing down with cosmic might”
(Lament for the Aurochs).

Best lyrics ever? :biggrin:

Album nou peste două săptămîni, btw.

The Sword: Immigrant Song. :tongue:
 
Fvck MySpace. Scrisesem un post kilometric si mi-a inghetat browser-ul cand am deschis MySpace.:mad:

Neah, nu prea imi plac versurile dense, devin obositoare la un moment dat. Imi plac versurile simple, care cu putine cuvinte transmit multe. Chiar ma amuzam prin liceu cu un coleg cantand Wish You Were Here in romana. Prea multe cuvinte in traducere.:smile:

Tocmai ce am ascultat Age of Winters si Gods of the earth.
Primul e foarte bun, sunt 4-5 melodii care intra bine.:biggrin:
Al doilea parca e o idee mai slab, dar e salvat de White Sea. Mai imi plac How Heavy This Axe, The Frost-Giant's Daughter, Fire Lances of the Ancient Hyperzephyrian. Hidden Trackul merge si el, e un fel de versiune acustica pentru To Take the Black, in stilul Rodrigo Y Gabriela.:goofy:

Stiam de EP-ul Sword/Witchcraft. Totusi, nu prea imi place cover-ul Immigrant Song. E prea doom, ceea ce in principiu nu e un lucru rau pentru ca asta inseamna un cover: iei o melodie si o canti in stilul tau. Dar...:smile:

Ce nu imi place la ei este vocea (se aude prea incet in majoritatea melodiilor, uneori tre' sa stau cu versurile in fata sa inteleg ceva) si sunetul (cam murdar, apreciez totusi ca e 70's style:wink:).

P.S. Sunt singurul care crede ca Led Zeppelin e cam overrated? Am de la ei doar Mothership si, cu toate ca imi plac cateva melodii, nu prea imi vine sa iau albumele.
P.S.2. Acum ca recitesc postul, imi dau seama ca si Gods of the earth are destule piese bune. :smile:

EDIT: Ma uitam pe YT la Ozzy Live. Era stoned tot timpul:biggrin:. Mama I'm coming home (de pe vremea lui Robert "T3h Monkey" Trujillo), Goodbye to Romance. Cat de mult poate sa imi placa vocea lui. E adevarat ca nu e Freddie (dar cine e?). Vocea lui are ceva special, imi place la nebunie. Ma incalzesc pentru concertul de anul asta. :smile:
 
Exivious: Exivious (2009).

...e o trupă formată din membri Cynic și Textures, care cîntă fusion instrumental. Albumul a mers foarte bine, dar spre sfîrșit aveam frisoane. Nerecomandat începătorilor. :goofy:
 
http://www.youtube.com/watch?v=BQOds0kCgOk:D
Apropo, Exivious pare interesant. Il ascult maine, sper sa am si eu frisoane.


RHCP - Stadium Arcadium Abia acum l-am ascultat, la 4 ani de la aparitie:biggrin:. Cu siguranta, unul din cele mai bune albume ale lor. Chiar daca are 2 ore, nu e deloc plictisitor pentru ca abordeaza mai multe stiluri: rap, rock, funk. Imi place asa: Dani California, Snow, Charlie, Hump de Bump (flea:bravo:), Slow Cheetah, Death of a Martian,etc. Ar mai fi cateva.
Ca tot veni vorba de RHCP, trebuie vazut/ascultat intro-ul de aici.

P.S. Inca de dimineata nu-mi pot scoate din cap melodia asta.
 
System of a Down: Mezmerize/Hypnotize (2005).

Pe scurt, cele mai bune albume ale lor, de ascultat cap-coadă, unul după altul.

Pe lung, System mi s-au părut mereu (și mai ales aici), ideali pentru a încuraja pe cineva să facă trecerea de la - să zicem - mainstream la chestii mai complexe, și găsesc dubios că cocksucker-ii elitiști* de pe PA nu îi bagă la un art rock sau ceva, în condițiile în care Nightwish sînt considerați prog metal. :implied facepalm:

*) M-am obișnuit totuși cu argumentația supremă „nu sînt prog că nu sună ca Yes”.
 
Ascultat Exivious. Bun, a intrat bine cu niste Pepsi cu gheata. Totusi, nu am avut frisoane.:biggrin:

Incearca Joe Satriani. Sa incepi cu Surfing with the Alien, care e o capodopera si de acolo continui cu ce vrei. Merge incercat si G3-ul din Tokio, unde canta cu alti 2 virtuosi: Petrucci si Vai:wink:

Guns n' Roses - Chinese Democracy nu credeam ca o sa postez vreodata asa ceva. Albumul e chiar bun, suspect de bun. L-am ascultat chiar de mai multe ori. WTF? Astia acum s-au apucat sa scoata albume bune? Cand 2012 e asa apoape...
 
2/3 Live Sh!t: Binge & Purge, adică Seattle '89 şi San Diego '92. FTW, fain, sunet OK, solo-uri bunicele, etc, same story.
 
Live Shit e "albumul" pe care l-am ascultat cel mai mult. 2 DVD-uri si 3 CD-uri cu chestii live din perioada de glorie. Ce sa vreau mai mult?:goofy:
Seattle '89 e prea tare, numai chestii din primele 4 albume, care sunt preferatele mele:cool:.
Mexico '93 suna atat de live. L-am ascultat de zeci, poate sute de ori.
Metallica se asculta live si daca ar fi sa recomand o singura chestie de la ei mai mult ca sigur as recomanda Live Shit.
Doar calitatea imaginii e cam slaba, as da un rinichi pentru Blu-Ray:goofy:.

Live after death al lui Maiden e alt DVD reprezentativ pentru metalul anilor 80.
 
Ultimele concerte din World Magnetic Tour:

09/15/2010 Melbourne, Australia
09/16/2010 Melbourne, Australia
09/18/2010 Sydney, Australia
09/21/2010 Christchurch, New Zealand
09/22/2010 Christchurch, New Zealand
09/25/2010 Tokyo, Japan
09/26/2010 Tokyo, Japan
10/13/2010 Auckland, New Zealand
10/14/2010 Auckland, New Zealand
10/16/2010 Brisbane, Australia
10/18/2010 Brisbane, Australia
10/19/2010 Brisbane, Australia
10/22/2010 Perth, Australia
10/23/2010 Perth, Australia
11/10/2010 Sydney, Australia
11/11/2010 Sydney, Australia
11/13/2010 Sydney, Australia
11/15/2010 Adelaide, Australia
11/16/2010 Adelaide, Australia
11/18/2010 Melbourne, Australia
11/20/2010 Melbourne, Australia
11/21/2010 Melbourne, Australia


Uau..16 concerte in Australia in mai putin de 3 luni. Norocosi sunt unii.:frown:
In deschidere: Fear Factory, The Sword, Lamb Of God and Baroness.:biggrin:
 
Tare cover-ul. E amuzant sa il vezi pe Morello cu acustica. Si tot asa ciudat o tine.:smile:. Iar Flea e unul din basistii mei preferati.


Audioslave - Out of Exile - l-am ascultat dupa o pauza de 2 ani. Nu prea gasesc puncte slabe la albumul asta: sunet foarte bun pentru un album rock, bas misto, voce placuta, Tom Morello...:smile:

Strapping Young Lad - Alien - extreme/industrial metal. (Foarte) Bun, dar pe alocuri nu imi place vocea. Love.

Amon Amarth - Fate of Norns - cica melodic death metal. Metalul prin definitie e melodic:evil:. Instrumental e foarte bun, dar vocea te face sa renunti.. Pursuit of Vikings.

Arch Enemy - Anthems of Rebellion - death metal. Aceeasi impresia ca la Amon Amarth, doar ca aici avem o voce feminina "zdravana". We Will Rise. LOL

Gata cu metalele, maine e zi de jazz.:biggrin:
 
Back
Top