Ultimul album muzical

lol. Pai e pe CD-ul asta B&W Audiophile Recordings:smile: . Oricum mie imi place melodia in sine, nu neaparat calitatea inregistrarii (pe care nu am cum sa o apreciez la adevarata ei valoare cu castile mele (hd485). Cosmin, insa..:wink:).
 
Adevarul e ca de multe ori calitatea foarte buna a unei inregistrari risca sa ia ochii/urechile si sa uiti ca scopul era auditia de muzica. Poate tocmai din cauza asta in ultimul timp parca imi place mai mult muzica veche, de pe vremea cand abia se experimenta cu stereo iar cuvantul "digital" inca nu se inventase... nu stiu parca au mai multa substanta, mai mult feeling, ori erau compozitorii si interpretii mai buni pe vremea aia ori pur si simplu inregistrarile audiofile nu-ti permit sa mai asculti muzica. In sprijinul celei de-a doua teorii vine si faptul ca alde Chesky imi placeau mai mult pe boxe mai slabe, unde sunau bine dar nu WOW cum suna acum...

Scuzati devierea de la subiect, m-a tras curentul azi-noapte si acum sunt drogat cu analgezice ca sa nu-mi bubuie capul. Ma simt excelent. :goofy:
 
Shadow Gallery: Digital Ghosts (2009)
Bun bun. Sînt fan.

Russian Circles: Geneva (2009)
Văd raze printre nori pe fiecare album, dar aştept un breakthrough.

Helloween: Keeper of the Seven Keys, Pt. 2 (1988)
Bunicel, puţin proggy.
 
Orphaned Land: The Never Ending Way of ORWarriOR (2010).

Au amînat albumul ăsta de atîtea ori de începusem să bănuiesc Blizzard Entertainment de implicare. Pînă la urmă, l-au adus pe Steven Wilson la producţie, care i-a scos din anonimat pe Opeth, printre alţii, şi care - prezic - o să-i scoată şi p-ăştia.

http://www.youtube.com/watch?v=RNjRUOd2bHs

Rulz.
 
Spock's Beard - SNOW. Prog rock. L-am ascultat weekendul asta pentru prima oara. Un fel de (Genesis + Floyd + Jethro Tull + Yes + King Crimson) / 5. :smile: Foarte placut urechii, recomand.
 
Rodrigo y Gabriela doi mexicani, doua chitare acustice.:smile: Pe albumul cu acelasi nume se numara si doua cover-uri. Zeppelin - Stairway si Metallica - Orion (care personal mi se pare una dintre cele mai bune chestii facute vreodata de Metallica, R.I.P.Cliff). Suna sublim:eek:.

Un mic demo:biggrin:: http://www.youtube.com/watch?v=L0CsLefLisE
Vad ca mai au ceva cover-uri: Floyd - WYWH, One... Sper sa le gasesc..
 
The Gathering - The West Pole 2009
Surprinzător de bun. Noua vocalistă Silje Wergeland se potriveşte la fix. Iar Capital Of Nowhere cu Anne van den Hoogen e... wow. Sublim.
Let me dream.
 
The Gathering - The West Pole 2009
Surprinzător de bun. Noua vocalistă Silje Wergeland se potriveşte la fix. Iar Capital Of Nowhere cu Anne van den Hoogen e... wow. Sublim.
Let me dream.
:thumbs:


Just Jack - All Night Cinema
Un album interesant, imi place in mod deosebit melodia asta The Day I Died

Queen - Live at Wembley '86
Nu cred ca mai are nevoie de nici o prezentare. Ador albumul asta:smile:
 
Cîteva albume mişto:

Secret Silence: Escape from Reality (1996) - prog metal,
Les Discrets: Septembre et ses dernières Pensées (2010) - metal/shoegaze/acoustic (zic ei), şi
Blue Öyster Cult: Fire of Unknown Origin (1981) - hard rock.

Recomand mai ales Les Discrets.
 
Bun Les Discrets - Septembre...
Am zis de Mono - Hymn To The Immortal Wind?
Anyway, de Slash vroiam să zic... e babilonie, că fiecare piesă e în alt stil, deci e love&hate, dar merită un check.
 
Shaolin Death Squad: Five Deadly Venoms (2010).
Prog metal. The win.

John Frusciante: The Empyrean (2009).
Îmi place din ce în ce mai mult ce face Frusciante solo şi cu The Mars Volta faţă de ce făcea la Red Hot Chili Peppers. O dă în experimental, virtuoso, psihedelic, şi ies faze d-astea.

Rodrigo y Gabriela: Rodrigo y Gabriela (2006).
Nuff said.
 
Coheed and Cambria: Year of the Black Rainbow (2010).
Yawn. Mi s-au părut întotdeauna pentru prog ce e Linkin Park pentru metal. Plus că vocea tipului mă irită.

Harmonium: Si on avait besoin d'une cinquième saison (1975).
Album folky ca sunet, dar complex ca structură, bazat pe chitară și pian, plus alte instrumente „cîmpenești”. Histoires sans paroles e rulz.

Le Orme: Felona e Sorona (1973).
Think prog simfonic, dar mai grandios, cu mai mult pian și voce melodioasă. Nu e tocmai genul meu, dar mi-a plăcut.

Red Sparowes: The Fear Is Excruciating, but Therein Lies the Answer (2010).
Deja l-am uitat. Dar e post-rock, deci sînt sigur că era cu pasaje soft, pe urmă cu pasaje hard, pe urmă climaxul, și soft din nou. Și e instrumental, pentru plictiseală maximă.

Negură Bunget: Vîrstele Pămîntului (2010).
Cred că știe toată lumea că ăștia prestează un black metal progresiv avangardist, în cazul de față cu accent pe a doua jumătate. Vîrstele Pămîntului e mult mai cizelat decît OM ca producție (tind să cred că OM s-a vrut mai raw, nu că n-au avut cu ce) și mai clar structurat muzical. Părțile black sînt destul de sporadice și melodioase, și mai mereu li se suprapune un fluier sau ceva. Că tot veni vorba, avem mai multe instrumente dubioase, gen nai, toacă, bucium, xilofon, fluier, clopt. Plăcut, pus pe repeat.
 
Auzind de la anumiţi diverşi Trooper în sus şi-'n jos, am luat azi ceva piese de pe albumele Trooper, Desant şi Rock'n'Roll Pozitiv. O să fiu scurt: BWUAHAHAHA. :goofy:



OK, n-o să fiu scurt... :tongue: Cântă bine, nu mă înţelegeţi greşit, dar... chiar dacă nu-s cover-uri, totul îmi sună cunoscut. Adică, am recunoscut chiar şi riff-uri Iron Maiden, pe care i-am ascultat doar puţin, în fugă.
Bart şi Velkan, în caz că n-aţi văzut: http://www.youtube.com/watch?v=swiypXOCVFM :smile:
 
Bart şi Velkan, în caz că n-aţi văzut: http://www.youtube.com/watch?v=swiypXOCVFM :smile:

Oh da... Canta cu maimuta..:smile: (pe mine ma cam enerveaza Rob. Nu ma intelege gresit, e un basist bun, dar imi placea mult mai mult Jason. Live era o bestie:wink:)

In ultimul timp am cochetat putin cu The Killers. Si astia au pierdut "razboiul" (loudness war). Au un sunet obositor, cinele murdare si distorsionate, clipping, compresie. Cu greu pot sa ascult un album de-al lor cap-coada. Pacat, chiar sunt cateva melodii care imi plac. (asta in special http://www.youtube.com/watch?v=Q3QmvCtpC1A ). Primul lor album, Hot Fuss e mai ascultabil, chiar imi place la nebunie prima melodie Jenny was A friend Of Mine, basul ala e prea misto:smile: Nici a 3-a melodie, Smile Like You Mean It, nu e rea deloc. In schimb a 7-a melodie, On Top, e cam .... gay. Mai departe nu am ascultat.:smile:

David Gilmour - Remember that Night. Nu cred ca trebuie sa mai zic ceva. Ma inclin, inca o data, in fata maestrului. E incredibil omul asta. Vocea lui e ca vinul: cu cat imbatraneste cu atat e mai buna.
Breathe + Time. Pe dvd mai gasim si o versiune acustica pentru Echoes, absolut geniala. Echoes. Si o mica surpriza... apare si o scurta scena in care Gilmour se intalneste cu ....Waters:biggrin:. Merita vazuta.

Alexandrina - Om de lut La recomandarea unui amic am luat si eu albumul asta. Desi eram cam sceptic la inceput, pot sa zic ca imi place. 12 piese al caror stil e cam greu de definit, chiar artista spune ca "Inima omului de lut bate in ritmuri de jazz, soul, funk, electropop". Intalnim influente rusesti (La Russe), frantuzesti (1 2 3, Roule Taxi) si un pic se sarcasm (Femei Dietetice). Ascultati macar melodiile astea: Numai tu, Fata merge pe jos. Matur, atmosferic, accesibil. Cam asa as caracteriza albumul asta.




Ce as vrea sa vad maimuta live sambata...:frown:
 
Nu e album, da' bănuiesc că merje aici. Am ascultat înregistrarea Metallica de la Bucureşti de câteva ori. Sunetul pare mai bun decât în 2008, păcat însă că nu l-a prea ţinut vocea pe nea' Jaymz, plus faza cu Budapest din timpu' la MoP + cele 2-3 Budarest. :goofy:
Per total... îi mai primim pe la noi.

Pleilist pe IuTub: http://www.youtube.com/user/shpkorby#p/c/11A5539325F17E2B (făcut mai din topor, da' bănuiesc că merge).
 
Last edited by a moderator:
Ascultai si io acu pe fuga Seek, Fade(mm.. acustica la Papa Het:biggrin:) si Bellz.
Dap, parca suna ceva mai bine ca in '08, in special tobele. Totusi, vocea a fost mai buna acu 2 ani.
Ai idee daca vor scote DVD cu concertul de la noi?

MP3-urile le pun pe aipod si le ascult maine (azi) dimineata la jogging si cred ca, dupa turul frantei, ma uit si la DVD-ul din Sofia.:biggrin:
 
Back
Top