Ultimele jocuri cu care ne-am delectat - impresii

Eu cred că prin postul ăsta ești mai edgy decât MK. Care a fost mereu over the top etc şi nu s-a luat niciodată prea în serios.

Este şi a fost mereu fun, indiferent de platformă.


 
Io bag sekiro, doesn't really tickle my pickle cum au făcut-o dark souls-urile sau bloodbourne. Îs pe la sfârșit, da' nu l-aș recomanda. Nioh a fost mai distractiv, și spun asta cu platinum trophies la toate 3 dark souls și bloodbourne.
 
  • Like
Reactions: Neo
Sincer eu vreau Bloodborne pentru că Dark Souls mi se pare prea lent. Sekiro am înțeles că este undeva între? Nu de alta, dar mă mănâncă degetele să trag și-n ăsta (din păcate îmi trebuie PS4 pentru Bloodborne și încă mai vânez un PS4 Destiny Edition pentru că așa vreau eu :biggrin:).
 
De ceva timp mă joc Nier: Automata și mi se pare cel mai tare joc pe care l-am jucat vreodată. Și chiar nu am mai spus asta până acum :smile:

Este un 3D/uneori 2D action-adventure-platformer cu elemente RPG. Acum că v-am băgat total în ceață, îi greu. Pe normal am murit de suficiente ori cât să devin interesat (uitându-se la ceas sunt de vreo oră la același boss care fix când am zis că l-am bătut mai scoate din cur un phase :biggrin:). Dar nu este gen Dark Souls unde este mash dodge etc, ci trebuie să combini elementele de platformer cu combat și hacking (yep) care se întâmplă de cele mai multe ori simultan. Bosses au mecanici unice și creativitatea oamenilor care au scos capodopera asta este incredibilă. Nu cred că o să mă mai uit la fel la sperietori de ciori pentru multă vreme :biggrin:

Gameplay-ul mi se pare interesant. Am descoperit că țineam controllerul de XBox 360 greșit, aparent trebuie să folosești și triggerele și shoulder buttons. Lesson learned. După o perioadă ajungi să nu te mai gândești pe ce să apeși, ci totul curge natural și ce vrei se întâmplă și pe ecran. În afară de momentele lejere în care vrei să salvezi sau să ridici ceva de pe jos și tasta este aceeași cu "talk to NPC" și NPCul ți se bagă-n suflet și apoi trebuie să-l iei la remorcă pentru câteva cerculețe :biggrin: Dar asta este cam irelevant în contextul a ce contează de fapt.

Ce m-a impresionat pe mine este povestea. Nici măcar n-am ajuns la miez încă și îmi bate inima mai repede când vorbesc cu un NPC nou sau mi se dă un side-quest nou. Bănuiești ce urmează, dar jocul te surprinde. La un moment dat încetezi să mai presupui chestii și te lași absorbit de poveste și modul în care este narată - gameplay, muzică, împrejurimi, dialogul cu NPCurile, totul are o influență asupra modului în care percepi totul.

Muzica este absolut excepțională. Liniștitoare sau epică, cu toate variațiunile dintre ele. Pian, vioară și alte instrumente de genul își fac apariția și nu de puține ori pui pauză la joc ca să asculți melodia neîntrerupt. De asemenea, sunt multiple variante ale aceleiași melodii în funcție de "ochii" prin care vezi situația și cum se prezintă situația și creează o atmosferă superbă. Ajungi să simți mai degrabă decât să vezi ce se întâmplă și sincer puține jocuri reușesc asta. Probabil singurul care se apropie un pic este "To the Moon", dar ăla are replayability zero și tot ce faci este să dai clickuri. Aici este foarte probabil să fie victime la capitolul controller sau tastatură/mouse, în funcție de ce periferice folosești.

Ca să vă demoralizez complet, are 5 finaluri serioase și 21 finaluri "jokey". Fiecare final îl accesezi începând jocul din nou - primul playthrough este primul final, al doilea - al doilea final - etc. Practic jocul are minim 35-40h de gameplay, pentru că fiecare playthrough este model New Game+ dar diferit.

Este un must-have pentru orice om care crede că jocurile sunt o formă de artă. Las pe un om mai articulat să povestească despre joc:
 
Nu's ce mi-a venit ieri sa ma uit pe Steam la Summer sale-ul lor si am dat peste Elite: Dangerous. Citit citeva review-uri, vazut citeva iutuburi, aruncat un ochi pe forumuri si parea digerabil avind in vedere ca am jucat la greu avioanele din War Thunder cu mouse-ul si tastatura.
Bun. A costat cit un pachet de tigari, am instalat, am dat drumul la joc si PLM daca aveam fo' idee despre ce-i vorba. Am incercat sa manevrez dracia, sa fac ceva navigatie, un tutorial, nu mi-a placut deloc handling-ul si pina la urma nici ideea jocului cred.

Asa ca adineoarea:
Salut, burebista
Solicitarea ta de rambursare a fost primită de Steam!
Analizăm cererea ta de rambursare și vom reveni la tine cât de curând posibil.

LE: Si mai adineoarea. :biggrin:
Salut, burebista
Achiziția ta a fost rambursată de Steam.
 
E bazat pe jocul Elite de acu' 30 de ani, de-aia are multe review-uri bune de la ăia care-și aduc aminte când erau tineri.
 
In principiu nu ma deranjeaza sa fie bazat pe un joc bun de cind bunica atita vreme cit imi face placere sa-l joc.
Da' din pacate desi in War Thunder "pilotatul" de avioane in realistic battles cu mouse si tastatura este perfect jucabil, aici e o abominatie (pentru mine cel putin). Roll/pitch e legat de XY de la mouse si e sinistru sa zbor asa.

OK, cu joystick e altceva, dar nu vroiam un joc care sa ma streseze prea tare la zburat.

In fine, pentru impatimiti de nave spatiale inteleg ca e misto, pentru un chinez casual ca mine a dat cu virgula. :smile:
 
Si eu ma uitam la el, am un joystick Thrustmaster antic (dar in stare perfecta de functionare) care aduna praful degeaba pe aici. Chiar imi doresc de ceva timp un simulator de zbor fain si daca ar mai avea si ceva piu piu ar fi chiar super.
Am inteles ca la anu' lanseaza Ms un Flight Simulator nou, abia il astept, sper sa nu-l frece, pana atunci cred ca ma intorc la IL2.
 
Chiar imi doresc de ceva timp un simulator de zbor fain si daca ar mai avea si ceva piu piu ar fi chiar super.
War Thunder man. Realistic battles sau daca esti chiar hardcore incearca Simulator Battles.
Ai avioane acolo cit pentru doua vieti sa inveti sa le pilotezi cu joystick-ul. :smile:
 
Erm. Elite Dangerous este o mică capodoperă. Este singurul joc pe care este imposibil să-l "termini". Are generată procedural toată galaxia Calea Lactee. Asta înseamnă vreo 500 de miliarde de sisteme solare.

Sistemul de pilotaj este chiar noob friendly, în spațiu nu există frecare deci teoretic ar trebui să fie și mai nasol. Cu mouse și tastatură este aproape imposibil de jucat pur și simplu pentru că ai prea multe axe. Trebuie un HOTAS și devine o plăcere să fugi apoi să bagi un crazy Ivan cu ditamai barabafta de navă, cu stabilizatoarele de zbor dezactivate practic faci roll în jurul axei X fără să încetinești aproape deloc -> guns out -> hello, motherfucker :biggrin:

Poți explora, alimentezi cu combustibil din corona sorilor din sistemele solare vizitate, îți dai drumul pe planete cu buggy-ul și când te plictisești deschizi harta galaxiei, pui cap compas unde-ți trăznește și pui de drum.

Evident, dacă nu te pasionează spațiul sau aventura acolo - spațiul este în general foarte gol :biggrin: - da, poate părea plictisitor. Până dai nas în nas cu niște arțăgoși. Sau cu o neutron star (care îți dă boost la jump range) și ești prea încrezător în manevrele tale :biggrin:

 
Erm. Elite Dangerous este o mică capodoperă. Este singurul joc pe care este imposibil să-l "termini". Are generată procedural toată galaxia Calea Lactee. Asta înseamnă vreo 500 de miliarde de sisteme solare.

Sistemul de pilotaj este chiar noob friendly, în spațiu nu există frecare deci teoretic ar trebui să fie și mai nasol. Cu mouse și tastatură este aproape imposibil de jucat pur și simplu pentru că ai prea multe axe. Trebuie un HOTAS și devine o plăcere să fugi apoi să bagi un crazy Ivan cu ditamai barabafta de navă, cu stabilizatoarele de zbor dezactivate practic faci roll în jurul axei X fără să încetinești aproape deloc -> guns out -> hello, motherfucker :biggrin:

Poți explora, alimentezi cu combustibil din corona sorilor din sistemele solare vizitate, îți dai drumul pe planete cu buggy-ul și când te plictisești deschizi harta galaxiei, pui cap compas unde-ți trăznește și pui de drum.

Evident, dacă nu te pasionează spațiul sau aventura acolo - spațiul este în general foarte gol :biggrin: - da, poate părea plictisitor. Până dai nas în nas cu niște arțăgoși. Sau cu o neutron star (care îți dă boost la jump range) și ești prea încrezător în manevrele tale :biggrin:



Imi amintesc cum juca un coleg Elite Dangerous cu un Saitek X52, pe vremea cand inca mai faceam support pt MadCatz, era partea lui favorita a jobului. Am incercat si eu, dar joystickurile, chiar si HOTAS-urile, dar nu prea m-au prins.
 
Chernobylite. Early access 16.10.2019. Steam
Sa vedem...

chernobylite.jpg download.jpg
 
Mda, din pacate e primul joc pe care nu-l pot juca indiferent de setarile pe care le fac.
Se pare ca Sandy @4.5 si 4GB RAM nu sunt de ajuns. 1060 e OK ca am vazut si altii cu ea si au fepeseuri mai mult decit decente.
In schimb eu am cam asa.

20191017132233_1.jpg

Nu prea inteleg. Am jucat Metro, Assasin's Creed si altele fara probleme majore. Dar asta i-a pus capac.

Asa ca impresii jocul promite. Arata bine dar nu e STALKER. Iti faci o baza, o populezi cu tot felul de chestii si de acolo pleci in misiuni de cite juma' de ora.
Poti aduna tot felul de resurse ca sa craftuiesti chestii in baza sau pe drum daca gasesti locul potrivit.
Cam asta am inteles ca mai mult nu am apucat sa joc. :frown:
 
Last edited:
Iarta un mosneag, da' ce-i aia cont Geforce now? :embarassed:

LE. Am vazut ce-i aia. Multam' boss da' nu ma ajuta. As vrea sa-l joc pe calculatorul meu. :smile:
 
Last edited:
Back
Top