Ultimele jocuri cu care ne-am delectat - impresii

Assassin's Creed Origins.

Mie mi-au placut toate indiferent de ce zice lumea. Asta cred ca e unul din cele mai bune din serie.
In afara de faptul ca pe Sandy @4.5 si 1060 6GB in fullHD merge ca un koor, gameplay-ul e OK. Au mai schimbat cite ceva prin mecanica jocului dar una peste alta e acelasi good ol' feeling cind te simti ca acasa. :smile:
 
Aveam Deux Ex: Mankind Divided instalat si nu stiu de ce nu ma apucasem vreodata de el. Asa ca m-am apucat.

Seamana cu Human Revolution, dar nu m-a mai impresionat cu designul locurilor prin care ma poarta jocul: Hengsha e greu de depasit. In fapt, grafica e cam la fel (nu e rea deloc), deocamdata ma plimb prin Praga si in loc de high tech e doar multa mizerie pe strazi.

Consuma 5.5 GB de RAM, 95% din procesor si 70% din GPU pentru ~55 fps. Problema e ca din cand in cand il apuca un bug in partea grafica si apar planuri gri pe ecran pana cand e nevoie de un restart al jocului.

Ca gameplay e fix la fel ca DE:HR, daca ai rabdare sa explorezi totul si sa faci toate side quests iti poti echipa personajul cu suficiente chestii ca jocul sa fie destul de usor. Daca te grabesti si o iei gun-ho, well, ... nu am incercat.
 
Aveam Deux Ex: Mankind Divided instalat si nu stiu de ce nu ma apucasem vreodata de el. Asa ca m-am apucat.

Seamana cu Human Revolution, dar nu m-a mai impresionat cu designul locurilor prin care ma poarta jocul: Hengsha e greu de depasit. In fapt, grafica e cam la fel (nu e rea deloc), deocamdata ma plimb prin Praga si in loc de high tech e doar multa mizerie pe strazi.

Consuma 5.5 GB de RAM, 95% din procesor si 70% din GPU pentru ~55 fps. Problema e ca din cand in cand il apuca un bug in partea grafica si apar planuri gri pe ecran pana cand e nevoie de un restart al jocului.

Ca gameplay e fix la fel ca DE:HR, daca ai rabdare sa explorezi totul si sa faci toate side quests iti poti echipa personajul cu suficiente chestii ca jocul sa fie destul de usor. Daca te grabesti si o iei gun-ho, well, ... nu am incercat.

I-am dat refund, că-l luasem cu preorder. Jenant optimizat. Probabil o să-l iau anul ăsta la christmas sale.


 
Ultimul joc cu care ma re-delectez, Diablo 2 Classic ver 1.0.9.

Assassin's Creed Origins.

Mie mi-au placut toate indiferent de ce zice lumea. Asta cred ca e unul din cele mai bune din serie.
In afara de faptul ca pe Sandy @4.5 si 1060 6GB in fullHD merge ca un koor, gameplay-ul e OK. Au mai schimbat cite ceva prin mecanica jocului dar una peste alta e acelasi good ol' feeling cind te simti ca acasa. :smile:

Nu credeam ca o sa vad asa curand un joc sa ingenuncheze un I5. La ce rezolutie il joci?
 
Pai nu e clar daca limita e procesorul sau placa video. De-aia eu am dat incarcarea pe fiecare, ca sa se vada clar care e limitarea.
 
Eu joc fullHD.
Nu jocul in sine m-a ingenuncheat ci protectia lui. Peste Denuvo ala au bagat si o masina virtuala si m-a doborit. :biggrin:
 
That could be partly attributed to Ubisoft’s controversial decision to layer VMProtect on top of Denuvo, but as DSOGaming note that’s not the only factor at play. A new version of Denuvo was recently released, and it’s used in the protection of recent games like ACO, Sonic Forces, Football Manager 2018, Need for Speed Payback, and Star Wars Battlefront 2, none of which have yet been cracked.

Poate jocurile sunt în halul ăla de proaste și neinteresante încât nici nu-și mai dă cineva silința să le spargă.

Există jocuri la 1$ bucata pe gog.com care sunt DRM free și au gameplay și povești mai interesante pentru adevărații pasionați. Puștanii retarzi de 12 ani pot să-și țepuiască părinții să le cumpere mizeriile respective.

Update, November 1: Ubisoft claim Assassin's Creed Origins' anti-tamper tech has no impact on performance.
"L-am optimizat așa bine încât tot prost merge indiferent de protecție" :biggrin:
 
Primul joc cu care m-am delectat vreodată pe PC a fost Mortal Kombat (primul, primul). Mergeam la un prieten acasă în școala generală cu 2-3h mai devreme (stătea fix peste drum de școală) și butonam ca disperații. Eventual ajungeam să întârziem și ziua era searbădă și oribilă. La el am văzut și DOOM pentru prima dată și m-am îndrăgostit definitiv de PC ca instrument de relaxare. Nimic nu egalează înfiptul rachetelor pe gâtul demonilor sau însângerarea oponentului până dă cu controllerul de podea, cu podeaua în tine și cu farfuriile după pisică.

AD 2017, pe PC avem câteva titluri care în ultimii ani au fost exclusiv apanajul consolelor. Mărturisesc că unul dintre motivele pentru care am luat un Playstation 3 (fat, evident) a fost să am acces la librăria imensă de cafteală din panoplia Playstation 2 (și 1, de altfel).

Titlurile pe PC cu care mi-am ameliorat depresia și anxietatea din ultimele luni sunt trei la număr și fiecare aduce ceva special. Astâzi am decis să și scriu despre ele, în continuarea terapiei auto-aplicate cu sânge și mațe sau cucoane semidezbrăcate care-ți fac coloana praf când te uiți ciudat la ele în decolteu.

Să purcedem, așadar.

Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition

Chestiuța asta este un port super reușit de pe console unde a cunoscut un succes absolut neverosimil. Este produs de Netherealm Studios, oamenii din spatele Mortal Kombat și publicat de Warner Bros (inserați voi huiduieli aici). Personajele care se caftesc sunt din DC Universe (deci Superman, Batman, Green Lantern, The Flash, Wonder Woman, etc), iar problema care o văd eu este că Batman nu ar reuși niciodată să-i dea mucu' lu' Supes fără vreo 3kg de kryptonită îndesată în buzunarele chiloților trași peste pantaloni.

Prin urmare, bătăile sunt interesante dar plictisitoare după o perioadă, combos sunt ok dar poți substitui fără probleme pe Gigi Pumnii-mei-minte-nu-are în loc de Lex Luthor și pe androginul liceului în loc de Flash. Personajele sunt underpowered VS ce sunt în universul comics (ceea ce era oarecum normal) și de aici și plictisul.

Una peste alta, un 7/10 destul de solid dpmdv.



Mortal Kombat XL

Eh, aici ajungem la tăticul lor. Evoluția de-a lungul timpului a francizei a fost excelentă, dar din păcate limitată la console. Aici avem tot ce-i mai bun pe platforma dominantă. Gameplay-ul este alert și poate induce accese de furie și bătaie (IRL) cu controllere, dar fără a sacrifica din eleganță. Combos superbe, fiecare personaj are trei "stances" pe care le selectezi înainte de luptă și mișcări caracteristice fiecăruia. Costumele alternative abundă și te poți reîntâlni cu Alien, Predator, Freddy Krueger și Jason. Goro e și el pe-acolo dacă vrei să fii măgar cu oponentul.

Prea mult DLC, prea mulți bani investiți însă pentru toată chestia asta. Luați-l de Crăciun dacă prindeți vreo reducere imensă pe Steam că merită. Ca idee, dezactivați în Steam "Enable support for XBox Controller" pentru că asta trece controllerul din Dinput în Xinput și jocul nu-l va mai recunoaște.

9/10 overall.



Tekken 7

Ei, aici am ajuns la "miez". Tekken este o serie cu o istorie lungă în spate și și-a făcut debutul pe PSX (Playstation 1). Mergeam în liceu la "jocuri" într-un loc dubios plin de televizoare cu tub absolut imense și jucam Tekken 2 până ne dădeau lacrimile și mergeam până acasă pe trei cărări (fără intoxicația alcoolică aferentă).

L-am jucat pe Playstation Portable până aproape am dat cu consola de podea (și apoi pe geam), pentru că-i diferit. La fel ca și Soul Calibur (alt titlu exclusiv Playstation), jocul este mult mai tactic și personajele nu sunt la fel de agile ca în Mortal Kombat. Unde în MK poți cu o săritură înapoi să te detașezi complet de acțiune și să te regrupezi ca să poți trece pe contra-atac, aici trebuie gândit cu minim 5-10 mișcări înaintea oponentului, pentru că ai șansa să te prindă într-un combo care să te lase fără 3/4 din hitpoints. Este foarte satisfăcător de învățat și foarte greu de jucat la nivel înalt, dar este accesibil tuturor. Este mai puțin sângeros decât Mortal Kombat, dar cucoanele sunt mai sexualizate, deși nu-i nimic cu adevărat obscen în el.

Pentru cele de mai sus este recomandat să aveți un fighting stick, de fapt două (previne rage fury din partea oponentului cum că "binențeles bă că mă faci cu gioisticu' ăla), deși sunt destul de grele și pot duce la pierderea cunoștinței în caz de poceală IRL cu controllere :biggrin:

9.5/10, îl prefer MKXL dar le joc alternativ pentru că trebuie să-mi iau doza de SubZero regulat :biggrin:
 
Aveam Deux Ex: Mankind Divided ...
Dupa vreo 10-15 ore am o parere mult mai buna despre joc decat la inceput; merge la fel ca performanta (chiar un pic mai prost uneori), dar ca gameplay e mult mai interesant.

Un mini-spoiler pentru cine e interesat sa il joace: daca ignorati total misiunile din Praga si faceti doar explorare, in special pe toate terasele-acoperisurile-coridoare si coloane de ventilatie, se poate face rost de o gramada de experienta si de vreo 8 praxis kits, ceea ce face ca jocul sa fie mult mai relaxat dupa aceea. Pentru asta e nevoie de vreo 5-10 ore si augmentations bine alese la inceput: vazut prin pereti (se vad scari si grile de ventilatie), spart pereti, sarit mult in sus, aterizat, apoi rezistenta la gaz, hacking si hacking detection. Cu aproape 20 de praxis kits adunate, mai departe e o placere.
 
Thx pentru hint, l-am luat de mult plodului, dar vad ca nu l-a muscat. Asa ca ma gindeam sa ma apuc eu de el, in vacanta asta ...
 
Dezgropat mortii, poate cu folos: prin vara am jucat si eu Witcher 3 cu toate DLC-urile (Wine & Blood: ma apucasem sa imi caut job in Franta si asta dupa ce refuzasem unul acum un an), dar de atunci pauza totala. A mai aparut ceva comparabil din punct de vedere al calitatii? Nu am jucat CoD, WoW sau alte balarii, putin Starcraft (1 si 2), de obicei prefer single player si RPG sau adventure.
 
Necro.

Mortal Kombat 11 este fain dar parcă-i lipsește ceva, chestie pe care nu am simțit-o la precedentul (X). Cam meh overall.
 
Mortal Kombat - cu k pentru că edgy as fuck - mi s-a părut întotdeauna precum copilul care dă din mîini în fundal pentru că vrea atenție.

Ce încerc să spun este Virtua Fighter or gtfo.
 
Back
Top