Ultimele jocuri cu care ne-am delectat - impresii

Nu pot să mă pronunț definitiv dpdv grafic până nu-l încerc și pe desktop, dar dpdv al gameplay-ului este mult peste FarCry 1. Primul FarCry a impresionat pentru că avea o grafică extrem de bună pentru acele timpuri - dacă ne aducem bine aminte, Doom3 trebuia să se lanseze, a fost amânat și până a fost lansat a venit Farcry cu Cryengine și-a luat tot gemul de pe gogoașă :smile:
 
Vad ca nu e mentionat pe aici: Bastion! Un joc excelent, muzica superba si voice acting de calitate. Daca te apuci de el e cam greu sa te opresti pana il termini. Nu e foarte lung, mie mi-a luat o zi intreaga (~14 ore) de joc aproape continuu, dar probabil poti sa il termini si mai repede daca nu completezi toate obiectivele secundare. Enjoy :smile:
 
Am incercat si eu Far Cry 3 azi, merge cam cu 23-27 fps pe grafica ultra si 1900x1200 (ati hd6850). Nu vad diferenta fata de ce seteaza el la optimal (mai scade niste chestii) nici ca grafica, nici ca performanta. E destul de jucabil momentan, dar controlul pe pc e cam groaznic, cel putin in meniuri, se vede ca-s facute pentru controller, unde ai multe butoane diferite de navigatie.
 
Pe mine mă apucă amețeala când personajul meu vorbește/discută cu cineva sau joacă poker. Vrea el musai să se uite "dintr-o parte" și tot mișcă deamboulea camera de-mi vine să lipesc monitorul cu scotch de birou.

Mie optimal mi se părea identic cu ultra în meniuri?

Nu mi se pare deloc jucabil la 23-27FPS. Eu merg cu DX9 și medium settings ca să am pe la 45-65 FPS pe laptop (2860QM, 16GB RAM, Quadro 4000M).
 
Hitman: Absolution

Io tocmai am început să joc Hitman: Absolution. Asta nu e nici o recenzie și nici nu conține spoilers. :smile:

Pe lîngă faptul că îmi face praf placa video pe Ultra în 1680x1050, jocul e foarte mișto dacă 1) îți plac jocurile stealth și 2) nu joci mai mult de o juma' de oră–o oră odată. M-a impresionat partea de la început, de introducere: aproape cinematografică, am fost foarte repede prins în poveste. Atmosfera, în mare parte ajutată de audio, este excelentă. Îmi plac atît vocea lui, cît și a gagicii de pe fundal care te ajută. Nu am avut experiențe cu motoare grafice high-end pînă de curînd, dar ăsta îmi place foarte mult: grafica este superbă și foarte reală. Kill-urile sînt mișto și sînt imediat satisfăcătoare, mai ales dacă sînt pe furiș și dacă a trebuit să aștepți pentru ele.

Ce nu-mi place e că devine relativ repede repetitiv (da' nu văd cum ar fi putut fi evitată chestia asta) și că ești destul de restrîns în mișcări (aparent, mai puțin restrîns decît în jocurile anterioare din serie).

Per total, pentru mine e o doză bună (dacă e mică :tongue:) de distracție computeristică. :smile:
 
Mai am o intrebare, ti se pare jocul cumva foarte dependent de procesor ? Un prieten l-a jucat pe un AMD X2 5000+ si un Ati HD 5670 cu tot ce se putea pe minim si il putea juca doar tactic, sistemul Rambo nu putea fi folosit din cauza framerate-ului foarte scazut.

Acelasi joc a fost jucat pe un Intel E5200 si o placa ATI HD 4670 la 1280x1024 fara probleme.
La mine nu e deloc dependent de procesor, se lățește pe toate core-urile și nu consumă mai nimic, nici memorie nu vrea prea multă (deh, limitări de consolă) dar trage 100% de GPU. Însă X2 5000+ e mult mai slab, 17% dintr-un CPU actual înseamnă >100% din el.

farcry3.png
 
Multumesc de ajutor. Asta e prima data cand vad un joc limitat de procesor la rezolutia cea mai mica si la detalii setate pe minim.
 
La mine nu e deloc dependent de procesor, se lățește pe toate core-urile și nu consumă mai nimic, nici memorie nu vrea prea multă (deh, limitări de consolă) dar trage 100% de GPU. Însă X2 5000+ e mult mai slab, 17% dintr-un CPU actual înseamnă >100% din el.

View attachment 8599

Caz în care nu poți trage concluzia că este limitat de procesor sau de video în cazul adus în discuție de Foxter :smile:
 
Io mi-am luat monstrulețul fix între cele două promoții Never Settle (aia veche și asta nouă, Reloaded). I R sad că era și FarCry 3 pe-acolo. Plus că amazon.de văd că nu-i printre retailers. :frown:
 
Am luat jucat si eu vreo 70% din Baldurs Gate Siege of Dragonspear. E un joc care a starnit numeroase controverse pt ca au bagat un personaj transexual si o replica care ironizeaza Gamergate. De asemenea modificarile de interfata nu prea au prins la fanii Baldurs Gate.

Lasand astea la o parte pe mine m-a iritat tona de buguri cu care a venit jocul.

Trebuie sa recunosc ca developerul a reactionat rapid si a scos primul patch dupa 2 saptamani de la lansarea jocului si se pare ca inca mai lucreaza la rezolvarea problemelor ramase.

Per total un un joc ok dar caruia ii lipseste free roamingul din Baldurs Gate EE 1 si 2. O sa il rejoc dupa ce mai elimina din buguri.
 
N-a reacționat rapid, pur și simplu așa se scot jocurile și alte programe, cu bug-uri cunoscute și care vor fi rezolvate în timp, că nu e timp să se rezolve până la lansarea oficială. Cam ca autostrăzile la noi. Of course, asta nu scuză chestiile complet scăpate de sub control, gen Heores 6.
 
Cel mai bun joc pe care l-am jucat în ultima vreme e Witcher 3. Pe ce îmi arată jocul, am contorizat până la final peste 60 de ore, și nu am rezolvat toate side-quest-urile. Foarte bună calitatea dialogurilor, vocile, lumea, lore-ul. Și micile amănunte care te fac să te oprești din joc, hohotind, de se uită ceilalți la tine ca la un nebun. Recomand.
 
60 de ore? Eu am strans vreo 90 la primul play-trough la care cred ca am mai adaugat 20 cu primul add-on. Acu' astept Blood & wine, urmatorul addon.
 
Nu mai stiu cat am jucat, dar m-am oprit aproape de final, probabil mai aveam vreo 2-3 ore pana sa il termin. A fost foarte bun, mai putin plimbatul de nebun prin Novigrad si in jurul lui pentru side-quests.

Ce e destul de bine, imo, e ca daca faci cat mai multe side quests ajungi la un nivel la care luptele nu mai sunt atat de complicate incat sa mori in serie cum mi se intampla uneori in W1 sau in W2 mai pe la inceput. Imi amintesc ca in W1 prima data cand l-am jucat am avut o batalie prin primele 3-4 ore de joc la care mi-a luat vreo 1-2 ore ca sa trec de ea.
 
Am 60 de ore pentru că am instalat un mod care mă lasă să călătoresc instant fără să mai trebuiască să dau de un semn de fast travel. Uneori l-am utilizat :smile:
 
Dupa o vesnicie de la lansare m-am apucat si eu de Mass Effect 3. Dupa prima jumatate de ora sunt foarte multumit, suficient de multumit incat sa nu plang ca am instalat Origin. Ce imi pare rau e ca desi am cumparat trilogia, DLC-urile din Mass Effect 2 nu sunt incluse si in cel pe care il cumparasem pe Steam erau incluse doar jumatate, alea mai putin interesante.

Din 2012 incoace au mai aparut jocuri interesante, cu exceptia Witcher 3 si Deus Ex MD pe care deja le-am cumparat si partial jucat?
 
Back
Top