Ultima carte citită

...Shogun se citește în 2 zile toată (testat de mine într-o sesiune la facultate).

Whoaaaa, Rainman, chill... :shocked:
Ori de cate ori am citit Shogun m-am mirat ca am rabdare sa trec peste inceput. Clavell face multi rusi de rusine :biggrin2:
5 zile, de luni pana vineri, dupa liceu (dupa ora 14.30).
 
Înainte de fiecare sesiune mergeam cu un prieten la anticariatele de pe la Universitate (heh, ce vremuri) să facem plinul cu chestii de citit. Ne mai rămânea cam o zi de învățat la fiecare examen; diferența fiind că el învăța o zi și lua 9, eu învățam o zi și luam 7, da' asta e, n-a murit nimeni. P-aia cu Shogun-ul o țin minte foarte clar pentru că nu mi-a mai rămas nici o zi de învățat, am luat 5 la examenul ăla :biggrin:.
 
Bine ca mi-ati adus aminte si de Clavell. :thumbs:
Tocma' ce-am comandat 5 carti din The Asian Saga si saptamina viitoare apare si a sasea carte din serie pe la chioscurile de ziare.

Mai am ceva chestii din tineretea mea de adunat:
Sven Hassel (mi-au venit saptamina trecuta, 14 carti, fo' doua stiu sigur ca nu le-am citit)
Vintila Corbul (&Eugen Burada)(greu de gasit dar o sa caut)
Rodica Ojog Brasoveanu (pe linga romanele politiste "clasice" avea si o serie "politista" de pe vremea boierilor)
 
  • Like
Reactions: Neo
Ori de cate ori am citit Shogun m-am mirat ca am rabdare sa trec peste inceput. Clavell face multi rusi de rusine :biggrin2:
Nu știu de ruși, dar mie Shogun mi s-a părut oribil de plictisitor când eram mic iar acum nu am avut nicio problemă să mă prindă foarte tare de la primele pagini. Sunt o groază de easter eggs și chestii aparent minore care în timp devin importante. Saltul dintre ere din primele trei cărți este fantastic - de exemplu boleșnițele cu care oamenii se confruntă în Changi/King Rat sunt perfect tratabile dar nu au cu ce, în Tai Pan au cu ce dar nu știu că se pot trata (plus conceptele legate de baie/spălat) iar în Shogun au cu ce, tratează dar nu știu de ce (din nou apar conceptele de baie/spălat și curățenie personală șamd).
 
In momentul asta eu nu pot concepe atat timp.
Trebuie sa citesc o carte de vreo doua sute de pagini despre cum se navigheaza cu nave cu panze si mai mult de cateva pagini pe seara nu pot citi ca adorm cu cartea in mana.
Pe scurt, va invidiez pentru timpul ala.
 
Tocmai ce am terminat (iar) Dune-ul romanesc (aka Dan Dobos - Trologia Abatia) si am inceput Trezirea Leviatanului. Interesanta pana acum :smile:
 
In momentul asta eu nu pot concepe atat timp.
Trebuie sa citesc o carte de vreo doua sute de pagini despre cum se navigheaza cu nave cu panze si mai mult de cateva pagini pe seara nu pot citi ca adorm cu cartea in mana.
Pe scurt, va invidiez pentru timpul ala.

Bine noh, experienta e importanta nu teoria. :tongue: Ce carte e?
 
[...] am inceput Trezirea Leviatanului. Interesanta pana acum :smile:
Hmm, vad ca face parte din seria The Expanse. Mie serialul The Expanse mi-a placut asa ca banuiesc ca si cartile sunt super OK.
Da' ai ceva de citit. 8 carti pina acu' plus inca 8 povestiri scurte sau asa ceva. :eek:
 
Bine noh, experienta e importanta nu teoria. :tongue: Ce carte e?
Aici se dau trei examene pentru veliere. Din ... cartea aia. Deci e importanta.
Ti-as spune titlul dar nu cred ca iti foloseste, e in suedeza. Dar cartea e foarte buna, chiar fara sa stiu am facut curs cu el.
Inchei aici off-topicul, trimit pe PM restul de ce vroiam sa scriu aici.
 
De ceva timp încoace vreau să citesc cărțile lui Adrian Tchaikovsky, mai precis Children of time și Children of Ruin, Children of Memory fiind programată pentru anul acesta în noiembrie.

Nu am reușit să pun mâna pe cărțile propriu-zise decât în varianta audiobook de pe Audible la care am un abonament foarte convenabil de ceva timp (la un moment dat ajung eu să-mi continui acumularea colecției de hardcovers :biggrin:).

Children of Time este un roman hard SF aș spune cu niște idei din biologie care îmi aduc aminte de cărțile lui Michael Crichton. Este acel pas insignifiant de la realitate la fantezie care nu pare absolut deloc deplasat dacă ai ceva idee despre biologie, dar care face lucrurile de o mie de ori mai interesante. Cartea mi se pare foarte bună - sunt pe la jumătate - și tipa care o citește ciripește foarte plăcut. Nu aș vrea să scriu mai multe pentru că trebuie citită (sau ascultată), mă bucur mult că wikipedia nu are plot summary la ea :smile:
 
Back
Top