TV

La mine set-up-ul e ca stau cam la 2 - 2.5 m de el. Am facut niste teste in showroom si ala de 65 mi s-a parut prea mare pentru distanta asta. Gen la cinema cand stai intr-un rand prea in fata. :biggrin: Plus ca asa am unde sa cresc... de la 65 trebuia sa trec la 77 care e deja nesimtire. :biggrin:
 
Nu e OLED, dar este 3LED :biggrin: si cam nici nu stiu cat peste 2.5m diagonala ca nu am ruleta mai mare. Ah, da, e doar 1080p dar chiar nu ma deranjeaza. Epson TW5400. Ok, off topic.
 
Ok, dacă tot ați redeschis subiectul: mă gândesc să schimb și eu TV-ul. Ăsta actual (Samsung UE40F5500) a cam obosit: se oprește singur câteodată, își mai dă singur restart, mai ales prin netflix/hbo go, incarca destul de greu netflixu si tot restul. Si parca e prea mic (102cm). 7 ani cred ca ii ajung. :smile:
Asadar ar fi cazul de unul putin mai mare, 4k si HDR (sa am motiv sa iau si PS5 peste vreo 2-3 luni).
Acu' vine intrebarea - sunt diferente atat mari intre astea mai de buget 3-500 euro si alea scumpe cat un iphone? :biggrin:
 
Depinde pe cine intrebi. Sunt diferente atat de mari intre boxe de 300 euro si alea scumpe cat un iphone? :biggrin:

Personal eu nu as lua unul care sa nu aiba setari suficient de avansate pentru a-l face sa se vada cum vreau eu (de exemplu unele entry nu iti permit sa dezactivezi jegul ala de soap opera effect) si care sa nu aiba PC / low latency mode - nu toate modelele mai ieftine au. Cand iti alegi un model care ti se potriveste la buget si dimensiune cauta niste reviews pe goagle/youtube si vezi ce si cum. Asta FARA sa mai intru in discutia despre calitatea imaginii. :goofy:
 
PS5=HDMI 2.1. Și deja ajungi într-o zonă de preț apropiată de aifon. :angel:

Așa ca sfat personal ți-aș sugera să te uiți la OLED-uri. Dacă nu trebuie să-ți vinzi un rinichi ofcorz. :smile:
 
Eh, HDMI 2.1 nu e obligatoriu. Dar dacă vrei 2.1 și vrei să legi și PC and stuff la el (cu 120Hz/variable refresh), vezi și câte intrări HDMI 2.1 are, pentru că majoritatea au doar o intrare.
 
Singurul lucru bun e panelul VA.
In rest 8bits+FRC, 60Hz, Edge led, lipsă Dolby Vision, ciuciu DTS. Diagonala cam mică și aia.

Dacă nu te deranjează lipsurile atunci ăla e. :angel:
 
Oled de >1000€ să vă luați voi cu rinichii voștri. :biggrin:
Eu mă gândeam la un d'astă: https://www.otto.de/p/samsung-gu50t...5-cm-50-zoll-4k-ultra-hd-smart-tv-1111668415/
Mă sperie treaba aia cu "Made for Germany", sper să nu aibă meniu exclusiv în germană. În rest mi se pare decent pentru ce așteptări/nevoi am eu.
O să încerc să fac un drum și printr-un magazin specializat să văd niște modele (până în 500€) și cu ochii mei.
Macar compara-l cu asta (cred ca e cel mai basic QLED).
 
L-am comparat. Nu m-a impresionat. Pur si simplu nu am cerinte prea mari de la televizor. Personal sunt perfect multumit de calitatea imaginii astuia vechi de 7 ani pe care nu l-as schimba daca nu ar fi pe moarte.
M-am holbat la munca la tv-uri de toate felurile (artistii aveau nevoie de acuratete a culorilor buna si rezolutii mari) si nu mi-au placut unele dintre ele; Sony de exemplu mi se pare ca are culori foarte sterse iar Samsungurile noi, in special cele QLED, aveau culori prea vii, artificiale. Anyway, sunt ciudat eu, ca eram singurul care avea parerile astea. :biggrin:
Am gasit si asta pe otto (vreau de la astia pentru ca pot sa iau in rate, ca's zgarcit): https://www.otto.de/p/tcl-50c715-ql...android-tv-1123158296/#variationId=1123158297. QLED :biggrin:
O sa mai fac sapaturi sa aflu care e treaba cu TCL (pana acum am gasit review-uri bune).
 
Made for Germany = include o versiune de Samsung Hub dedicată țării, în care sunt aplicații exclusiv disponibile pentru Germania, sau promoții și coduri doar pentru Germania pentru serviciile de streaming, de-astea. Posibil să aibă preîncărcate și listele de programe TV germane, sateliți germani, etc. Fiindcă germanii se cred mai speciali și își fac propriile datacentere, propriile aplicații, propriile setări, propriile tot. Crecă se zgârie pe ochi că China a reușit să impună lui Google un Play Store dedicat și Germania nu.

TCL e printre brandurile de care n-a auzit nimeni în afara granițelor germane. Ca și Telefunken, Normende, Grundig, sau Medion la tablete/mobile, Neff la electrocasnice, etc.

Întrebarea e dacă sigur vrei să plătești un Smart TV, în care 1) depinzi de actualizările software ale producătorului, căruia după 1-2 ani i se cam rupe și te trezești că nu mai merge netflix sau ceva, și 2) ai toate șansele să vezi reclame inserate de producător, că de ce să nu mai facă niște bani în plus și din asta, că doar ce o să faci, dai cu televizorul pe fereastră? Io unul aș face pe dracu-n patru să evit smart shit mai ales de la alde Samsung - dacă mai găsesc vreun model non-smart cu ce caracteristici vreau, sau dacă se poate roota ca să se dezinstaleze niște chestii...
 
puterfixer TCL exista si aici. Probabil e un fel de marca localizata.
Spre exemplu aici nu avem Tefal, dar exista aceleasi produse sub un alt brand.
 
Am dibuit si treaba cu Made for Germany si nu suna rau. Chestii moca nu ma deranjeaza. Sper totusi sa nu insemne si meniu exclusiv in Germana (desi asa poate ma forteaza sa invat mai repede limba :biggrin:).
Nu ma deranjeaza treaba cu Smart. Asta actual e smartv - ma rog, cat de smart putea sa fie un TV din 2013 - si nu am avut probleme in a instala netflix si tot restul; functioneaza inca ok partea asta (greoi si cu erori/restarturi ocazionale, dar merge). Iar ultimul update a venit de la Samsung acu vreo 2 ani, parca, deci a tinut ceva vreme suportul de la producator.
Am incercat o vreme sa ma joc cu niste alternative la smart (raspbery pi si un niste dongle android tv) si mi se pare prea mare bataia de cap. D'asta mi se pare interesant TCL, Android cu app store pare interesant, mai ales in privinta instalarii unor aplicatii region locked (pe asta vechi de exemplu am HBO GO instalat din RO si merge in continuare - abonamentul a ramas cel de acasa, de 20 lei pe luna :biggrin:).
Din cate am citit pe internets TCL e ceva firma (mare) chinezeasca care incearca sa se extinda la nivel global, de aici si ceva oferte/preturi bunicele.
 
L-am comparat. Nu m-a impresionat. Pur si simplu nu am cerinte prea mari de la televizor. Personal sunt perfect multumit de calitatea imaginii astuia vechi de 7 ani pe care nu l-as schimba daca nu ar fi pe moarte.
M-am holbat la munca la tv-uri de toate felurile (artistii aveau nevoie de acuratete a culorilor buna si rezolutii mari) si nu mi-au placut unele dintre ele; Sony de exemplu mi se pare ca are culori foarte sterse iar Samsungurile noi, in special cele QLED, aveau culori prea vii, artificiale. Anyway, sunt ciudat eu, ca eram singurul care avea parerile astea. :biggrin:
Am gasit si asta pe otto (vreau de la astia pentru ca pot sa iau in rate, ca's zgarcit): https://www.otto.de/p/tcl-50c715-ql...android-tv-1123158296/#variationId=1123158297. QLED :biggrin:
O sa mai fac sapaturi sa aflu care e treaba cu TCL (pana acum am gasit review-uri bune).
Io am folosit un Samsung de 36'' 720p/1080i de prin 2007 până anul ăsta când l-am lăsat de unde m-am mutat.

Am fost mereu mulțumit de el și nu m-au atras deloc chestiile astea noi pe care totul se vede ca o telenovelă :biggrin:

Deci nu ești singurul.


IMHO cele mai mișto culori au fost mereu la TVurile cu plasmă, dar nu se mai găsesc, nu se mai fabrică, sunt grele ca dracu și generează o tonă de căldură. Dar face hernie hoțul dacă vrea să plece cu TVul și nu sunt "smart" (mie-mi place chestia asta pentru că sincer OSurile din TVuri mi se par oribile și nenecesare (prefer mereu să adaug eu un Chromecast dacă vreau casting ffs).
 
Back
Top