TV

Am si eu nevoie de un televizor la Dorna, as putea face un schimb multiplu si sa trimit acolo cel mai mic televizor pe care il am prin casa si sa iau unul nou in sufragerie si tot asa, dar in lipsa de continut nu ma atrage deloc ideea de 4K. Inca am multe filme la 240 de linii si nu gasesc pe nicaieri versiuni mai bune (ex: Stalker), nici mama bunicii sorei interpolarii nu ma ajuta sa le vad macar FHD :frown:
 
P-alea 240i pe telefon le vezi cel mai bine.

Probabil o sa dau comanda de 55KU6072, intai sa primesc aprobare de buget si apoi (ca nu e graba) poate pica vreo reducere, da d'aia pe bune.
De la un angajat Samsung am înțeles că seria asta nu mai intră și la altă reducere de BF. Ceea ce nu înseamnă că nu se vor ieftini pe viitor. Depinde cât ești dispus să aștepți.

Chestia e că eu nu reușesc să-l cuplez la PC... am adaptor DVI la HDMI, apoi cablu HDMI, care intră în TV la mufa 1 HDMI/DVI. La Multiple displays în Nvidia CP nu apare. De ce?
EDIT: la loc comanda, cablu bușit la partea dinspre adaptor. Nu-mi dau seama cum s-a-ntâmplat...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LNT
Te ajut cu nişte setări când ajung acasă, că am un colaj cu câteva screenshoturi.

Cam asta folosesc eu ca setări "Expert" ale imaginii, pe mod Standard.
La Auto Motion Plus folosesc Personalizat, cu sliderul la 3, mai mult nu suport efectul de telenovelă.
La Balans de alb 2 puncte eu am setat nivel albastru la -10, Samsung au o dominantă rece. La tine poate să nu fie necesar sau să trebuiască mai mult.
În plus, la Sistem>Senzor Eco îl am activat cu sliderul la 3, restul de la Eco dezactivat. Seara, la lumina stinsă, se autoreglează și 3 (lumină de fundal) e suficient. Mie nu-mi place să-mi scoată lumina ochii. :smile:
 

Attachments

  • setari Samsung ku.jpg
    setari Samsung ku.jpg
    220.9 KB · Views: 23
Mulțumesc, și ale mele sunt cam pe acolo, cu mentiunea că nu am găsit cum să activez opțiunea negru HDMI, mai sap.
Nu stiu dacă am menționat că nu-mi place piciorul, dar Auto Motion Plus tinde să ia locul 1 la chestiile negative, noroc ca se poate dezactiva.
 
Am dat si eu comanda de un Samsung 55KU6092 la 2500 RON la eMag si ma oftic ca nu am fost suficient de rapid ca sa comand 60KU6072 la3000 RON.

L.E: Imi poate spune cineva din cei ce au modelul asta daca are HDMI 2.0 (60 Hz) sau HDMI 1.4 (30 Hz)? Nu cred ca e nici o diferenta la ochimetru dar ma intreb asa, de dragul specificatiilor tehnice.
 
Last edited:
Ceva nu se pupa cu preturile la emag la modelele alea doua, mi se pare ca le-au manarit dupa ce o expirat. Sau chiar inainte.

In fine, eu am luat 60KU6072 de la garaj cu 3700, sper sa ajunga pana la craciun.
 
Să le folosiți sănătoși! Sunt TV-uri bune, n-o să vă dezamăgească.

Bun, cumpărat cablu HDMI în locul celui bușit. Cuplat PC pe HDMI la TV.
Probleme:
- nu se setează pe 4k, deși apare în Nvidia CP. Bine, placa video (8800GT) nu poate, bănuiesc că asta e cauza, nu?
- fiindcă (1), setat deci pe full HD 1920x1080(p), asta știe și poate,
- legat de (2), de ce nu pot seta jocul (PES 2016) pe full HD? Când folosesc monitorul (rezoluție 1680x1050) merge din setările jocului pe această rezoluție, dar cu TV-ul setat pe full HD setările arată maximum 1366x768 parcă ar fi laptop. Evident, am folosit 1280x720 că e 16/9.
Soluții?
 
  • Like
Reactions: LNT
Mulțumesc, am găsit între timp și eu soluția (bifat chestia cu DPI-ul). Altă viață FHD! :bravo:Yes!!:majoreta:
 
Slabut. Ai mei au 2 Samsung LE-32S71 care inca functioneaza foarte bine, luate impreuna prin 2007.
 
Mi l-a livrat curierul, e mare. Acum mi-am dat seama de ce parea dezamagit sambata cand i-am spus ca nu ma gaseste si sa incerce azi. Si cand spun ca e mare, e mare, am rabatat banchetele de la masina si abia a intrat.
 
Te cred și eu că-i mare. Chiar și 50"-ul meu n-a încăput prea ușor în spate.
Să revii cu ceva impresii.
 
Și eu le-am luat alor mei un Samsung UE48J5500, la vreo 1400 de lei. Ținând cont că acum au un Sony de 72 de cm, cu tub Trinitron, cred că va fi un mic upgrade.
 
Vad cs au bagat in Auchan niste smarturi JVC de 40 de inchi la 1100 Lei. Nu am investigat ce si cum. Probabil niste chinezisme...
 
Back
Top