TV

125 cm mi se par suficienți... deocamdată. :hihi: La 3,5 m chiar se vede OK. Mai aproape ai tendința de a baleia cu capul, dată fiind mărimea ecranului. De aproape e OK în scene statice, gen navigare pe net, vizionare foto etc.
 
Repet intrebarea: ce continut gasiti pentru asemenea televizoare? Ca doar nu stati toata ziua sa cautati continut 4k pe YouTube si nici filme la 80 GB bucata. Pe cablu nu transmite nimeni peste 1080i, din ala nu are ce 4k sa interpoleze si sa se vada mai bine decat 1080p.
 
Problema e simplă: un upscaling bun poate spori detaliile aparente (subiectiv percepute) ale imaginii, pentru diagonale mari ale ecranului. Asta e ceea ce spun producătorii de TV-uri şi tind să le dau dreptate.
Cum văd eu treaba: ia de pildă o poză de o anume rezoluţie (de ex. 640x480) şi pe de o parte fă-i upscaling bun la o rezoluţie superioară (5 Mpix), iar pe de altă parte (şi imaginar) măreşte-o la 5 MPix mărindu-i fiecare pixel în parte fără upscaling. Prima imagine (cazul 4k upscaling, TV diagonală mare) va arăta percepţiei ochiului mai fină, cealaltă va avea detaliile aparente nişte pixeli vizibili, gen macroblocuri (cazul TV full HD de diagonală mare). Cam asta ar fi explicaţia teoretică.
Explică tipul ăsta aici mai bine ca mine, cazul folosirii Photoshop pentru "îmbunătăţirea" imaginii.
 
Adică afișezi aceeași imagine pe mai mulți pixeli evitând efectul de pixelare pătrățoasă a scalării lineare, fără upscaling. Dar atât. Nu există "detalii mai fine" decât imaginea originală, fiindcă upscaling-ul nu poate inventa detalii care nu există în original. Restul e marketing agățat cu disperare de impresii.
 
Cam aşa ceva, face imaginea mai "suportabilă", nicidecum mai bună decât originalul, dar mai bună, perceptiv, decât pe un full HD de aceeaşi diagonală (mare, neapărat), exact cum o face şi upscalingul de la SD la full HD. Apoi intervine chestia cu cât de bun e upscalerul. Iar la Samsung acesta e foarte bun. Chiar şi cu conţinut comprimat mai serios. Iar diferenţa o fac scenele în mişcare, unde inventarea de pixeli deja devine importantă/critică.
 
Da, dacă aveai un FHD la aceeași diagonală, acolo ai fi văzut pixelii mai mari. Însă nu semnificativ - creșterea de la 104 la 155cm diagonală este totuși foarte mică în dimensiunea pixelului, iar de la 3 metri distanță mă foarte îndoiesc că vezi așa ceva. Și acel „dacă” de la început e invalidat - nu aveai un FHD de un metru jumate înainte pentru a putea compara direct. :smile:
 
Desigur, "studiile" astea le fac pixel peeperii, pentru omul de rând e bine doar de ştiut că tehnologia upscaling caută să obţină cea mai bună calitate posibilă de la imaginile de rezoluţie inferioară celei native. Unele upsaler reuşesc mai mult, altele mai puţin. Restul, cum ai spus deja, e marketing pe pâine (uscată). :hihi:

Am separat partea în care nu mint:
upsuhd.jpg


În orice caz, concluzia mea personală este că merită un TV 4 k, dacă diagonala aleasă este mare (peste metru).

Apropo de paneluri de pe TV Samsung: se pot decodifica, vezi aici. Trebuie musai intrat in Service Menu. În mod normal secvenţa este următoarea (din stand by): Info>Settings>Mute>Power. La KU6072 mi-a mers, la KU6092, nu. Wtf? :what:
 
Deci gata ați scăpat, am luat Samsung 55KU6092 cu 2700lei.

Prima impresie? Ar fi mers unul de 60 de inch!

Imi place foarte mult imaginea, upscalingul de la 720p deși impresionant, face personajele să pară cam de ceară, sunetul e surprinzător de bun (mai putin important pentru mine, eu oricum il folosesc cu amplificator și boxe) per total sunt mulțumit!
4K e wow, am stat aseară și m-am uitat in neștire la reclamele pentru Planet Earth 2 pe youtube.
Partea care ma durea cel mai tare și anume jocurile e foarte faină, abia aștept vacanța să nu mai las controlerul din mână! Dacă la un low budget se văd asemenea detalii, mă intreb oare care este experiența de joc pe un OLED de ăla, pe care nu am să dau niciodată banii?!

Ce nu-mi place, dar nu-mi place absolut deloc:
1. Piciorul - argintiu, bleah, bling marca Samsung, nu cred că am sa rezist făra să-l vopsesc in negru.
2. Piciorul - plastic ieftin, de proastă calitate, făcut din hartie igienică reciclată, comparativ cu piciorul de la Panasonicul vechi de 9-10 ani, nu poate fi considerat nici macar o glumă proastă. Am mari rezerve că va rămâne pe poziție la un cutremur mai serios.
3. Piciorul
4. Piciorul

Mulțumesc din nou ursamajor pentru tot ajutorul și că m-ai tinut la curent cu prețurile și magazinele, 800 de lei economie nu e deloc de neglijat, rămân dator!
 
Ah, la naiba, mi se pare ca nu-ti place piciorul dar nu sunt sigur. :biggrin:

Sa-l stapinesti cu placere, spor la butonat si vizionat.
 
Cu plăcere, să-l foloseşti sănătos!
Chestia aia "ca de ceară" apare fiindcă probabil ai activată "vizionare clară digitală". Dezactiveaz-o şi imaginea se va îmbunătăţi. Aia e un soi de corespondent al "noise reduction" din foto, care şi consumă energie, şi distruge imaginea.
Te ajut cu nişte setări când ajung acasă, că am un colaj cu câteva screenshoturi.

PS: mie tocmai piciorul (adaosul metalic) mi-a plăcut faţă de ăla de la cel anterior, care era negru, din plastic.
 
Direct din magazin, l-am luat de la Metro, nu am cumparat niciodata online de la ei (nici nu stiam până ieri că vând online) și oricum vroiam sa-l testez inainte. Habar nu am cum e cu garanția, evit in general să cumpăr de la Metro, pentru că teoretic nu-s eu proprietar, ci firma deținătoare de card Metro, dar in fine, sper sa nu fie cazul de garanții și OPC uri.
 
De la Metro se poate cumpara si pe persoana fizica, afaik. OPC nu se aplica daca ai luat TV-ul pe firma.
 
piciorul de la Panasonicul vechi de 9-10 ani
Păi tot TV-ul nou e greu cât juma' de picior de la o plasmă. Eu aș prinde de perete orice TV mare, altfel form factor-ul îl face instabil cu orice picior care nu ocupă o suprafață impractic de mare.
 
N-am cum sa-l prind pe perete/n-am niciun perete disponibil, că am casă mai mult din sticlă! Am sa-i ridic un zid mic in sufragerie, da' mai la vară! :wink:
 
Probabil o sa dau comanda de 55KU6072, intai sa primesc aprobare de buget si apoi (ca nu e graba) poate pica vreo reducere, da d'aia pe bune. Inca nu m-am lamurit cu distantele, am tras niste dungi pe perete da tot nu mi-e clar. Probabil o sa fie o scuza buna pentru urmatoarea gaselnita de dupa HDR.
 
Back
Top