TV

Sa nu fim rai, sunt convins ca si Samsuns si LG au produse fantastice din punct de vedere tehnic la pretul corect.
Asa cum sunt convins ca fac si alte produse doar ca sa aiba un portofoliu variat cu constrangeri de pret.
De asta noi trebuie sa avem inteligenta sa alegem acel model care serveste nevoilor noastre, fara sa favorizam o anumita marca, care la randul ei poate face aceleasi "minuni" peste ceva timp.
 
Noi nu suntem răi, privim adevărul în faţă. De data asta, cu acele paneluri "4k" RGBW, LG chiar trage lumea pe sfoară. Lumea săracă, culmea.

PS: ăştia-s răi. :biggrin:
 
Last edited:
Fcuk me, nu mă gândeam că o să fie așa de greu și că de fapt 4K nu e chiar 4 K! Azi a apărut asta cu RGBW, mâine ce-o să mai fie? Mai iau eu TV la sulivară până am să stapânesc toate tehnicalitățile. In 3500 de lei, 55 inch și 4K nu am decât o singura opțiune (SAMSUNG UE55KU6092) și asta nu prea-mi place (nu că am ceva cu Samsung, dar aș fi vrut să am de unde alege).

Intre timp am hotărât că nu iau mai mic de 55inch și nici nu am de gând să suplimentez bugetul, deci poate că e cazul să mă uit și in zona full HD.
 
Last edited:
Ala e OK, e seria 6, am vazut si eu unul de 50" expus in Carrefour si parea OK. Eu zic ca n-ai sa regreti. Vezi ca la Carrefour ala de 50" era 2300 lei (mult mai ieftin, 12 mil. in plus pentru 5" nu merita), un soi de best buy.
 
După incă 2 zile de citit și comparat, tot nu sunt convins.

În povestea cu pixelu' RGBW care n-ar fi chiar un pixel adevărat, de unde și rezoluția 4K care cică n-ar fi chiar 4K, se dă un război furibund între Samsung și LG cu argumente de marketing de o parte si de alta.

LG spune că a găsit o metodă de a fabrica paneluri mai ieftine și cu consum mai mic introducând acel subpixel W in stuctura pixelilor.
Samsung spune că acel subpixel nu ar trebui să fie pus la socoteala când se calculează rezoluția și ca de fapt panelurile RGBW sunt 3K.
LG spune ba pe-a mă-tii că nouă ne-au certificat panelurile ca fiind 4K, numeroase instituții de standardizare gen TUV, ISO, Intertek etc.
Samsung spune că la panelurile RGBW culorile nu sunt ce ar trebui să fie, datorită “dilutiei” introdusă de acel pixel alb.
LG spune că diferenta nu este sesizabilă si că unghiurile de vizibilitate sunt mult imbunătățite comparativ cu panelurile Samsung.


Nasol e ca nicun producator nu spune clar cu subiect si predicat ce tip de panel foloseste pentru fiecare model in parte.
Nasol e ca pentru modelele derivate ce se vand in .ro nu sunt reviewuri pe net sau daca sunt, e vorba de advertoriale și alea nu se pun.


In cele 2 zile de săpat am ales niste finalisti, (pâna ma hotărăsc eu, nu mai găsesc niciunul), conditiile sunt aceleași, cu diferenta ca nu am mai tinut cont de 1,2,3 sute de lei in plus fata de bugetul inițial stabilit. M-am tot dus prin magazine, dar stiti si voi cum se vând TV urile la noi si am evitat pe cât posibil interactiunea cu ființele de pe la Altex că oricum habar nu au de nimic.


Dilemele sunt aceleasi, acu’ a mai aparut una in plus:

IPS vs VA ? RGB vs RGBW? Curb vs plat? Scump vs ieftin?

Televizor LED Smart Ultra HD, 138cm, SAMSUNG UE55KU6092


Televizor LED Smart Ultra HD, 140cm, PANASONIC VIERA TX-55DXU601 - 5 ani garantie.


Televizor LED Smart Ultra HD, webOS 3.0, 140cm, LG 55UH605V - ieftin/RGBW/IPS/câh


Televizor LED Smart Ultra HD, 139cm, PHILIPS 55PUH6101/88 - hmm parca n-as lua Philips, dar e de studiat


Televizor LED Smart Ultra HD, Android, 139cm, PHILIPS 55PUS6561/12


Televizor LED Smart Panasonic, 139 cm, TX-55DX600E, 4K Ultra HD


Televizor LED Curbat Smart Samsung, 138 cm, 55KU6172, 4K Ultra HD - curbat (asta-mi mai lipsea de citit o tona de review uri - flat vs curved )
 
Eu as zice asa. Iei de la emag ca-l poti returna in 30 zile fara intrebari parca.
Incepi cu unul curbat ca sa vezi ce si cum. Ala care intra in bugetul maxim disponibil.
Daca ceva pare nelalocul lui iei unul plat tot care intra in bugetul maxim.
Asta e, mai mult de atit cred ca nu poti face. Review-ul e review dar cind ai lighioana in casa te kci pe el review. :biggrin:

Si in alta ordine de idei io fiind mosneag cu idei putine si fixe am una: Panasonic.
 
io fiind mosneag cu idei putine si fixe am una: Panasonic.
Nu mai e ce-a fost, tataie. :biggrin:

radul, cu panelurile treaba e... complicată. Nu afli de unde este decât din codul de service (cel puţin la Samsung). Samsung, LG îşi fac paneluri şi singuri, dar folosesc şi de la alţii: AUO, Sharp etc. Oricum, la entry level intră paneluri mai slabe, logic. E loterie ce fel de panel vei avea pe TV, de ex. la Samsung poţi avea Samsung, AUO, Sharp. Eu am AUO, care e mai bun decât Samsung şi Sharp, cel puţin asta reiese din teste.
Oricum, la gama entry Samsung stă mai bine decât concurenţa, aşa că eu îţi recomand Samsung (KU6092 ăla e best buy). Despre flat/curved ce să zic, doar că acel curbat nu aduce un plus absolut deloc.
 
Nu neg nene dar io am o plasma Panasonic de fo' 9 ani si merge brici in continuare si un LCD d'asta dăştept care arata bine la retina.

Fraza de mai sus n-as vrea sa intre in categoria Ce am eu e bun ci e doar o constatare. :smile:
 
First world problems :tongue:
Exact! :smile: Urmeaza chip tuningul că și acolo am niste intrebări existențiale , mă lansez pe topicul de auto imediat ce rezolv cu TV ul.

Eu as zice asa. Iei de la emag ca-l poti returna in 30 zile fara intrebari parca.
Review-ul e review dar cind ai lighioana in casa te kci pe el review. :biggrin:

Si in alta ordine de idei io fiind mosneag cu idei putine si fixe am una: Panasonic.

Corect! Nimic nu se compara cu butonatul de acasă! Numai că nu am timp de dansul cu returnările (bine ca am timp de citit despre pixeli).
Unde-s plasmele Panasonic cand ai nevoie de ele?
 
Multumesc mult pentru ajutor !!! Incă oscilez intre Samsung și LG ul ieftin cu IPS, pentru ca nu am găsit nicio justificare pentru care să dau 700 lei in plus pe Samsung (poate doar al 2lea USB ). Nu-i vorba de bani, e vorba ca tre sa fiu eu convins ca merită diferența și pâna acum argumentele sunt subțiri.
Multumesc din mult nou!
 
Argumente (doar) subiective (prin teste făcute la achiziție) am destule să-ți dau: în primul rând imaginea mai bună pe Samsung cu VA decât pe LG cu IPS: contrast mai bun, culori mai bune, nivel de negru incredibil pentru un LED etc. Apoi, OS-ul (Tizen) e mai bun, TV-ul mai responsiv (quad core vs dual core). Iar dacă diferența e așa mare (700 lei) cred că LG-ul mai are și alte lipsuri. Totuși, la aceleași dotări ar fi trebuit să fie mai aproape ca preț, mai ales că și cele ce ți le recomand sunt deja reduse la preț. Alegerea e a ta, dar eu insist să iei Samsung. Singura chestie e să-l testezi în magazin pentru uniformitatea iluminării, unde iarăși Samsung stă mai bine ca LG. Dar ține și de noroc (în cazul în care îl iei orbește). Te pot ajuta cu fișiere de test dacă vrei.
Notă: ține seama că te sfătuiește un fost LGist. Samsungar sunt de o săptămână doar.

Eu am profitat de faptul că și socrii mei doreau un TV nou și li l-am pasat lor pe 43KU6072, iar eu am luat un 50KU6092. Tot seria 6, cu toate alea pe el. Me happy now... deși e cam mare pentru sufrageria mea, dar mă obișnuiesc din mers. :biggrin: Oricum, la filme e bestial!
 
Last edited:
Cam 5,9x3,7m. Mă uit de la 1,5m până la vreo 3,5 m distanță de TV, în funcție de dispoziție. :biggrin: Te gândești la asta? După mine e un big bullshit. :hihi:
 
Da, m-am uitat pe masuratori de genul ala si nu mi se par realiste. Eu tot 3.5m am pana la tv si ma gandesc sa iau cu diagonala de 130-140cm. Tot samsung.
 
Back
Top