Test de viteză - Speedtest.net

217936376.png
217936633.png

217936873.png
217937076.png

217937269.png


ADSL Romtelecom.
 












Testat de la servici cand consumatorii majoritari (suportul Bitdefender) erau liberi.

Daca sunt prezenti, externul cu America e cam de 7 kb/s.

Verific si de acasa ADSL 2Mb si postez.
 
ISP: Romtelecom
Conexiune: ADSL 6Mb
Locație: București



ISP: Romplus
Conexiune: 50Mbps UTP
Locație: București
Holy sh|t:

Restul sunt oarecum sub Romtelecom, probabil peering-ul varză :rolleyes:

 
Soluție optimă nu prea există, ori ai un ISP serios, care nu-ți dă de obicei peste 10Mbit la prețuri normale, dar îi cam ai peste tot, fie București fie New York, ori ai un ISP de cartier care are țeavă la metropolitană dar îți dă extern cu țârâita, că e scump și trebe și el să trăiască.
 
...sau bagi iLink :smile:
Am viteză mult peste UPC, de exemplu, şi metropolitan, şi extern. cam 1 MB/s extern şi metro la 100 Mbit/s.
 
La Romtelecom e cu adevarat penibila viteza de upload, faci ratio pe torrente la p*livara. Am Romtelecom la a mea prietena acasa si nu stiu cum sa scap mai repede de contractul cu ei si sa pun un Fiberlink ceva sa mearga bine...
 
Soluție optimă nu prea există, ori ai un ISP serios, care nu-ți dă de obicei peste 10Mbit la prețuri normale, dar îi cam ai peste tot, fie București fie New York, ori ai un ISP de cartier care are țeavă la metropolitană dar îți dă extern cu țârâita, că e scump și trebe și el să trăiască.

Chestia ciudată este că extern merge mai nasol decât Romtelecomul la download, dar la upload e mai bun VS Romtelecom. Prin urmare, oamenii știu totuși să facă afaceri :smile: Iar prețul de 30RON/lună este mult sub orice alt ofertant :smile:
 
ISP: iLink
Conexiune: LAN cable.
Preţ: 45 lei/lună.

Metropolitan (Bucureşti):

---------------
New York:

...a se remarca upload-ul mai mare decât download-ul...
---------------
Londra:

Ceva peering la download e şi cu Londra. Yummy.
---------------
Tokyo:

Cam praf. Upload ok-ish, da' decât să iau ceva de la japonezi...
---------------
Adelaide:

La fel ca mai sus...
---------------
 
Fiindca acel quality index se bazeaza pe pingul timp de cateva secunde, nu pe vreun uptime sau altceva de genul asta.
 
Surpriza si mai mare este ca Republica Moldova e pe locul 3. :rolleyes:
In Romania infrastructura de comunicatii e relativ noua si e construita pe tehnologii recente - probabil ca asa se explica locul 6 in acel top.
 
Pentru Marius'95 (ca să nu poluez topicul de aici), asta e conexiunea mea uzuală, folosită la clienţi care nu dau net:
1048275805.png
1048279792.png

În funcţie de încărcare poate merge şi aşa:
1038142642.png
 
Last edited by a moderator:
Back
Top