Telefon

Backup WhatsApp: s-a rezolvat, am intrat în Google Drive prin desktop, am identificat secțiunea de Backups, am șters backup-ul vechi WhatsApp. A făcut azi-noapte un backup nou, a mers boboc. Plus că a scăzut de la 20GB la doar 4. Ce naiba era în 20GB, habar n-am. Să fie iubit.

Problemă nouă: deci acum trebuie să butonez la telefon timp de 2-3 zile până să-l pun iar la încărcat?! Deja am o zi jumate de utilizare relativ intensă, și bateria e abia la 50%.
 
personal obsesia cu „retina display” și densități de 300+ppi mi se par mult mai mult moft decât acuitate vizuală (cine vede diferența n-are decât să-și cumpere, da' cu laudele să se abțină) în detrimentul că toți acei pixeli în plus necesită mai multă muncă de la GPU și deci consum de energie mai mare.
Dacă tu nu vezi, nu înseamnă că nu este observabil. Depinde și de producătorul telefonului, nu toate displayurile sunt egale.

De asemenea, unde se ascund ecologiștii, srsly lol consum de energie mai mare :haha:
 
Exact, iau ecran prost pentru ochii mei slabi, deci shaddap :biggrin:

Aia cu consumul de energie nu am scos-o eu din puțul gândirii, ci unii la niște teste de telefoane mobile acu' ceva vreme. Mai mulți pixeli de prelucrat, mai mulți tranzistori de comandat, asta nu se face cu energie neglijabilă.

Meanwhile am mai butonat la el și l-am adus la 44%. Cu puțin chin, la noapte va fi pe la 5% ca să-i fac un ciclu complet de încărcare. Greu toată ziua cu telefonul în mână!
 
Exact, iau ecran prost pentru ochii mei slabi, deci shaddap :biggrin:

Aia cu consumul de energie nu am scos-o eu din puțul gândirii, ci unii la niște teste de telefoane mobile acu' ceva vreme. Mai mulți pixeli de prelucrat, mai mulți tranzistori de comandat, asta nu se face cu energie neglijabilă.

Meanwhile am mai butonat la el și l-am adus la 44%. Cu puțin chin, la noapte va fi pe la 5% ca să-i fac un ciclu complet de încărcare. Greu toată ziua cu telefonul în mână!
Vezi, de-aia sunt ecrane cu PPI mai mare, altfel te ține prea mult bateria :biggrin:
 
Ziua 3, 22%. Am terminat și toate clipurile youtube la care-s abonat, dijaba. Ăsta s-a ambiționat să mă țină până după-masă.
 
Cred ca e mai importanta eficienta energetica a procesorului si gpu-ului decat marimea ecranului. E posibil ca un telefon cu procesor eficient + un ecran cu rezolutie mare sa fie mai putin energofag decat unul cu procesor mai vechi + ecran cu rezolutie mica. Dar la baterii de 4000 + mAh, nu mi-as bate capul cu asta.
 
  • Like
Reactions: Neo
Ziua 3, 22%. Am terminat și toate clipurile youtube la care-s abonat, dijaba. Ăsta s-a ambiționat să mă țină până după-masă.
Ce telefoane mai ai prin casa? nu ii faci poza langa ceva sa imi pot da seama cat e de mare? Needj more powah :biggrin:
 
E lungan, da. Dar măcar nu e și lat. Ecranul are raport 19:9, deci aproape 2:1. Asta îl face încă destul de comod de folosit cu o singură mână. Recomand să decupezi un dreptunghi de hârtie cu dimensiunile potrivite ca să vezi cum vine în mână, că altfel prin comparație în poză e mai tricky.
 
Apropo de dual SIM, circulă zvonul că, calitatea semnalului e influențată de slot-ul în care e băgat fiecare SIM și ca slotul 2 e nașpa. După aventura cu roamingul din concediu am inversat între ele cele doua SIM-uri. Și nu, zvonul nu se confirmă, cel puțin la mine: Orange a ramas cu semnal 100% chiar daca l-am mutat in slot 2, iar Voda (mutat în slot 1) are acelasi semnal de rahat, cu care eram obișnuit. :zbang:
 

Attachments

  • Screenshot_20190709-123808.png
    Screenshot_20190709-123808.png
    140.2 KB · Views: 9
Eh, astea depind 100% de implementarea din telefon, nu doar de faptul că e dual SIM.
 
Oricum nu cred că vreodata să fi avut Voda semnal mai bun decat Orange, indiferent pe ce coclauri am mers, prin Ro. :frown:
 
Nu mai asculta Radio Șanț. Telefoanele dual sim dual radio erau niște rarități, ca să zici că tehnic telefonul are o diferență între un slot și altul. Astea sunt dual sim cu stand-by, folosesc un singur ansamblu radio pentru a autentifica 2 cartele SIM la 2 operatori (sau același). Acuma, fiindcă țările bananiere au făcut hei-rup de a-și face acoperire de telefonie mobilă la stilul fiecare operator cu rețeaua lui, așa că ai toate șansele ca la operatorul O să ai o celulă undeva aproape și la operatorul V una departe, iar asta să o vezi în nivel diferit de semnal. Varianta optimă era ca operatorii să se înțeleagă între ei și să nu facă investiții tehnice de-a-mboulea, că e plină țara de câte un vârf de deal pe care stau 3 turnuri radio de la cei 3 operatori. Puteau foarte bine să aleagă care unde vrea să-și monteze aparatura proprie și să-i lase și pe ceilalți (contra cost, desigur) să o folosească. Așa cum au început în ultimii ani să apară celule radio private - are vreun țăran un deal întreg al lui, păi de ce să permită unui operator să-și monteze echipamentele operatorului pe terenul lui și să perceapă doar chirie pe metrul pătrat de teren necultivat, când de fapt își poate omul pune propria celulă radio și să închirieze serviciile de comunicații radio către toți ceilalți.
 
Totuși impresia mea e că la capitolul telefonie mobilă, stăm foarte bine față de alte țări. Cam la fel cum stă treaba și cu internetul. :smile:
 
Back
Top