Telefon

Cum se misca? Sunt curios ca alternativa la Samsung J3 sau J5?
 
Inca nu stiu, sunt plecat si nu apuc sa incerc. Impresii duminica sau luni. Oricum nu stiu cum e Samsung J3 sau J5 si oricum nu stiu cum sa testez, ca nu fac benchmarking pe telefoane.
 
Din ce văd, Zenfone Go e varianta mai "light" a Zenfone 2 Laser pe care-l am, diferența fiind probabil la procesor Mediatek în loc de Snapdragon. Dar launcher-ul ZenUI e chiar mișto, Asus a făcut treabă bună la aplicații, fără bloatware evident peste Android așa cum obișnuiește Samsung, de exemplu.
 
  • Like
Reactions: LNT
Eu fiind oarecum fan Xiaomi cred ca banuiesti raspunsul. :smile:
Dar ca sa fiu mai la obiect Asus pare mai slabut la hardware.
Zic si io. :smile:

PS. Acu' o saptamina la banii de ASUS aveai Xiaomi Mi A1 care e chiar foarte misto. Acu vad ca l-au dus la o mie de lei...
 
Depinde ce pretentii are cineva din familie de la telefon. In ultimele 2 luni am cumparat 3 Asus Zenfone Go, ultimele 2 acum o saptamana pentru parinti si sunt amandoi incantati de ele, dar nu aveau nici un fel de asteptari speciale. De fapt si eu sunt incantat de telefoanele alea, la asemenea bani nici nu imi imaginez ce as fi putut cere in plus si la modul la care folosesc eu telefonul cred ca nici mie nu mi-ar trebui nimic in plus. Si e 400 de lei.
 
După ce am rămas foarte plăcut impresionat de zgârcenia cu care a fost modificat Androidul de către Asus, atât în launcher cât și în bloatware-ul instalat, nu pot decât să recomand tot ZenPhone Go. Alternativa ar fi Moto 4 sau 5, da' e o plăcintă mare, preț mai ridicat, și camere destul de infecte.
 
Cum se misca? Sunt curios ca alternativa la Samsung J3 sau J5?
Mini-review: se misca ok, dar memoria interna e destul de lenta si se vede cand descarci si instalezi aplicatii, in rest nu am observat nimic rau. Slotul pentru SIM2 e folosit si pentru microSD, asa ca daca folosesti dual-SIM nu mai poti pune microSD. Nu stiu daca e doar o parere sau nu, dar ai mei au semnal destul de slab in casa, la parter si cu mult beton armat.
 
Am cumparat si eu J5 varianta 2017. Slotul al doilea se scoate SIM impreuna cu microSD, dar cardurile sunt independente, se pot folosi simultan. Bateria nu se mai poate scoate. La varianta de anul trecut parca se puneau unul peste altul si erau in compartimentul bateriei care se (mai) putea scoate.
 
A murit un Nexus 5X (bootloop), e in garantie dar nu cred ca mai are nimeni cu ce sa il inlocuiasca, asa ca intentionez sa cumpar altul asap.

Recomandari? Google Pixel e mult prea scump, Azus ZenFone Go nu e suficient (camera foto, rezolutie ecran, OS upgrade), vreau ceva eficient in zona ~ 1500 de lei cat era Nexus 5X cand l-am cumparat (am dat 1300, dar era in promotie).
 
iPhone :smile:

Nu, serios, dacă nu ai aplicații care să te țină legat de Android, ia un iPhone şi în loc să dai 1500 la 2 ani dai 3000 odată la 4 ani.


 
Huawey P9. Nu face fotografii ca Nexusul dar e ok. Obligatoriu cu Nova launcher, pentru că softul chinezesc arată foarte urât! Daca vrei soft la zi, cameră și performanță - Pixel sau iPhone.
 
Pixel 2 e overkill, cred ca va fi iPhone SE. Doar ca e inchis la magazinele care il au pe stoc, pana si eMag zice ca il are abia maine in showroom.
 
  • Like
Reactions: Neo
Eu tocmai ce am trecut prin aceeasi experienta. Credeti ca poate fi ceva in aer? :smile:

Aveam garantie pana in martie '18. Schimbat placa de baza in aproximativ 3 zile pentru ca 1 Decembrie si service in locatie diferita vs punctul unde am lasat eu telefonul. Merge fara probleme acum.
 
Pixel 2 e overkill, cred ca va fi iPhone SE. Doar ca e inchis la magazinele care il au pe stoc, pana si eMag zice ca il are abia maine in showroom.
Aruncă un ochi și la un Sony XZ1 compact, dacă vrei ceva mai mic.
 
Aveam garantie pana in martie '18. Schimbat placa de baza in aproximativ 3 zile pentru ca 1 Decembrie si service in locatie diferita vs punctul unde am lasat eu telefonul.
Vrei sa spui ca nu e nevoie sa cumpar alt telefon pentru ca o sa repare Nexus-ul in garantie? E cea mai buna veste posibila, nu de alta dar mie imi place la nebunie telefonul ala si nu vad nimic pe piata comparabil.
 
Back
Top