Telefon

Windows 8.0 sau mai vechi nu inseamna 8.1 sau 10. Suprinzator, dar adevarat.

Corect, dar cel mai probabil vor înceta suportul pentru 8.1/10 maxim finele lui 2018. Așa s-a întâmplat şi cu Blackberry.

Scuze, greșeala mea.


 
Yep, un sistem de operare fără updates de securitate frecvente, clar cel mai șmecher ever. Sau, poate nu-și dă nimeni interesul să-l exploateze deci patching este inutil?

Dar este totuși Windows, deci...


 
Hai sa nu transformam topicul omului in cine o are mai lunga. Eu nu am spus nicaieri ca telefoanele cu win 8.1 sunt cele mai bune / tari / etc... Eu le-am prezentat ca pe o alternativa mai mult decat decenta. Dar vin altii, din alte tabere si incep sa inventeze inventii despre ele. Arata-mi te rog un singur exemplu de atac reusit / infectare cu malware / etc... la telefoane cu windows. Dupa aia cauta si pt. Android acelasi lucru. La i-Telefoane nu ma bag pt. ca nu cunosc. :smile:
 
Hai sa nu transformam topicul omului in cine o are mai lunga. Eu nu am spus nicaieri ca telefoanele cu win 8.1 sunt cele mai bune / tari / etc... Eu le-am prezentat ca pe o alternativa mai mult decat decenta. Dar vin altii, din alte tabere si incep sa inventeze inventii despre ele. Arata-mi te rog un singur exemplu de atac reusit / infectare cu malware / etc... la telefoane cu windows. Dupa aia cauta si pt. Android acelasi lucru. La i-Telefoane nu ma bag pt. ca nu cunosc. :smile:
Nu a spus nimeni că X o are mai lungă. Personal, am cumpărat un Blackberry Torch 9800 cu vreo 10 lire pentru că mi-a plăcut absolut imens telefonul și tot caut cum să renunț la iPhone 6S Plus și HTC 10 (ambele high ends la timpul lor). Nu se poate, pentru că producătorul este mort în păpușoi și suportul pentru chestii este inexistent și dezvoltatorii de aplicații (care nici măcar nu erau mulți de la început) s-au cărat de mult pe alte platforme.

Windows Phone are aceeași soartă, încă nu este mort dar mai are maxim 1-2 ani și s-a dus. Nu știu cum poți recomanda ca "alternativă viabilă" telefoane care vor fi press-papier în mai puțin de 2 ani, mai ales pentru Whatsapp (că a fost menționat la cereri).

Jaffar - este mai grav decât la Android la telefoane jailbroken. Toate știrile alea supercalifragilistice că iOS suge dpdv al securității sunt pentru că s-au dat drumul la aplicații compromise pe app stores folosite de devices jailbroken. Uite aici cât de muci este Android by design :frown:
 
Multumesc tuturor pt sugestile de pana acum.

Ce ziceti de asta?

Nexus 4 OLX


Tot legat (oarecum) de WhatsApp si am vazut ieri ca aplicatia lor PC necesita macar Windows 8 (dar a mers installerul pe Windows 7).

Din punct de vedere al market share nu prea vad logica, Windows 7 e mult mai folosit decat Windows 8/8.1, banuiesc ca sunt alti factori care au dus la decizia lor.
 
Daca e mai nou e mai bun.
Daca e mai scump e mai bun.
Daca ei spun ca e mai bun, e mai bun.
Asa gandesc masele (plastice).
:zbang:
LE: Daca Neo spune ca e mai bun, e mai bun. :biggrin: :angel:
 
Nexus 4 este decent in ziua de azi. Are suficient RAM si suficient spatiu de stocare pentru utilizatorul obisnuit care nu-si pune pe el filme si baze de date sau mai stiu eu ce.
 
Daca e mai nou e mai bun.
Daca e mai scump e mai bun.
Daca ei spun ca e mai bun, e mai bun.
Asa gandesc masele (plastice).
:zbang:
LE: Daca Neo spune ca e mai bun, e mai bun. :biggrin: :angel:
Of, sincer îmi pare rău că Nokia/Lumia/etc dispar. Microsoft :frown:
 
Am nevoie de un smartphone de facut cadou unui copchil de gimnaziu; caracteristici: solid si ieftin, ca sa nu planga nimeni cand il strica, Android recent. O recomandare la ~ 500 de lei? Nu e nevoie de dual-sim, nici sa mearga vreo aplicatie anume, acum parca are un Galaxy 5 mini cu ecranul spart in multiple locuri, deci un telefon nou ar putea sa aibe o performanta similara. Sau gresesc?
Ce si de unde? Trebuie sa il cumpar in urmatoarele 16 ore.
 
Am avut pe mana Galaxy J5 generatia a 6-a. Absolut decent, asta avea spatiu mic de stocare dar banuiesc ca poti sa alegi si cu mai mult, dar are slot pentru card de memorie.
 
Asus Zenfone Go ZB500KL (IPS 5", quad core, 2GB RAM, 16GB flash, 13 megapixeli, 4G, Marshmallow) la 550 lei la evomag.
 
Back
Top