Telefon

Ar trebui sa se desfaca relativ usor carcasa folosind o bucata de plastic (card bancar, etc).
 
Ar trebui sa se desfaca relativ usor carcasa folosind o bucata de plastic (card bancar, etc).

Tot ai nevoie de surubelnițe potrivite pentru șuruburi gen pentalobe.
 
Last edited by a moderator:
Telefonul functioneaza normal acum. S-a incarcat pana aseara tarziu, iar acum bateria e inca pe la 70%, ca am cam vorbit.
 
Spre surprinderea mea (si disperarea mea), mama mea s-a trezit ca vrea acum telefon cu conexiune la internet.

Tinand cont ca deja si-a virusat o data calculatorul (si pe mine cade sarcina sa rezolv pocinoagele cu PC-ul) acum sunt pus in situatia de a incerca sa ii gasesc un smartphone cat mai user friendly, rezistent si cu meniuri si simboluri usor de folosit de catre cineva atehnic si cu o vedere cam slaba.

Pana acum a avut un telefon gen Nokia 1110 care si-a facut treaba dar acum vrea ceva pt Fecesbook si Whats App

Ca indicatii de alegere al modelului ar fi:

1-Rezistenta cat mai mare la socuri/zgarieturi

2-Usor de folosit de catre cineva atehnic

3-Meniuri/iconite vizibile

4-Baterie care sa tina cat mai mult (stiu ca nu o sa tina 1-2 saptamani ca actualul telefon)

5- Sa se auda bine

Acum vin si cerintele pt cel care se va ocupa de maintenanta telefonului, me :biggrin:

4- Capacitate de update a sistemului de operare fara sa trebuiasca sa il modez (sa primeasca updateuri de securitate/functionalitate de la productorul OS si/sau producatorul telefonului).

5-Pret 100-500 lei daca e ceva exceptional, 100-300 lei daca nu.

Nu am un sistem de operare favorit deci Windows phone / Android phone nu prea conteaza. Apple din cate stiu eu nu vinde telefoane asa ieftine asa ca nu cred ca pot sa includ iOS in lista.

Ca marca, daca se poate nu Huawei, mi-am pierdut increderea in ei de cand am schimbat in 3 ani 5 receivere Romtelecom/Telekom facute de ei.

Multumesc anticipat.
 
Nu știu alții cum sunt, dar în intervalul ăla de preț aș lua ceva bun second hand; ce e pe piață nou la liber e trist; în 300 de lei ai mai mult chestii cu 500MB RAM, ceea ce e foarte puțin la cum papă aplicațiile actuale (zice lumea că facebook trece de 200mb în utilizare și 100 în background).
 
În primul rând dacă este nevoie de WhatsApp ăștia nu vor mai suporta Windows Phone de la finele lui 2018, deci rămân Android sau iOS.

Ar merge ceva sh gen Nexus4 sau 5?


 
La windows phone nu exista patch-uri sau security updates. Un update inseamna ca instalezi cap-coada o noua versiune de windows. In 3 sau 4 ani (de cand am telefonul) am avut un singur "update" si anume de la Cyan la Denim. In rest nu s-a updatat niciodata nimic. Singurul ecran pe care il vad de ani buni este asta. Iar La Whatsapp chiar nu vad unde zice ca nu va mai functiona pe win 8.1.
 

Attachments

  • wupd.png
    wupd.png
    62.2 KB · Views: 11
În primul rând dacă este nevoie de WhatsApp ăștia nu vor mai suporta Windows Phone de la finele lui 2018, deci rămân Android sau iOS.

Windows 8.0 sau mai vechi nu inseamna 8.1 sau 10. Suprinzator, dar adevarat.

You won't be able to use WhatsApp on the following platforms for:
  • Windows Phone 8.0 and older after December 31, 2017

Microsoftu' intradevar pare sa fi taiat de la radacini suportul, de cateva zile nu mai pot face backup in cloud la setari/agenda etc din Win 8.1 - imi zice sa fac upgrade la sistemul de operare. La telefonul meu exista de ceva timp upgrade la Win 10 dar nu vroiam sa-l fac pentru ca totul mergea perfect; se pare ca in curand o sa aflu daca va merge la fel de bine si cu 10. :mda:
 
La windows phone nu exista patch-uri sau security updates. Un update inseamna ca instalezi cap-coada o noua versiune de windows. In 3 sau 4 ani (de cand am telefonul) am avut un singur "update" si anume de la Cyan la Denim. In rest nu s-a updatat niciodata nimic. Singurul ecran pe care il vad de ani buni este asta. Iar La Whatsapp chiar nu vad unde zice ca nu va mai functiona pe win 8.1.

Ochelari purtați? ^^

b00997824a6fd4da07480f8e009e3654.jpg



 
Back
Top