Telefon

Primul meu smartfon a fost Xiaomi Redmi 1S. L-am folosit aproape 4 ani. Am incercat citeva custom ROM-uri pina m-am stabilizat la unul.
Al doilea e Xiaomi Mi A1 de f'un an juma'. Cu Android stock + GCam ca nu simt nevoia de ceva custom.
Pe ambele le-am folosit la greu la plati online.

Well, to each his own I guess. :smile:
 
dude, nu, plm, n-am timp :biggrin:

Ai timp, doar că preferi sa te joci cu tastaturile, stilourile și ganterele :biggrin:
Nu trebe sa te uiți tu la codu ăla, da' sunt alții care se uită și îl auditeaza. Informația e publica, poti sa citești doar rezultatele :tongue:
 
Toata lumea e convinsa ca daca e "open source" se uita altii la cod. Practic, nu se uita nici dracu'! Toata lumea se bazeaza pe acei "altii" care sunt exact ca ei - nu se uita.
 
Din fericire există nerds care fac asta, altfel nu cred că se mai folosea Linux în zone sensibile ale industriei.


 
Aia crezi tu, io mă uit la cod la majoritatea chestiilor open source și îți garantez că nu is singuru.
Ori esti Dumnezeu atotputernic, ori esti somer/pensionar/intretinut, ori ai folosit 3 chestii open-source toata viata si te-ai uitat sumar la 2, alea mai mici, ca daca vrei sa vezi kernelul, nu-ti ajunge o viata de om.
Te inteleg. Si eu tot la 2 m-am uitat. :thumbs:
 
Marius nu pricepe ce înseamnă să fii analfabet dpdv al limbajelor de programare. Sau opusul.
 
Ori esti Dumnezeu atotputernic, ori esti somer/pensionar/intretinut, ori ai folosit 3 chestii open-source toata viata si te-ai uitat sumar la 2, alea mai mici, ca daca vrei sa vezi kernelul, nu-ti ajunge o viata de om.
Te inteleg. Si eu tot la 2 m-am uitat. :thumbs:
M-ai prins, aproape....vezi nick-ul meu anterior. Funny part e ca acu vreo câțiva ani făceam chiar kernel development in dead times între proiecte. Cre'că le mai am pe undeva dacă vrei sa le vezi :tongue:
In rest așa o fi, dacă, zici tu, 2 chestii open source MAXIM, toată viața...oh wait, la mine merge gentoo modificat și compilat from scratch chiar și pe rpi :biggrin:
 
  • Like
Reactions: Neo
La momentul actual Huawei au primit o lovitura serioasa pe multe planuri, inclusiv pe partea de ISP. Ma astept sa vad o "reorganizare" curand.
 
Actually VoLTE ar trebui să facă lucruri bune cu bateria, fiindcă ține telefonul în 4G/LTE și în timpul convorbirilor. Altfel, telefonul stă în stand-by în 4G pentru trafic de date, dar când primește semnalul pentru un apel de voce (care nu e 4G), sare în 3G/2G pentru a purta conversația, chestie care produce trafic radio suplimentar și consum inutil de baterie.
 
Adevarat si nu prea. Pentru VoLTE ai un bearer de date separat, peste care terminalul discuta diverse cu IMS-ul. La trecerea in 3G inaintea unei convorbiri (CS Fallback) sunt doar cateva mesaje de semnalizare, nimic special
 
Am primit si io pixelu` care e kinda disappointing, da` despre aia mai tarziu. O recomandare de ceva wireless charger?
 
  • Like
Reactions: Neo
Back
Top