Tastatura ne-mecanica

Noah bun, m-am apucat de desfăcut tasta. Decente keycap-urile originale, da' şi mai faine alea ce le-am comandat separat.
Şi când m-am pus eu pe schimbat, brusc mi-am amintit că aveam ceva inele de cauciuc luate la vechea TT. Încercat vreo 2 taste, diferenţa este sesizabilă, aşa că ghici cine stă acuma să scoată tăte tastele la TT...

Cum curăţ inelele folosite? E pline de praf şi puf de mâţ. :huh:

You don't. Diferența este sesizabilă la fel cum îți pui cock ring dar nu mai merge să intri balls deep.

Sau ce-a zis Adi :biggrin:


Edit: dacă chiar vrei să faci ceva cu efect bun, lube and film:

Stock typing test:

With foam in the case:

Same switches but lubed and filmed and with the foam still in the case:


Difference between lubed and filmed switches and stock switches (these are the exact same switches):
 
You don't. Diferența este sesizabilă la fel cum îți pui cock ring dar nu mai merge să intri balls deep.
Nu ştiu, n-am nevoie. :biggrin:

Nene, am citit review-u', nu mai tăt pune filmările. :smile: La desfăcut de switch-uri nu mă bag.
 
Neo:
Apropo de filmari, urechea lui ala micu, arisoscelu, zice ca ai "un ecou" ceva pe acolo. Cica sa te uiti de unde provine, ori ca are camera ecou, ori ca e microfonul de vina ... Eu as banui ca blatul mesei poate introduce vreo rezonanta, dar nu i-am mai ridicat mingea la fileu ca iar e in stare sa ma trancane juma de zi pe subiectul asta.
 
Hihi :smile:

taxon - Da, masa este de vină în combinație cu camera în care am filmat testul, nu este biroul meu adaptat pentru typing tests - lista aici - am ajutat la review "în deplasare" :smile:

Nene, am citit review-u', nu mai tăt pune filmările.
:smile:
La desfăcut de switch-uri nu mă bag.
Nu toată lumea a văzut testele puse unele sub altele :smile:
 
Uite aici ce poți să-i iei accesorii.

- un keycap puller bun cu fire cât mai lungi;
- switch remover decent ca ăsta;
- lube pentru switch-uri 205G0;
- lube pentru stabs nu are nevoie dacă iei Keychronul pentru că sunt lubrifiate excelent, dar să fie acolo merge XHT-BDZ;
- ulei pentru arcurile de la switchuri GPL 105;
- switch opener din aluminiu;
- filme pentru switchuri;

Crezi ca am scapat? Nu.
De abia am ajuns acasa din vacanta si m-a pus sa ii iau tot pomelnicul.
De cind tot biziie ca vrea, vrea, vrea ... dar de abia de acum o sa aiba si timp de bibilit.
 
Am nevoie la serviciu de o tastatura cu 3-5 taste pentru macro-uri. Macro-urile de care am nevoie sunt f. f. mari, ceva de genul CTRL+C, ALT+TAB, CTRL+V, ALT+TAB, TAB de 9 ori, iar CTRL+C, ALT+TAB, sageata jos x3, CTRL+V... etc. cu vreo 50 de comenzi.
Obligatoriu: macro-urile trebuie sa fie salvate in memoria tastaturii si sa nu se piarda la mutarea pe alt calculator. Odata salvate, functionarea nu trebuie sa (mai) depinda de vreun driver sau aplicatie - pentru ca nu am drepturi de admin sa instalez asa ceva.
Tot obligatoriu: macrourile trebuie sa fie editabile cumva. Cand sunt 50 de comenzi si am gresit-o pe a 34-a, nu vreau sa trebuiasca sa "press record" si sa tastez iar de la capat toate cele 50 de comenzi, eventual s-o gresesc pe a 41-a.
Optional, dar preferabil: sa poata sa emuleze si un touchscreen cu care sa pot face click-uri la anumite coordonate pe ecran.

Deci care-i tastatura care indeplineste cerintele astea?
PS: Poate fi o tastatura speciala numai pentru macro-uri, din aia cu 5-10 taste nemarcate.
 
Dă-mi un exemplu foarte clar de macro și îl încerc pe o tastatură cu QMK/VIA ca să ne lămurim dacă încape*. De acolo depinde de bugetul tău să-ți construim un macropad decent. Dacă nu, există asta în stoc (compatibil QMK/VIA, hotswap, construcție din aluminiu anodizat etc).

*ca să fie introduse într-un ritm suficient și să nu stai 5 minute după macropad trebuie și ceva care știe 1000 Hz Polling și setări gen 12+ keys per scan etc, deci tot la ceva custom cu QMK ajungi în cele din urmă. Ca idee, un controller este disponibil de pe la 5$ până la vreo 20$ în funcție de memorie și port (micro USB în primul caz, USB tip C în al doilea caz).


Edit: oricum macro-ul se "construiește" în notepad, apoi dai copy paste în VIA, nu stai să scrii manual în dialog box ăla.
 
home, shift-end, ctrl-c, alt-tab, wait 500, tab x3, ctrl-v,
alt-tab, wait 500, tab x5, ctrl-c, alt-tab, wait 500, shift-tab, ctrl-v,
home, right x5, shift-right x2, ctrl-c, wait 100, shift-tab, ctrl-v, wait 100,
tab, home, right x3, shift-right x2, ctrl-c, wait 100, shift-tab, end, ctrl-v, wait 100,
tab, home, right, shift-right x2, ctrl-c, wait 100, shift-tab, end, ctrl-v, wait 100,
shift-home, ctrl-x, wait 100, tab x4, ctrl-v, wait 1000,
shift-tab, alt-tab, wait 500, tab x3, home, ctrl-shift-right, ctrl-c, alt-tab, wait 500, ctrl-v, wait 500, tab x8, ctrl-v, wait 500,
alt-tab, wait 500, tab x5, home, ctrl-shift-right, shift-left, ctrl-c, alt-tab, wait 500, shift-tab x13, ctrl-v,
alt-tab, wait 500, right, shift-end, ctrl-c, alt-tab, wait 500, tab, ctrl-v,
tab x7, wait 100, n, wait 100, tab, wait 100, n, wait 100, tab, wait 100, tab, wait 100, n, wait 100, tab, wait 100,
tab x12, alt-tab, wait 500, tab x9, wait 500, pageup, home, right x3, wait 500, enter, ctrl-c, alt-tab, wait 500, ctrl-v,
alt-tab, wait 500, down, ctrl-c, alt-tab, wait 500, shift-tab, ctrl-v, tab, tab.

Toate sunt un singur macro, dar le-am scris pe mai multe linii ca sa fie mai usor de urmarit.
 
Wait 100 în ce este?

Also, la rând era mai ușor, macros în VIA sunt pe un singur rând :smile:

O să-l traduc și îl încerc zilele astea și te anunț! :smile:
 
(legat de rând) Eu convertesc din texte pe o linie în texte pe mai multe linii în Word cu replace ", " (virgulă spațiu, în cazul de sus) cu ^p și obțin rezultatul. :smile:
 
"wait 100" asteapta 100ms; windows-ul si programele folosite sunt prea lente pentru comenzi la viteza USB-ului.
Macro-ul asta il am salvat in mouse (Genesys GX78) dar imi trebuie o tastatura pentru ca vor mai fi si alte persoane in afara de mine care au nevoie si vreau sa le tot imprumut mouse-ul. Plus ca o tastatura ar fi mai usor de folosit.
BTW, tastatura din exemplul ala mi se pare muuult prea scumpa.
 
(legat de rând) Eu convertesc din texte pe o linie în texte pe mai multe linii în Word cu replace ", " (virgulă spațiu, în cazul de sus) cu ^p și obțin rezultatul. :smile:
Superb, irelevant :biggrin:

"wait 100" asteapta 100ms; windows-ul si programele folosite sunt prea lente pentru comenzi la viteza USB-ului.
Macro-ul asta il am salvat in mouse (Genesys GX78) dar imi trebuie o tastatura pentru ca vor mai fi si alte persoane in afara de mine care au nevoie si vreau sa le tot imprumut mouse-ul. Plus ca o tastatura ar fi mai usor de folosit.
BTW, tastatura din exemplul ala mi se pare muuult prea scumpa.
Deci alea sunt ms, ok.

Se poate înjgheba ceva hand-wired, nu-i bai, dar după cum am spus un controller compatibil QMK nu este ieftin (5-20$) și trebuie și switch-uri și keycaps și carcasă, una peste alta din păcate custom nu-i tocmai ieftin. Dar stai blând, să testez macro-ul să vedem dacă merge și nu face QMK vreun AVC.
 
În teorie un arduino pro micro ar putea rula QMK (sau poți scrie direct macro-ul în arduino dev, cam așa), îi pui un buton și ai scăpat, dar s-au dus vremurile când era $5 unul, acum cel mai ieftin e vreo $10 cu livrare (sau $25 din ro).
 
Da, aia este problema, prețul absolut nesimțit la controllere posibile. Momentan de exemplu eu o să iau Elite-Pi în loc de Elite-C pentru că are un flash mult mai încăpător. Dacă ai un Arduino prin casă poți scăpa ușor pentru că din câte știu poate rula QMK și acela - sau un Raspberry Pi Zero de exemplu.
 
Eu aveam in minte ceva de genul asta, daca as gasi in Ro cu factura, ca sa il cumpere firma, nu eu.
Varianta 2 este sa mai iau un mouse, cum ar fi asta.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Neo
Back
Top