Tastatura ne-mecanica

Sunt lansați relativ de curând și oricum la capitolul tastaturi mi se par slabi. Accesorii însă au ce trebuie.
 
Mă uit tare lung la un K10. De aveau şi switch Black era deja comandată.
 
K10 are switchuri Gateron, nu Cherry MX. Iar Gateron Black sunt niște switchuri mediocre. La fel ca și Cherry MX Black curente. Probabil cele din tastatura ta veche sunt Cherry MX Black bune :smile:

Iar K10 este hot swap, deci pui ce vrei pe ea. Eu îți sugerez să iei un set de Gateron Yellow pentru ea, sunt apropiate de Cherry MX Black dar mult mai smooth și mai puțin obositoare - actuare 50g Yellow VS 60 Black, bottom out 60g Yellow VS 83g Black. Sunt tot pe qwerty și văd că poți cumpăra fie stock, fie cu tot cu lubrifiere deși mi se par aberante prețurile lor (practic ei cer 4 lei pe switch doar lubrifierea). Dacă vrei lubrifiere + filmare dă-mi un PM, am prețuri mai bune :smile:

Edit: dacă vrei ceva bun stock ia K10 cu Gateron Red imo. Sunt switchuri foarte bune și (posibil) vin factory lubed - factory lubing e submediocru VS lubrifiere manuală dar tu nu ai experiență cu manually lubed stuff deci pot suna foarte bine :biggrin:
 
MX Black-u' de la mine e "implementare" Thermaltake, mai bine o arunc la reciclare. Ţi-o trimit la recondiţionat? :jump: Am 12 lei în buzunar... :rotf:

N-am mai avut TKL, deşi mai folosesc ocazional tastele de pe numpad, nu-mi imaginez că ar fi complicat să mă adaptez. Cred. Poate. Da' văd că şi K8 ăla are tot Gateron. N-am prea butonat taste mecanice, încât să pot avea o opinie despre cum se simt la apăsare, da' cu siguranţă nu vreau zgomotoase ca şi alea albastre.
 
MX Black-u' de la mine e "implementare" Thermaltake, mai bine o arunc la reciclare. Ţi-o trimit la recondiţionat? :jump: Am 12 lei în buzunar... :rotf:

N-am mai avut TKL, deşi mai folosesc ocazional tastele de pe numpad, nu-mi imaginez că ar fi complicat să mă adaptez. Cred. Poate. Da' văd că şi K8 ăla are tot Gateron. N-am prea butonat taste mecanice, încât să pot avea o opinie despre cum se simt la apăsare, da' cu siguranţă nu vreau zgomotoase ca şi alea albastre.
Recondiționat nu, dar dacă nu-ți trebuie mie-mi trebe Cherry MX Black decente :biggrin:
 
Ăghen, bre. E vorba de TT, n-au cum să fie decente, probabil au luat rebuturile de la Cherry. :biggrin:
Noh, io ce fac? K8 sau K10? Sau altceva în bani de-ăştia? :huh:
 
Habar n-am, probabil K8 este alegerea mai ok pentru că-i wireless imo. Dacă n-ai nevoie de numpad clar K8.

Nu contează că-i TT, contează switchurile și anul în care a fost fabricată :smile:
 
Şi K10 e fără sârmă. :huh: N-am nevoie neapărat de numpad, da' nici nu mi-ar strica să fie. Pt. că aşa-s obişnuit.
Red zici? BRB iutub.
 
Fiecare are preferințele personale. Mie personal la un moment dat mi-au plăcut clickies, dar nu musai pentru sunet cât pentru senzația de tactilitate. După ceva timp am aflat că există switchuri tactile care nu-s clicky. Iar peste ani de zile am ajuns tot la lineare.

În același timp există și persoane care folosesc și cărora le plac clickies și au migrat de la MX Blues la Kailh Box Jades și Box Navies. Iar acolo the click is real :biggrin:

 
Keycaps sugerez cu încredere ceva profil OEM sau Cherry. Profilurile plate sunt cam meh.

Am de dat chestii, vezi aici. Inclusiv GMMK Pro, pe care o recomand cu încredere VS Keychroane etc, dar este din altă clasă total :smile:
 
Asta cre'că intră tăt la preferinţe, îmi cam place design-u' :smile: - aş fi vrut alte nuanţe, eventual un gri deschis, da' mă rog.
Întrebarea mea era mai mult dacă-s ce trebe d.p.d.v. calitativ. Da' poate rămân cu ABS-urile stock o vreme. Sau nu.
 
Back
Top