Tastatură mecanică (sfat achiziție)

Olivian Breda

Internet marketer
Sugar daddy
Bună,

Cu o întrebare mai mult pentru Neo :smile: - dar întreb public, poate mai sunt și alte persoane care să știe.

Mă gândesc să îmi iau o tastatură mecanică.

Am testat niște tastaturi la PC Garage, dar, altfel, nu am experiență cu ele.

Mă interesează (din ce am testat, poate mă înșel):
  • Distanța de acționare cât mai scurtă, mă gândeam la 1.5 mm.
  • Cursa totală de 3.5 mm.
  • Aș prefera să nu facă mari sunete, dar nu e neapărat un impediment asta, e un "aș prefera". Nu bate, nu troncăne.
  • Ca format layout, nu țin la keypad, dar nu m-ar deranja să fie. Nu am nevoie de taste multimedia. Altfel, aș prefera să fie un layout tastatură cât mai clasic, cu cât e mai aproape de formatul standard de tastatură, cu atât mai bine.
  • De asemenea, să poată fi curățată cu ceva soluție de curățat, periodic.
  • Legat de switch-uri, în principiu sunt destul de comod, și nu mă văd umblând prin operațiunea de umblat prea mult la taste.
Intenționez să cumpăr ceva de Amazon Prime Day 2020 (care, probabil, va fi în septembrie), magazinul din SUA, dacă ar fi o tastatură de pe Amazon, vândută de Amazon, aș putea uni mai multe produse în comandă, dar nici sursa produsului (Amazon), nici vânzătorul (tot Amazon) nu sunt necesare, poate fi și din alte surse. Dacă nu iau de Prime Day, probabil voi lua de Black Friday.

Acum am o tastatură OKish, dar nu grozavă, format clasic.

Nu am un buget anume în minte, dar mă gândesc să nu investesc foarte mult într-o tastatură.
 
Păi din păcate desktopul meu este încă în cutie și nu am acces la spreadsheetul cu switchuri, dar majoritatea switchurilor actuează la 2mm, cu travel 4mm.

Ce ți-aș recomanda direct este Steelseries Apex Pro, cu sau fără numpad. Are switchuri Hall effect care nu necesită lubrifiere pentru că sunt contactless și poți seta actuarea cât de sus vrei (între 0.4mm și 3.6mm). Zgomot o să facă relativ puțin vs alte switchuri pentru că din nou switchurile sunt contactless. Recomand totuși varianta TKL pentru că nu toate switchurile sunt Hall effect (numpad, arrow keys, F keys, navi cluster au toate Gateron Red), deci nu are rost să iei cu numpad și salvezi spațiu pe birou.

Nu o speli, nu o cureți cu soluție de curățat. Aer comprimat, pensulă pentru lentile foto și o cârpă sunt arhisuficiente.

De ce 200EUR? Este o tastatură pe care o vei ține minim 10 ani. Switchurile Hall effect sunt practic indestructibile, 50 milioane de apăsări gen. Acceptă și keycaps aftermarket dacă vrei, luminițele se dezactivează, OLEDul este mișto și are rotița aia faină pentru volum. Dacă nu aș construi customs, asta ar fi alegerea mea pentru mine.

Edit: review:



Edit: travel 3.5mm nu găsești decât la silenced switches (exemple: Gateron Silent Black Ink, Silent Alpaca), sunt aftermarket, scumpe și presupun dezlipirea switchurilor dacă tastatura aleasă nu este hot swap, iar hot swap sunt scumpe (excepție este GMMK, dar tastatura aia este o praștie). Totalul ar ajunge peste Steelseries de mai sus și cere efort suplimentar, not worth it.
 
Last edited:
Dacă ai scule foto în casă, îți va trebui la un moment dat o perie moale care să nu zgârie și să se curețe ușor de grăsime. Dup-aia, pentru cam orice altceva ai deja o perie în casă, că doar ești bărbat, nu ții o perie pentru obraji și alta pentru sprâncene :biggrin:

La curățat electronice, mi-e lene să caut peria foto așa că folosesc cu târșă periuța care a venit cu setul de scule pentru reparații gsm. E o panaramă mică, da' gets the job done.
 
Un mic research:
- În gama de preț 500-1000 de lei, în top 5 pe PC Garage Apex apare de 3 ori (diferite modele)
- Pe eMAG apare, dar ceva mai jos
- Pe Amazon.co.uk nu pot filtra după preț, dar în lista de tastaturi e prima care apare, pe pagina 2 de rezultate, în gama ei de preț
- Pe Amazon.com apare un produs Corsair mai bine plasat, altfel e pe pagina 2 (iarăși, nu pot filtra după preț):
Așadar, e o tastatură destul de cumpărată, cam peste tot, mai puțin la eMAG.

Legat de locul achiziției, prefer să cumpăr de la PC Garage pe următoarele motive:
-> Garanție foarte Ok;
-> Preț comparabil cu ce e acum "afară";
-> În general de Black Friday au reduceri nesemnificative cei de la PC Garage;
-> Din ce estimez eu, nu voi găsi produsul de BF la eMAG, iar să îl iau din UK / US cu costuri de livrare se anulează reducerea, și pentru garanție prefer să cumpăr din România.
-> La eMAG produsul TKL PRO nu e în stoc:
, pe site-ul oficial asemenea:
, pe Amazon.com va intra în stoc pe 8 iulie, dar nu se livrează via Amazon, deci nu voi avea mare reducere la livrare:
, pe Amazon.co.uk foarte probabil are layout-ul de UK, și nu e mai ieftină ca în România:
-> Cei de la SteelSeries nu prea au promoții pe PC Garage:
-> Căutarea după promoții returnează PC Garage pe primul loc:
-> Istoricul prețului nu arată mari variații:

În general, am răbdare cu achizițiile, să scadă prețul, dar în cazul de față nu mă aștept la mari reduceri. Dacă la eMAG nu prea se găsește, iar la Amazon prețul standard + livrare e mult peste ce e în România, prețul de la PC Garage e avantajos.

Am comandat acum:
 
  • Like
Reactions: Neo
Mie mi se par topurile alea de achiziții complet inutile. Sunt doar niște date statistice privind volumele de vânzări, care poate sunt de interes pentru vânzător ca să știe cu ce să se aprovizioneze mai mult. Altfel, nu spune nimic despre cât de bine informați sunt consumatorii care le comandă, și nici despre cât de bine se potrivesc unor nevoi specifice, iar cât timp tu ai niște cerințe anume nu văd cum produsele cele mai populare în general se vor potrivi altfel decât din greșeală.

E ca și când ai căuta un mecanic de ceasuri fine, dar pentru asta întrebi oameni random pe stradă despre ce le place lor. Păi normal că #1 iese Fuego.
 
(dacă cauzi muzică) În cazul ăsta, pui filtru după muzică clasică, și iese #1 Pavarotti. Nu iese o muzică mai "grea", dar nici cu opera italiană nu ești departe.

Pentru mine contează destul de mult top vânzări, în general am găsit produse OK astfel.

E în principal util pentru a evalua un raport preț/calitate, dacă produsul e prea scump nu se vinde, dacă e foarte slab are recenzii negative.

E greu să ai un produs foarte scump (nejustificat) sau foarte slab în topuri.

Și mai e un aspect - cumpărătorii unor magazine sunt mai bine educați ca alții. Amazon.com are topuri vânzări OK, în România F64 și PC Garage pe nișele lor, apoi eMAG, dar nu la toate produsele. Alții - mai greu.

My 2 cents. :smile:
 
Votul de popularitate nu are neapărat legătură cu competența sau fit-for-purpose. Sunt absolut convins că, dacă Fuego își deschide în Obor stand de reparații ceasuri cu barosul, va fi coada de babe lungă de un kilometru.

Și magazinele online foarte mari au toate categoriile de clienți, și nu poți pune bază nici pe alegerile lor, nici pe recenziile lor. Zilele trecute căutam un ceas de noptieră cu proiector pe perete, la care să se poată regla intensitatea luminoasă a proiecției. Nimic din top vânzări nu avea vreo legătură cu această cerință, iar un model Oregon Scientific foarte capabil cu această funcție avea un rating foarte prost fiindcă proiecția continuă necesită alimentator extern, OS a ținut alimentatorul opțional că nu toată lumea vrea proiecție permanent activă, iar consumatorii au dat câte o stea fiindcă le-a fost lene să citească asta și să comande și alimentatorul.

Deci dacă o tastatură de 200€ e fix ce ți s-ar potrivi, un produs fără de moarte, cu poziția "contactului" reglabilă etc. ar fi complet de nișă, nu ceva mainstream care să apară în topul comenzilor poporului când caută "tastatură" cu cerințele "să aibă butoane, să fie neagră și dacă e peste 30€ să fie măcar dă firmă, Microsoft, Logitec, Genius, d-astea".
 
Sunt complet de acord că pentru funcționalități și caracteristici specifice top vânzări e un non-sens, de acord.

Eu cumpăr în general bunuri mai generice.
 
Am comandat acum:
Aștept impresiile tale. Nu ești primul care a urmat recomandarea asta :smile:
 
Will do. O să amân un pic, că primele impresii nu sunt aceleași cu ulterioarele, dar voi reveni, cu siguranță. :smile:

Mulțumesc de ajutor.
 
  • Like
Reactions: Neo
Bine, e discutabil dacă chestiile astea cu efect hall sunt "mecanice". Au separat o parte mecanică, sau apeși pur și simplu pe un arc, care n-are treabă cu nimeni de fapt (și e ca și cum ai folosi o tastatură de cauciuc)? Că oricum feedback tactil nu mai e, atunci când vorbim de control software al aclanșării.

Oare ăia de la FEPER știau că peste 40 de ani soluția lor de taste cu efect hall (cu senzori beta SM) o să fie la modă, de au botezat terminalul DAF 2020? :biggrin: http://retroit.ro/wp-content/uploads/photo-gallery/DAF2020.jpg?bwg=1575575372
(exista și o versiune magnetică și una mecanică a tastelor, ba puteau fi și combinate în aceeași tastă)
 
Deci e 80% marketing și în rest Mnezo' cu mila.
Nu, este pur și simplu o definiție fluidă. Omul a spus foarte clar că cineva va spune "this feels mechanical" și vei ști cam imediat la ce se referă - evident, depinde de experiența personală. Nu există o definiție fixă, sunt multe valabile, dar în general membrane = bad :biggrin:

Sunt și switchuri care sunt mai oribile decât membrane keebs, să nu-ți faci iluzii. Unii proiectanți au luat-o pe Dunăre-n jos cu pluta, dar și firmele lor că au aprobat astfel de designuri retardate.

 
A venit tastatura marți, dar din cauze de COVID, n-am scos-o din cutie decât astăzi.

Abia acum am sesizat că am mousepad tot de la Steelseries.

Îmi place mult, asta e prima impresie, dar voi detralia într-un articol viitor.

Îmi place și cablul lung, și și faptul că are un slot USB.

Mulțumesc de ajutor Neo!

20200702_115348.jpg
 
  • Like
Reactions: Neo
A trecut cam o lună și o săptămână de când folosesc tastatura Gaming SteelSeries Apex Pro TKL.

Am făcut un test de viteză pe tastatura veche, tastam 80 de cuvinte pe minut, pe cea nouă tastez 83.

Ce îți dă în plus o tastatură mecanică (din utilizarea de până acum), e senzația că chiar ai apăsat o tastă. Primești un feed-back că da, tasta respectivă a fost apăsată.

Povestea Horia-Roman Patapievici într-un video că a primit o super mașină (un Volvo, parcă, dar un model mai de top), și la început nu se putea adapta, interiorul îl apăsa, considera, cumva, că nu merită să fie acolo (citat aproximativ).

Cam așa și eu cu tastatura asta. Îmi e cam milă de ea. Dacă mă ține 10 ani, costă cam 100 de lei pe an, plătesc timp de 10 ani de zile 10 lei pe lună să folosesc tastatura asta. În cazul ăsta, o să am grijă de ea.

Am conectat la calculator o a doua tastatură. :smile:) O folosesc pe post de telecomandă când sunt în pat și mă uit la filme, sau pentru a apăsa obsesiv "Delete" pentru a intra în BIOS, sau când dau scaunul pe spate și iau tastatura de pe birou, sau în alte condiții în care abuzez de tastatură.

Dacă în trecut mai veneam cu pufuleți pe lângă tastatură, și alte asemenea, de când cu noua tastatură luxul a dispărut.

Nu foloseam la vechea tastatură NumPad, așa că nu duc lipsa pe noua tastatură. Dar e ceva particular - la un format cu NumPad, în dreapta-jos e tasta Enter, pe aceea o mai foloseam uneori.

Un lucru mai puțin de înțeles pentru mine e dispariția tastei PrnScr (Print Screen). E foarte utilă. Dar tastatura vine cu un software cu care poți face remaparea tastelor, am pus ca tasta CapsLock să fie PrnScr.

În software-ul tastaturii există și posibilitatea de a modifica de la ce procent din cursa tastelor să se activeze apăsarea tastei. Asta e principala mea problemă cu tastatura, mi se pare că are cursa cam lungă. Faptul că pot să pun în software să se activeze apăsarea unei taste la 25% nu îmi e util, pentru că ajung să apăs alte taste din greșeală. Aș fi preferat o tastatură cu cursa ceva mai mică. Nu e ceva semnificativ, m-am obișnuit destul de bine cu tastatura. Dar dacă ar avea o hibă, asta ar fi.

Îmi e greu să mă obișnuiesc cu butoane noi, are o rotiță (am mapat volum) și un buton (play/pause), dar nu le-am prea folosit.

Nu îmi e clar dacă aș plăti suma asta de bani altă dată, dar deocamdată sunt mulțumit de achiziție.

Legat de layout-ul tastaturii, recent am schimbat layout-ul din Windows 10 de la tastatura Romanian programmers (programatori) la Romanian standard, făceam multe greșeli cu tastatura programmers. Am crezut că, pe măsură ce o voi folosi, mă voi obișnui cu ea, dar nu prea s-a întâmplat asta, cele mai frecvente erori erau cele cu diacritice. Ca să tastezi cu diacritice se folosea Alt Gr (Alt-ul din dreapta) + o tastă, dar uneori țineai Shift-ul apăsat la diacriticele mari ĂÂÎȘȚ, și tastai încă un caracter cu litere mari, sau alte asemenea. Primele 2 săptămâni m-am re-obișnuit cu Romanian standard ceva mai greu, dar ulterior a fost OK. Probabil dacă aș scrie doar rar cu diacritice, ar fi OK și programmers.

Am dezactivat iluminarea tastelor.

Portul USB din tastatură e un concept interesant.

Îmi place că tastatura are elemente puternice - fie metalice (rotiță), fie cablu rezistent și lung, construcție de calitate, după părerea mea.

În general, în prezent uit de tastatură, ceea ce e un semn bun, înseamnă că m-am adaptat la ea și ea la mine.

Îmi place senzația tactilă pentru când apăs o tastă.

Prețul la PC Garage a crescut cu 50 de lei de la momentul achiziției, se găsește destul de greu tastatura în afară de PC Garage, și prețul de acolo e bun. E mai bun prețul decât la Amazon (cu taxe livrare) și eMAG, și se găsește greu.

O recomand tuturor? Cred că recomand o tastatură mecanică, mai degrabă decât una standard, celor ce vor o senzație plăcută la tastare, și ceva viteză sporită. Dar pentru utilizări sporadice, e OK și o tastatură de care să nu îți pară rău că o folosești mai intens.
 
Last edited:
Back
Top