Tablete - de la diversi producatori

Ca si specificatii suna foarte bine, 1gb ram+tegra 2 si sapte ore autonomie suna fabulos, dar serios, sa dai undeva la 1500 lei pe o tableta Evolio "facuta" de compania unui oarecare Nistoran? Come on...

Daca pretul era mai jos da, poate ca era "iphone killer". Asa, majoritatea o sa se uite, o sa vada specificatiile misto, si o sa vada in secunda urmatoare Samsung/Dell la aceiasi bani sau Apple la 100 lei mai mult decat varianta 3g de evolio. Si romanii tin la brand/nume, pe principiul "e masina nemteasca=rullz".
 
Asa, majoritatea o sa se uite, o sa vada specificatiile misto, si o sa vada in secunda urmatoare Samsung/Dell la aceiasi bani sau Apple la 100 lei mai mult decat varianta 3g de evolio.

E adevarat ca gasesci Samsung/Dell in acea zona de pret, dar la capitolul specificatii Neura e net superioara (3G + CPU dual core + microSD).
 
In loc sa ne bucuram ca se incearca sa se scoata un produs cat de cat competitiv si la un pret decent, noi radem si dam cu pietre... si ne mai intrebam de ce noi romanii nu progresam mai deloc ca natiune... :frown:
 
Erm, ce legatura au romanii cu asa ceva?!? Uita-te pe ultimul meu post. Tocmai, condamn faptul ca se promoveaza asa ceva. Tu te-ai jucat cu vreo Tegra 2 cu Android 2.2 saracacios si prost optimizat, fara acces la Android Market?
 
Si eu urmaresc de ceva vreme piata tabletelor, am tot asteptat sa apara Transformatoru', dar pana o aparut am constientizat ca nu-mi face prea mare placere sa-mi intind grasimea pe ecran, asa ca un stylus is a must! Din pacate stylusurile capacitive, imi par o gluma. M-am bucurat cand o aparut HTC Flyer, dar lipsa unui locas pentru stylus nu ma coafeaza... deci eu astept in continuare, pana apare ceva care-mi satisface toate cerintele.

Cat despre evolio, la pretu ala nu cred ca va avea succes... de era undeva pe la 1000+-100 ron, poate, poate!
 
N-am pus mana pe Neura, dar cred cu tarie ca nu poti doar din doua click-uri cu .apk-ul respectiv.
 
Buey, in specificatii scrie clar ca "Sistemul Android permite un număr semnificativ mai mare de aplicaţii gratuite din Android Market.", de aici eu inteleg ca are acces la AM, voi de unde ati scos-o ca nu? Si scrie ca din toamna ca avea Honeycomb, 2.2-ul e temporar pana finalizeaza softul.
E clar ca nu e un produs de top, insa e un prim pas al companiei in domeniul asta. Ofc, totul e pe stilul meidinciaina descris de L mai sus, dar ai putea produce asa ceva in Romania?
 
de aici eu inteleg ca are acces la AM, voi de unde ati scos-o ca nu? Si scrie ca din toamna ca avea Honeycomb, 2.2-ul e temporar pana finalizeaza softul.
Honeycomb in toamna si faza cu Android 2.2 temporar sunt doar niste glume foarte proaste. N-am dovezi. Dar am niste prejudecati zdravene cand vine vorba de lucrul cu chinezii. :smile:
 
Azi au facut lansarea oficiala, cu presa and shit. Printre ineptiile debitate pe acolo am remarcat una: au ales Android 2.2 pentru ca Honeycomb este instabil. Si cica o sa mai dureze putin pana cand incepe distributia, ca cica e lumea plecata in concediu. :smile:
 
Hai sa ne pronuntam cand apar review-uri hands-on, ce ziceti? :smile:

LE: aia cu Samsung si Motorola retragandu-si tabletele e penibila, ce client de tableta de 400E e atat de n00b?
 
Ah, the usual marketing crap! :biggrin:

LE: Tu chiar crezi ca vor aparea review-uri pertinente la asa ceva?
 
LOL! Intamplator stiu cat de "bine" se vinde Evotab-ul. Cifrele din articol sunt niste aberatii. :smile:
 
Intre timp a aparut Transformer Prime cu Tegra 3, a primit si upgrade la Ice Cream Sandwich la cateva zile dupa lansare, still no 3G. Ma intreb cat dureaza pana apare concurenta, baga 3G-ul si scad preturile...

Oare de ce tabletele se lanseaza fara 3G si apoi la x luni se hotarasc sa bage si o varianta cu 3G? Oare o fi asa de greu sa o includa din prima? Inteleg ca se grabesc sa o scoata cat de repede posibil pe piata, dar presupun (si e doar o presupunere) ca o proiecteaza in ideea de a avea loc in carcasa si de circuitul cu pricina, iar sistemul de operare ar trebui sa il suporte oricum, deci care e problema?
 
Back
Top