Tabletă

Mi-am cam luat gândul de la tabletă, deocamdată. Cât pe ce să iau un Nexus7 16 GB de black friday, cu 1000 de lei. Apoi, după ce am citit pe net că net pe stick ciuciu sau doar cu unele artificii, pe care nu eram dispus să le fac, m-am răzgândit pe loc. Cert e că am căpătat ceva experienţă la tablete (cam ceva mai sus de genunchii broaştei) şi am aflat că E-Boda şi Allview acceptă stick-modemuri RDS, ceea ce le face atractive. În fond, o tabletă fără net e degeaba, IMHO. Dar mai aştept să se maturizeze şi, cel mai probabil, dacă va fi să doresc pe viitor un asemenea gadget, va fi unul al unui brand "românesc". Până atunci, am micul şi bunul meu eeePC 901, căruia abia acum îi descopăr plăcerea folosirii minipad-ului la navigare. :hihi:
 
Atunci pune mâna și cumpără un chinezism, sunt convins că te va satisface pe deplin.
 
Am explicat mai sus intenţia mea.
Dacă ar fi să cumpăr aşa ceva, n-aş avea aşteptări aşa mari: în primul rând stickul trebuie să meargă, să am internet oriunde (aproximativ zis). Avantaj chinezismele. Restul e cancan, că nu joc jocuri 3D pe tabletă.
 
Este vorba de calitatea efectivă a ecranului, obiectului finit și softwareului + compatibilitate cu cyanogen mods & co. Dezavantaj clar tot ce este chinezism. Asta dacă trecem cu vederea că toate tabletele sunt produse în China, dar cu QC mai strict la firmele bune gen Samsung.
 
Cyanogen mod pentru ce? Poate omul n-are nevoie. Mi se pare un pic exagerat să alegi un produs pe baza faptului că poate fi rooted or something. Am colegi care şi-au luat chinezisme (sau românisme, gen Allview) şi sunt mulţumiţi. Degeaba dai 2000 RON pe un iPad sau Samsung cu 3G dacă 3G-ul de la RDS nu merge pe ele. Dar dacă Nexus 7 3G e 1000 RON şi suportă "băţul" RDS, atunci într-adevăr e o alegere bună.
 
Din ce am butonat până acum, ecranele sunt de calitate bună cam la tot ce-am atins cu deştele. Şi, culmea, se şi mişcă bine jucăriile pentru ce aş avea eu nevoie. Nu mă interesează s-o root-ez, altfel acum aveam N7. Şi, cum zice şi colegul war4peace, dădeam 1000 de lei, dar măcar să suporte stick-modemuri externe. Numai şi pentru asta şi firmele româneşti merită felicitări: au ieşit în întâmpinarea unei cerinţe/necesităţi. :wink:
 
@w4p -> Depinde și de standarde. Eu unul nu mă înțeleg cu chinezisme și pace.

@both -> nu pricep de ce naiba ar vrea cineva să stea cu tumora de stick RDS în tabletă. Sincer. Chiar și cu o poziționare strategică a portului tabletei, tot deamboulea este. Mutarea logică este să pui SIMul în tabletă, punct. Altfel degeaba ai 3G ăla ca feature. Care SIM de la RDS mere bine-mersi în orice tabletă* cu 3G. Capiș? :biggrin:

* atâta timp cât tableta nu este blocată într-o anume rețea.

P.S.: Cyanogen este ceea ce face Android preferabil iOS. Sau poate nu Cyanogen în sine, cât Android ca SO. Este mană cerească să poți debloca software orice dispozitiv care rulează Android fără niciun cost suplimentar, în timp ce la iDevices este o întreagă afacere (plus minus mafie online) cu deblocările. Astfel, vezi că operatorii de telefonie oferă din ce în ce mai des devices Android gata deblocate (sau deblocabile gratis) - pentru că oricum utilizatorul îl poate debloca acasă în doi timpi și trei mișcări, în timp ce utilizatorii de Apple shit (între care și eu lol :biggrin:) trebuie fie să plătească o sumă modică (UK), fie să se mulțumească cu aceeași rețea toată viața (Verizon în US de exemplu).
 
Stai că nu înţeleg.

1. Motivul principal pentru a avea băţ şi nu SIM în tabletă este... hilar, la prima vedere, dar dacă ai mai multe device-uri şi un singur SIM, ce faci? Uite, eu am laptop, nevasta are laptop. Stick-ul stă acasă, folosit ca back-up la accesul Internet obişnuit (fibră optică + router). Dacă pică netul şi eu lucrez de acasă, am eu nevoie de el. Dacă nu-s acasă, are ea nevoie de el. Plus că niciunul din noi nu avea by default modul 3G în maşinărie. Eu am cumpărat unul şi l-am montat la mine în laptop, dar la ea nu se poate, so... you know. Băţ rulz. OK, poţi să zici "mai ia un băţ" dar am făcut-o şi pe asta şi dădeam 9 EUR pe lună de pomană, am făcut asta un an de zile, timp în care am folosit stick-ul ăla de la Orange fix de 6 ori, câte o oră-două. Cam scump. Aşa, am stick-ul de la RDS care e absolut moca. Ideal ca back-up din an în paşte.
2. De ce să deblochezi software un device? Că e blocat în reţeaua XYZ? Păi crezi tu că vreo chinezărie e blocată în vreo reţea? Deci ideea ta "chinezăriile nu pot fi deblocate" pică fiindcă, vezi dumneata, chinezăriile nu au nevoie să fie deblocate. Win-win.
 
Dudes, tethering... anyone?!?!
Atata timp cat majoritatea tabletelor se cumpara "la liber" de ce mai discutam de deblocare?
 
Stai că nu înţeleg.

1. Motivul principal pentru a avea băţ şi nu SIM în tabletă este... hilar, la prima vedere, dar dacă ai mai multe device-uri şi un singur SIM, ce faci? Uite, eu am laptop, nevasta are laptop. Stick-ul stă acasă, folosit ca back-up la accesul Internet obişnuit (fibră optică + router). Dacă pică netul şi eu lucrez de acasă, am eu nevoie de el. Dacă nu-s acasă, are ea nevoie de el. Plus că niciunul din noi nu avea by default modul 3G în maşinărie. Eu am cumpărat unul şi l-am montat la mine în laptop, dar la ea nu se poate, so... you know. Băţ rulz. OK, poţi să zici "mai ia un băţ" dar am făcut-o şi pe asta şi dădeam 9 EUR pe lună de pomană, am făcut asta un an de zile, timp în care am folosit stick-ul ăla de la Orange fix de 6 ori, câte o oră-două. Cam scump. Aşa, am stick-ul de la RDS care e absolut moca. Ideal ca back-up din an în paşte.
2. De ce să deblochezi software un device? Că e blocat în reţeaua XYZ? Păi crezi tu că vreo chinezărie e blocată în vreo reţea? Deci ideea ta "chinezăriile nu pot fi deblocate" pică fiindcă, vezi dumneata, chinezăriile nu au nevoie să fie deblocate. Win-win.

1. Tethering. Nuff said.
2. +@IceCub Pentru că devices de top sunt scumpe și le poți lua accesibil decât cu un abonament de la un operator, unde de obicei acel device este blocat because of reasons.
 
Tethering in Android mere doar sa dai net la leptop. Daca vrei sa faci reverse anume sa iei net prin leptop pe USB tre sa iti tai 3 oua, sa desenezi un cerc cu sangele a sase virgine si sa instalezi niste apps de tethering care te rogi sa mearga pe droidul tau (merg doar daca alea chiar erau virgine).
 
Ideea generala era ca daca ai o tableta cu suport 3G nativ nu iti mai trebuie stickul, folosesti tethering linistit. Daca vrei sa dai "netul" nevestei si sa pleci tu cu tableta in alta parte atunci poti scoate cartela. Daca se intampla asta de 2 ori pe zi e problematic, altfel nu :smile:
 
Tethering in Android mere doar sa dai net la leptop. Daca vrei sa faci reverse anume sa iei net prin leptop pe USB tre sa iti tai 3 oua, sa desenezi un cerc cu sangele a sase virgine si sa instalezi niste apps de tethering care te rogi sa mearga pe droidul tau (merg doar daca alea chiar erau virgine).

Păi ideea era de la tabletă la restul :smile:

Sincer cea mai bună treabă este un router 3G (dacă nu ai altă conexiune în casă) și tabletă Wi-Fi only. Dar dacă ești prin alte părți, ferească Sfântu` să nu ai wireless moca.

Altfel, dacă ai deja un router acasă care shareuie wireless/wired internet de la un ISP "normal", nu văd de ce te-ai complica cu stick pe tabletă.

Există situații și situații, sincer o descriere mai detaliată n-ar strica, să ne dăm cu părerea cât mai la obiect.
 
Până acum fiecare şi-a spus părerea proprie, cam ce-ar face el cu tableta, fără să ţină seama de a celui ce-a cerut sfatul. Doar war4peace a "picat" pe subiect, fiindcă probabil e sau se poate pune în postura unui om normal, modest, fără gărgăuni de resoftări sau alte delicatesuri...
Ideea e că ajutorul tot l-am primit mai devreme de la puterfixer, care are dreptate: prea multe limitări, încă, la aceste jucărele. Probabil că atunci când vor avea conectivitatea (în primul rând) şi celelalte avantaje pe care, încă, le are un netbook (cu toate celelalte avantaje ale lui), mă voi decide să iau una.
Ce-am apreciat într-adevăr la acel N7 a fost durata bateriei, care e cam aproape dublă faţă de micul meu netbook.

Mulţumiri sincere tuturor şi, în special, celor care m-au făcut mai bogat cu 1000 de lei! :biggrin:
 
Eu în locul tău aș fi puțin mai politicos. "Resoftare" era un termen de pe vremea 5110 și face parte din aceeași categorie cu "pus uindous" și "pus jocuri", adică este pe lângă subiect în cazul de față. Iar gărgăuni nu cred că avem, nenea :smile:

Rootarea și eventual reflash-ul unui ROM custom sunt procedee prin care 1. crește durata de viață tehnologică a dispozitivului și 2. ai mereu acces la ultimele variante, de cele mai multe ori masiv îmbunătățite ale sistemului de operare. Trecem peste faptul că astea ar fi trebuit să fie asigurate de către producători :smile: dar dacă se poate, este indicat s-o faci.

Cert este un lucru. Dacă ai tabletă/smartphone cu Android și nu folosești ROM custom, you are doing it wrong. Noi ROMuri aduc durată de viață îmbunătățită a bateriei, bloatwareul instalat de producători este excizat (=> +++ viteză), custom DPI (încap mai multe pe ecran pe scurt :biggrin:), conectivitate suplimentară (de exemplu controllerele de PS3 care sunt bluetooth merg și pe telefoane/tablete cu Android), emulatoare de Nintendo/Super Nintendo/N64/MAME/etc și o groază de alte chestii.

Eu n-am spus ce aș face eu cu tableta, că am chestii de genul și le folosesc suficient de mult. Am încercat să menționez ce se poate face cu tableta/smartphoneul, ceea ce tu alegi să ignori prin prisma prețului și/sau prejudecăților (frigiderul e frigider, nu TV + frigider). Fă pasul în noul secol și lasă-l pe M95 singur în anii 90, că-i păcat :tongue:
 
Neo, se pare că "I'm doing it wrong", atunci. Culmea e că n-am nicio problemă cu HTC Desire S-ul meu, chiar fără custom ROM. Ce ciudat...
Am făcut update la Android 4.0.4, cu soft-ul HTC, am pus Go Launcher EX cu custom themes, am dezactivat soft-ul producătorului (care e dependent de launcher anyway), custom DPI am direct din launcher (şi nu-mi trebuie), de conectivitate suplimentară n-am avut niciodată nevoie (ce dracu faci cu controller PS3 pe telefon?), emulatoarele sună bine ca jucărele, dar chiar n-am nevoie. Singura aplicaţie pe care am dat ceva bănuţi este Moon Reader Pro, şi asta ca să ajut developer-ul, fiindcă oricum nu folosesc features pe care le oferă versiunea Pro. A, şi am mai dat 7 lei pe o temă simpatică.
Ştiu că se pot face multe, dar aici era vorba de ceva ce un om a cerut, nu ce se poate face cu un device. Apreciez menţiunile de genul ăsta, dar (la modul general) există o tendinţă de a impune cuiva nişte chestii pe care le foloseşti tu, de care poate el n-are nevoie ever.
E dificil (fără ironie, chiar e!) să te mulezi pe cerinţele cuiva şi să-i recomanzi ceva în funcţie de cerinţele lui, fără să aluneci în diverse. Cât despre durata de viaţă tehnologică a unui sistem, e direct dependentă de nevoile utilizatorului. Eu am neoie de 3G, Wireless, un browser bun şi un book reader (software) ca lumea. Restul e absolut opţional.
 
Back
Top