Tableta grafica

burebista

Manic Miner
Azi m-am trezit cu un mesaj de la aia "mica" cum ca sa vorbesc cu Mos Craciun sau mai devreme :biggrin: pentru o tableta grafica cu ecran.
Ea are oaresce talent la desenat, acu' a mai stat la verisoara ei care are ceva asemanator si i-a placut.
Dar Mos Craciun e in pom si pomu-n aer cind e vorba de gadget-uri d'astea.

E vorba de ceva la nivel de hobby pentru o fata de 16+ ani. N-as vrea sa fie o trompeta absoluta dar nici chiar ultimul guit in materie.
Am aruncat un ochi pe la emag si preturile sunt destul de impunatoare ca sa zic asa.
De exemplu una de 13.3" e fo 2000 lei.

Am gasit-o la fratele chinez cu livrare in citeva zile din Polonia la 1360 lei sau p'acolo.


Acu' eu vreau sa va intreb dupa ce sa ma uit. Brand? Dotari? Diagonala?
Nici suma nu stiu sa zic unde sa ma opresc. Deja 2000 lei mi se pare cam mult. Cred.
Una de 22" ar fi fo' 1800 lei


Acu' are o tableta grafica clasica Wacom


dar a spus ca i-ar fi mult mai usor/intuitiv sa deseneze pe un monitor.

So, halp!
 
Nu mă pricep la tabletele cu monitor/display, eu unul mă împac binișor cu asta:

E tot un Wacom, dar un pic diferit față de ce ai pus tu link. Mi-am luat și o mănușă, cum sugera Amazon.com că se cumpără cu astfel de produse, doar ca să descopăr că e cam inutilă. :smile:

Poate te ajută articolul:

și unul din comentarii, care zice că Apple, cu iPad, e de nebătut pentru asta.

Dar, alte prețuri, alte pretenții.
 
E Ok Wacom-ul tau (si al ei) dar vrea sa treaca la next level, cica e mult mai intuitiv/se descurca mai bine desenind pe un ecran.
Samsung-ul ala e o tableta clasica cu sistem de operare&stuff. Ce vrea ea e practic un monitor care nu merge decit atasat la un laptop/calculator. Si macar de 13" zicea ea.
 
Sfatul este sa incerce inainte sa cumperi. Ceea ce cred ca nu e usor cu alea chinezesti.
Cam aceea e marimea de la care trebuie sa incepi sa desenezi "din cot" si nu din "incheietura", ceea ce schimb un pic ecuatia. Si daca se adapteaza bine, atunci pregateste buzunarul :smile:
Nu am experienta cu asemenea aparat, dar grija la compatibilitate.
 
Tableta în sine, ca input device fără monitor, e o chestie mai șmecheră decât un touchpad fiindcă poate să sesizeze și forța apăsării și unghiul la care e ținut pixul ăla special. Tabletele mici sunt în categoria „fun” și destul de accesibile ca preț, da' alea la dimensiuni mai mari deja sunt unelte profesionale adresate designerilor, graficienilor, ilustratorilor, arhitecților, și pentru asta au sensibilitate și mai mare pentru forța apăsării, sau posibilitatea de a recunoaște vârfuri diferite de pix pentru efecte diferite. Cu asta, interacțiunea cu tableta e foarte naturală și apropiată de uneltele clasice ale unui grafician care lucrează pe hârtie, de exemplu.

Nivelul următor e când faci asta direct pe un ecran, e ca și când ai lucra pe hârtie. Dar în cazul ăsta mi se pare că forța apăsării nu mai e înregistrată de un senzor mare cu pix pasiv, ci de un pix care comunică radio forța + un senzor (capacitiv?) care indică poziția pe un ecran de mari dimensiuni. De-aia e și mănușa pentru 2 degete și laterala palmei necesară, ca ecranul să ignore atingerea mâinii și să ia doar a pixului.

Ce am găsit ieftin sunt stylusuri active, deși zic că-s fără bluetooth și n-am idee cum funcționează. Unele sunt exclusiv pentru Microsoft Surface sau Lenovo Yoga, care au ecrane special făcute pentru asta. Altele cică-s universale, merg și pe Android dar majoritatea zic de iPad, însă aici nu mai zice nimeni nimic despre forța apăsării sau unghi sau alte de-alea - în esență e un deget foarte precis pentru un ecran cu senzor capacitiv.

Dar chestii mai serioase un pic pentru grafică... Second hand în stare bună am găsit la aproape 2000€.

 
Tehnologia e cu rezonanță magnetică și pentru tabletele astea, nu-s capacitive (e simplu de văzut: un stylus cu rezonanță e detectat și la distanță și poți face hover ca și cum ai avea un cursor de mouse). Tehnologia nu e foarte complicată și se poate combina cu un ecran capacitiv, dar e mai ciudat (ex: la Samsung Note dacă apropii stylus-ul de ecran face disable automat la senzorul capacitiv; dar atunci trebuie să faci un pic de gimnastică, dacă vrei să faci pinch trebuie să depărtezi stylus-ul). Mănușa e pentru a reduce frecarea, pentru că suprafața ecranului poate să împiedice mișcarea ușoară a mâinii (ce zice ipman - pentru suprafețe mari ai mișcare din cot, nu din încheietură, și e mai complicat cu sprijinul).

iPad Pro are stylus cu raportare de forță de apăsare. Dar doar stylus-ul e vreo $200, pe lângă $1000++ pentru drăcie.
 
Băbăeț, hold your horses. :biggrin:
Io am zis acolo că mi se par mult 2000 lei. RON. Moneda națională rumânească și voi îi dați înainte cu euroi și dolărei.
Oleu!
Sa traduc, maaaaxim 400 de euro atunci poate e mai ușor așa. :angel:
 
I'm a simple man. Dacă i-o plăcut aia a nepoatei, i-ai din aia sau plus minus ceva specs în plus la alta până la limita bugetului :biggrin:

La 16 ani este oarecum la început, eu unul folosesc un Wacom care nici nu mai merge în noul Mac OS din cauză că nu are driver pe 64 bit, în așa hal de veche este. Dar o folosesc prea rar pentru a putea justifica un Cintiq de exemplu.


Chestiile care ar fi decente tho la o tabletă de genul ar fi ecran IPS pentru unghiurile de vizualizare apoi specs apropiate de o tabletă grafică clasică (e.g. niveluri de sensibilitate la apăsare șamd). Rezoluția ar fi minim 1080p de dorit. Port HDMI și USB type C iar ar fi bune.
 
Eu am Wacom Intuos vechi de pe vremuri, acum il cheama Intuos Pro. Nu am avut niciodata experiente cu ecranul pe motiv ca atunci cand aveam nevoie de ea costau niste averi nejustificabile.
Totusi revin si spun: Wacom vinde compatibilitate, nu hardware. Si mult marketing, evident, dar ... aia e, daca se justifica dai banul.
Pentru joaca poate se accepta compromisuri, dar aici nu pot judeca eu.
P.S. Sunt interesat cum rezista ecranul ala nezgariat. Pur tehnic si inginereste, ca si la astea fara ecran se zgarie suprafata, nu mai zic ca se uzeaza si se schimba.
 
Da, întrebarea cu zgâriatul e bună. Eu o folosesc pentru editat poze mai mult (Lightroom) și e clar unde sunt sliderele.
 
Iei un set de folii de protecție pentru ecran în prealabil. Și dacă gata făcute nu găsești, știu un producător pe-aici care decupează laser din folie la rolă mare, pe orice mărime vrei, lucioasă sau mată.
 
Eu am Wacom Intuos vechi de pe vremuri, acum il cheama Intuos Pro. Nu am avut niciodata experiente cu ecranul pe motiv ca atunci cand aveam nevoie de ea costau niste averi nejustificabile.
Totusi revin si spun: Wacom vinde compatibilitate, nu hardware. Si mult marketing, evident, dar ... aia e, daca se justifica dai banul.
Pentru joaca poate se accepta compromisuri, dar aici nu pot judeca eu.
P.S. Sunt interesat cum rezista ecranul ala nezgariat. Pur tehnic si inginereste, ca si la astea fara ecran se zgarie suprafata, nu mai zic ca se uzeaza si se schimba.
Vinde pe naiba Wacom compatibilitate. Când OS X a trecut la Catalina o grămadă de tablete grafice au rămas în aer pentru că nu aveau drivere pe 64 bit, deci tabletele au rămas inutile deși sunt totuși funcționale hardware.

În rest da, de acord, dar nu-i mai ridica atâta în slăvi că-s la fel ca orice altă companie. Vând chestii noi și renunță la suportul pentru chestii vechi pentru că așa fac profit.
 
Iei un set de folii de protecție pentru ecran în prealabil. Și dacă gata făcute nu găsești, știu un producător pe-aici care decupează laser din folie la rolă mare, pe orice mărime vrei, lucioasă sau mată.
Aici plusez și recomand protecții de ecran din sticlă, nu din plastic. Thank me later :smile:

(la telefoane și tablete folosesc doar protecții din sticlă și nu m-au dezamăgit până acum)
 
Multam' baieti. Prompti ca intotdeauna. :thumbs:
Tocma' ce-am dat comanda la aia de 13.3", sper sa-si faca damblaua aia mica cu ea.
 
Vinde pe naiba Wacom compatibilitate. Când OS X a trecut la Catalina o grămadă de tablete grafice au rămas în aer pentru că nu aveau drivere pe 64 bit, deci tabletele au rămas inutile deși sunt totuși funcționale hardware.

În rest da, de acord, dar nu-i mai ridica atâta în slăvi că-s la fel ca orice altă companie. Vând chestii noi și renunță la suportul pentru chestii vechi pentru că așa fac profit.

Probabil nu m-ai inteles. Cand am zis ca vinde compatibilitate nu hardware nu era ceva legat de lauda.
Cat despre OS X, habar nu am pentru ca nu folosesc. Pe Windows functioneaza impecabil si asta imi trebuie.
 
Problema cu sticla e că e mai groasă (și dă erori de paralaxă cu stylus-ul) și alunecă ciudat stylus-ul pe ea.
Există și sticlă subțire, am ecran protector pe Note 10.1 din sticlă și stylusul este ok. Alunecă "ciudat" adică alunecă uneori mai bine decât pe ecranul propriu-zis :biggrin:


Probabil nu m-ai inteles. Cand am zis ca vinde compatibilitate nu hardware nu era ceva legat de lauda.
Cat despre OS X, habar nu am pentru ca nu folosesc. Pe Windows functioneaza impecabil si asta imi trebuie.
Da, credeam că este pe post de laudă :biggrin:

Pe Windows funcționează impecabil (aproape) orice, dar de multe ori este mai simplu și mai fain de creat în OS X. Zic asta pentru că dpdv grafic (Photoshop/Illustrator), Macul meu din 2013 se mișcă mai rapid decât desktopul meu PC din 2014-2015, și asta folosind aceleași (ultimele) versiuni de aplicații Adobe. De aceea, Macul meu va fi păstrat în continuare până explodează (unlikely) sau altă chestie catastrofică, pe când PCul are nevoie de un upgrade urgent (dau cu brush apoi îmi iau cafeaua și în timp ce sorb brushul se mișcă singur pe ecran).


Windows sucks, Mac OS rulz :biggrin:
P. much :biggrin:
 
Back
Top