Surface Pro 3

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Am cumparat un Surface Pro 3 pentru cineva si aseara l-am desfacut din cutie, pus la incarcat si lasat asa peste noapte. Dimineata era la 65-68% bateria si nu mai incarca deloc. Am consumat bateria facand update de firmware si apoi ce mai era nevoie din Windows Update, dar tot nu mai incarca; incarcatorul are un bec alb care se aprinde in mod normal cand incarca, dar care acum nu se aprinde.

Nu am idee de unde sa iau un incarcator pentru un scurt test, sa vad daca e incarcatorul de vina sau tableta. In Romania nu stiu sa vanda cineva Surface Pro 3, inca, iar sa il trimit la garantie e posibil, dar e treaba de vreo 2-3 saptamani pentru ca e cumparat din SUA si garantia e teoretic acolo.

Idei, sugestii?
 
Știu pe cineva cu un Surface x86, dar nu știu dacă e 3 sau e 2. Poți verifica dacă sunt compatibile încărcătoarele (dacă e 2) până verific eu dacă e disponibil pentru un test?
 
Nu sunt compatibile incarcatoarele de 2 si 3. Posibil sa fie 1 cu 2, dar 3 nu este.

LE. Pana la urma am dat de "surface service center" si dupa descrierea problemei mi-au dat o eticheta de trimis in Olanda la un centru de reparatii. Maine sper sa trec pe la un centru UPS sa il predau, sa vad cat dureaza toata treaba si ce vor face - sper sa schimbe incarcatorul si atat.
 
Nu sunt compatibile incarcatoarele de 2 si 3. Posibil sa fie 1 cu 2, dar 3 nu este.

LE. Pana la urma am dat de "surface service center" si dupa descrierea problemei mi-au dat o eticheta de trimis in Olanda la un centru de reparatii. Maine sper sa trec pe la un centru UPS sa il predau, sa vad cat dureaza toata treaba si ce vor face - sper sa schimbe incarcatorul si atat.
Aparat de măsură ai? Vezi dacă este mort încărcătorul.

De obicei orice iei din afara țării și devine foarte greu de rezolvat la garanție trebuie desigilat și testat înainte. Sau ți-a făcut vreo figură Enel și a pârlit ceva pe-acolo.

De asemenea, știu că sună stupid, dar:
- există vreo folie pe mufa de la încărcător sau pe mufa de încărcare care să fi uitat s-o scos? 65-70% este de obicei nivelul de încărcare din cutie;
- ai încercat un reset to factory defaults sau ceva de genul din Windows/bios sau ce are drăcia?
 
Incarcatorul a functionat o vreme, bateria a venit aproape goala si a incarcat-o pana la 65-68% azi-noapte. De dimineata cand am scos si bagat in priza de 2-3 ori se mai aprindea ledul de incarcare cateva secunde, apoi se stingea. Acum nu se mai aprinde deloc.

Problema e din incarcator, nu din tableta: primeste 235V pe cablu, nu scoate nimic nici pe incarcatorul USB (testat cu telefonul). Dar trebuie sa trimit tot pachetul la garantie, mi-au zis ca o sa imi dea inapoi un model de Europa (e acelasi, difera doar cablul detasabil de la incarcator ca e cu pini in loc de lame).

Da, am incercat resetul complet indicat de Microsoft (volume up + power button, 12 secunde). Nici o diferenta.
 
Imho tableta este de vină, nu ar fi trebuit să vină cu bateria goală, ca un exemplu stupid MBPul meu a fost luat tot din SUA și a parcurs ~3/4 din glob pe drum, cam 3 luni a stat în cutia lui, sigilat. Când l-am desfăcut avea ~3/4 din baterie încărcată. La fel orice gadget pe care l-am luat nou până acum (telefoane, tablete, modem 4G, mouși wireless, și nu doar de la un singur producător). Dacă bateria era goală sau aproape goală, este probabil fie o problemă cu tableta fie cu bateria.

Ca să scoată curent pe portul de încărcare - presupun că este un port de unde poți încărca telefon/tabletă/whatevs, nu trebuie activat ceva printr-un meniu, pe-acolo?

Presupun că ai încercat tot ce-i aici?

De asemenea, nu-i 12 secunde, citește mai bine:

Step 1: Swipe in from the right and tap or click Settings, tap or click Power, then tap or click Shut down to shut down Surface.
If you can’t shut down Surface normally, press and hold the power button on your Surface for 30 seconds.
Step 2: After Surface turns off, press and hold the volume-up button and the power buttons at the same time for at least 15 seconds, then release both.
Step 3: The screen may flash the Surface logo, but continue holding the buttons down for at least 15 seconds.
Step 4: After you release the buttons, wait 10 seconds.
Step 5: Press and release the power button to turn your Surface back on.
 
Am incercat to ce scrie in vreo 3 locuri la ei pe site. Sunt 12 secunde intr-un loc, 15 in altul, asa ca am incercat si cu 20+, nu e nici o diferenta.

E incarcatorul defect, nu are treaba cu meniuri din tableta: daca nu scoate curent nu stiu ce meniuri il pot pune pe picioare. In incarcator (in brick) e un port USB pentru incarcat diverse, gen telefoane. Nici ala nu merge.
 
Am incercat to ce scrie in vreo 3 locuri la ei pe site. Sunt 12 secunde intr-un loc, 15 in altul, asa ca am incercat si cu 20+, nu e nici o diferenta.

E incarcatorul defect, nu are treaba cu meniuri din tableta: daca nu scoate curent nu stiu ce meniuri il pot pune pe picioare. In incarcator (in brick) e un port USB pentru incarcat diverse, gen telefoane. Nici ala nu merge.

Încărcătorul este de US? Ai încercat un alt adaptor de priză de la format 110V la 220V? Că presupun oricum că brick-ul merge la ambele.
 
Incarcatorul este 110-250V, 12A. Am incercat si cu cablu direct cu pini pentru Europa in locul celui cu lame, nici o diferenta. Oricum azi-noapte a incarcat mai mult de jumatate de baterie cu cablul lui cu lame si apoi s-a oprit.
 
Back
Top